Paris’te görkemli final

Kürdistanlılar ve dostlarının Paris'te başlattığı 3 günlük uzun yürüyüş, Republique-Bastille arasında binlerin katılımıyla yapılan final yürüyüşüyle sonlandırıldı.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Kürdistanlılar ve dostlarının Paris'te başlattığı 3 günlük uzun yürüyüş, Republique-Bastille arasında binlerin katılımıyla yapılan final yürüyüşüyle sonlandırıldı. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Türk devletinin Efrîn'e yönelik düzenlediği işgal saldırılarını protesto etmek için başlatılan uzun yürüyüş, Perşembe günü Paris'in Drancy banliyösünde start almıştı. Yürüyüşün ikinci gün etabı ise Ivry Paris arasında yoğun kar altında 250 Kürdistanlı, dost kurum temsilcileriyle birlikte gerçekleştirilmiş ve Cumartesi günü ise uzun yürüyüşçüler binlerle Republique Meydanı'nda buluştu. Binlerce eylemci hep birlikte 'Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü', 'Efrîn'de işgale son' sloganlarıyla yürüdü. 

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), Kürt Kadın Hareketi ve Paris Efrîn'i Sahiplenme Platformu'nun çağrısıyla yapılan yürüyüş saat 14.00'da Republiqe Meydanında başladı. 

Yürüyüşte en önde iki gün boyunca uzun yürüyüşe dahil olan eylemciler yerini aldı. Eylemde, 'Öcalan'a özgürlük', 'Türk faşizmine geçit yok', 'Efrîn'i savunmak kadın devrimini savunmaktır' pankartları taşındı. Yürüyüş boyunca Öcalan'a yönelik tecrit ve Efrîn'deki sivil katliamlara dikkat çeken bildiriler dağıtılırken, sık sık 'Katil Erdoğan destekçisi Avrupa' sloganları atıldı. 


'Kürt halkı tüm hesapları boşa çıkarmıştır'

Yürüyüşçüler, Bastille Meydanı'na geldiğinde burada bir miting yapıldı. KCDK-E Eşbaşkanlık Divan Üyesi Murat Ceylan, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Paris Efrîn'i Sahiplenme Platformu temsilcisi konuştu. Ceylan, "Uluslararası komployla Öcalan'ın fikirlerini, paradigmasını engellemeye çalıştılar. Önderliğe yönelik komploda yer alanlar, emperyalist devletler şimdi Türk devletinin Efrîn'de sivillere yönelik saldırılarına, katliamlarına sessizler. Ama direnen Kürt halkı tüm hesapları boşa çıkarmıştır. Selam olsun Rêber Apo'ya, selam olsun onun direnen yoldaşlarına" dedi.


Aynı güçler komplonun mimarı

Faysal Sarıyıldız da Efrîn'in baş eğmeden 24 günlük direnişiyle düşman karşısında esareti değil ölümüne bir direnişin sembolü olan bir halkın iradesini ortaya koyduğuna dikkat çekerken, Erdoğan faşizmine karşı Kürt halkının her yerde direnişte olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından miting 'Bijî Serok Apo', 'Bijî berxwedana Efrînê' sloganları ile son buldu.
Fransa'da yapılan diğer eylemler


La Rochelle şehrinde Efrîn direnişine destek ve Türk devletinin katliamlarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Eyleme yüzlerce Kürdistanlı katıldı. 

Lyon'da yapılan yürüyüşe Mezepotamya Kültür Derneği, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Lyon Kürt dostluk grubu, Fransa Komünist Partisi, Grup Anti Anarşist (CGA), sol parti ve Lyon Partizan'ın aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşlar da destek verdi. Yürüyüşün ardından Place Terreaux meydanında miting yapıldı, Çağın Direnişi selamlandı.

Marsilya Demokratik Toplum Merkezi, Arin Mirkan Kadın Meclisi ile Marsilya Ciwanên Azad'ın yaptığı çağrının ardından saat 15:00'da Canebiere Meydanı'nda toplanan bine aşkın kişi YPG/YPJ bayrakları ve Öcalan'ın posterleri yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından Vieux-Port Meydanı'nda miting yapıldı. 

Cannes'te Merkezi Tren İstasyonu önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Cannes Film Festivali’nin yapıldığı meydana kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemciler Fransızca 'Katil Erdoğan', 'Efrîn yalnız değil' sloganı atıldı.

Rennes'te Kürtler, Avrupa'nın katliamlar karşısında sessizliğine tepki gösterdi. Yürüyüş korteji sık sık 'Katil Erdoğan', 'Efrîn'e özgürlük' ve 'Çocuklar ölmesin' sloganları attı. 


661

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA