‘Ailece Kürt aşığıyız’

Bir yıl öncesine kadar tek kelime Kürtçe bilmeyen Clara, şimdi çatır çatır Kürtçe konuşuyor. Eyleme katılacağını bildirdiği annesi, ona ’Çerxa Şoreşê’ marşı okuyarak selam çakıyor. ‘Biz ailece Kürt aşığıyız’ diyen Clara’nın bu yürüyüş için de katılımcılara bir sürprizi var.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Kadın

ERKAN GÜLBAHÇE / SAINT AVOLD


17 ülkeden 200 enternasyonalistin “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a Barış ve Türkiye’nin Efrîn saldırısına Hayır” şiarıyla Lüksemburg Avrupa Adalet Divanı önünde başlattığı uzun yürüyüş, 5. gününe girdi. Yürüyüşün 4.’üncü gününde Fransa’nın kuzey doğusunda bulunan Saint Avold’a ulaşan yürüyüşçüler, büyük bir moralle Lozan’a doğru ilerliyor. Yürüyüşçüler, bugün yeni katılımlarla İsviçre’nin Lozan kentinden Cenevre’ye doğru yol alacak. Eksi derecelerde kimi zaman kar yağışı altında yürüyen eylemciler, değişik dillerde seslendirdikleri marşlarla ısınıyor. 

Yürüyüşçülerden biri de Katalonya’nın Barcelona kentinden gelen Clara Torres. Kendi deyimiyle sistem karşıtı bir aile ortamında büyümüş. Hep coşkulu, güleryüzlü duruşuyla Enternasyonalist Yürüyüşçülerinin moral kaynağı. 

Geçen sene düzenlenen Enternasyonalist Yürüyüşü’nde Clara ile tanışmıştım. Kürtçe bilmediği için tercüman aracılığıyla iletişim kurduğum Clara ile, bir yıl sonra (6 Ocak’ta) Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimcinin şehadet yıldönümlerinde Paris’e yolculuk yapmıştık. 


Bir yılda Kürtçe öğrendi

Yol boyunca Kürtçe sohbet etmiştik. Bir yılda bu kadar akıcı Kürtçe konuşmayı nerden öğrendiğini sorduğumda, şu cevabı almıştım: “Evde kendi kendime öğrendim, Kürt arkadaşlar edindim, telefon üzeri Kürtçe konuşmaya çabaladım.” 

Yolculuk boyunca Kürt annelere Basklı Clara’nın bir senede Kürtçeyi öğrendiğini coşkuyla anlattım durdum. 

O anda aklıma, her seferinde halkı Kürtçe selamladıktan sonra “Kendimi Kürtçe ifade edemiyorum, Türkçe ile devam edeceğim” maruzatı sunan fedakar siyasetçilerimiz gelmiyor değildi. 


Anne ve babası da öğreniyor 

Yolda giderken telefonda annesiyle görüşürken karşı tarafta ‘Çerxa Şoreşê’ marşını duyar gibi oldum. Kendisine ‘Çerxa Şoreşê’yi duyduğumu söylediğimde kahkaha atarak, “Anneme, Paris’e, eyleme gidiyorum dediğimde cevap olarak bu marşı  okudu” dedi. 

Annen de Kürtçe biliyor mu? diye sorduğumda, “Şimdilik az biliyor. Babamla birlikte öğreniyorlar, yakında onlar da söker Kürtçeyi” diyor, ardından “Biz ailece Kürt aşığıyız” diye ekliyor.


Kürt û vegan!

Sürekli Kürt aileleri ziyarete gittiğini anlatınca, birden vegan olduğu aklıma geliyor. “Kürt ailelere gidince yemek sorununu nasıl çözüyorsun” diye soruyorum. Zira Kürt mutfağı hayvan ürünlerinden muzdarip. “Benim için ekstra yemek yapıyorlar ama kendilerine yaptıklarını yemem için de epey ısrar ediyorlar. Ben de onları kırmamak adına taviz veriyorum bazen” diyor. 


Sürpriz şarkı hazırlamış

Clara aynı zamanda bir müzisyen. Geçen sene bestelediği “Ooo Kurdistan” parçası yürüyüşün marşı haline gelmişti. Birkaç dile çevirip yürüyüş boyunca söylenmişti. 

Bu sene bir şey yaptın mı diye sorduğumda, kahkaha atarak “Yaptım ama kimse bilmiyor” diyor. Sürpriz yapmak istiyormuş. 
‘Kürt Kadın Hareketi referansımız’


Erika Ravelo


Erika Ravelo, feminist örgütlerin çağrısı üzerine uzun yürüyüşe katıldığını belirtiyor. Ravelo, Kürt halkına yönelik saldırıları kabul etmediği için Kanarya Adaları’ndan yürüyüşe katılmış. 

Emperyalistlerin Kanarya Adaları’na yönelik saldırılarının Kürdistan coğrafyasına benzer şekilde sürdüğünü hatırlatıyor. Gelirlerinin yerli halkta alınarak, dışarıdan gelen kapitalistlere dağıtıldığını söylüyor. 

Kürt Kalk önderi Abdullah Öcalan’ın Demokratik Konfederalizm projesini sadece Kürdistan için değil Kanarya adaklarında da uygulanabilir bir proje olarak gördüklerini kaydeden Ravela, Demokratik Konfederalizm projesi sayesinde ekoloji, kadın, ekonomik ve diğer sorunları çözebileceklerine inandıklarını ifade ediyor.  


Jineoloji dünya için bir referans

Öcalan’ın özgürlüğü için Kanarya Adaları’ndaki feminist örgütler olarak bir arayış içerisine olduklarını vurgulayan Ravelo, “Birçok ülkeden feminist örgütlerle ilişkilendik, arayışlarımız sonucu Kürt Kadın Hareketi’nin mücadelesi ile tanıştık. Kürt Kadın Hareketi’nin projeleri, jineolojik bakışı bizim için çok iyi bir referans. Sadece bizim için değil tüm dünya için iyi bir referans olacağına inanıyoruz” diyor. 


  ‘Gerçek feminizm sokakta’

Erika Ravelo, Avrupa başta olmak üzere dünyada feminizmin kurumlaştırılarak egemenlerin hizmetine alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, bu feminizmi reddettiklerinin altını çiziyor, ardından ekliyor: “Gerçek feminizmi duvarların arasında çıkararak sokağa taşımaya çalışıyoruz. İyi incelendiğinde Demokratik Uygarlık Manifestosu, kadınlar arasındaki rekabeti kaldırarak, birlik olduklarında çok iyi şeylerin çıkarılabileceği bir proje olduğu görülecektir” diyor.3253

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA