Bêrû’ya sahne sansürü

AKP-MHP iktidarının Kürt kültürü ve sanatı üzerindeki baskı uygulamalarına İstanbul’daki CHP’li belediyeler ve özel tiyatrolar da katıldı. Oyun gösterimi için sahne verilmeyen Kürtçe tiyatro grubu Teatra Jiyana Nû, ‘Sorun ettikleri oyunun içeriği değil dili’ dedi.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Kültür-Sanat

Şiddet ve baskıyı yönetmenin bir aracı haline getiren AKP-MHP hükümetinin bu süreçte, özellikle de Kürt sanatı üzerine kurduğu baskıya İstanbul’da bulunan CHP’li belediyeler ve özel tiyatrolar da katıldı. İstanbul’daki belediyeler ve özel tiyatrolar sahne kapılarını Kürtçe tiyatro grubu Teatra Jiyana Nû’ya (TJN) kapattı. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapacakları gösterinin de engellendiğini söyleyen TJN oyuncusu Rugeş Kırıcı, Kürt tiyatrolarına sansür uygulandığını ifade etti.CHP’li belediyelerden sansür

TJN’nin sergileyeceği Bêrû (Yüzsüz) isimli oyunu için CHP’li Bakırköy, Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Maltepe ve Kadıköy Belediyeleri, “oyununuz uygun değil” diyerek sahne vermeyi reddetti. Şu ana kadar sadece Ankara’da CHP’li Çanyaka Belediyesi’nin kendilerine sahne vermeyi kabul ettiğini belirten Kırıcı, bunun da çok zor gerçekleştiğini ifade etti.


Kürtçe ile sorunları var

İstanbul’da hiçbir belediyenin TJN’ye kapısını açmadığını belirten Rugeş, sergileyecekleri Bêrû oyununun kendisine değil diline yasak vurulmak istendiğini belirterek, “Kimse oyunun içeriği ile ilgilenmiyor. Oyunun dili ile sorunları var. Kürt diline karşı olumsuz bir tavırları var ama seyirciye ulaşacağız” dedi. 

Özel tiyatroların da “Salonumuz bu ay dolu” diyerek kendilerine salon ayırmadığını söyleyen Kırıcı, özel tiyatroların “Biz Kürtçe oyunu sergilersek salonumuz kapatılır mı?” kaygısına düstüklerini ifade etti.


Bêrû politik bir komedi

Baskı ortamının en çok da kendilerini etkilediğini söyleyen Kırıcı, seyirciye ulaşmak için büyük çaba gösterdiklerini vurguladı. Gizli bir sansüre maruz bırakılan Bêrû’nun politik bir komedi olduğunu ifade eden Kırıcı, daha önce de benzer baskılar yaşadıklarını belirterek, “Dünya sahnesinde kostümleri ve sahne isimleri ile gözaltına alınan kaç oyuncu vardır?” diye hatırlattı.

Buna karşı alternatif ürettiklerini belirten ama sahne sorunundan kaynaklı çok sık prova yapamadıklarını dile getiren Kırıcı, son olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde 6 Şubat’ta yapacakları gösterinin de ‘yeterli hazırlık yapılmadığı’ ve ‘prosedür’ gerekçesi ile engellendiği bilgisini paylaştı.  


KÜLTÜR SERVİSİ


603

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA