‘Türk ordusu Efrîn’den çekil!

Paris’te geçtiğimiz hafta 26 Fransız; siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütü temsilcisi Efrîn saldırısının son bulması için bir araya gelmiş ve Fransa iktidarının Efrîn saldırısı karşısında net tutum alması konusunda baskı oluşturacaklarını ifade etmişti.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Toplum-Yaşam

Paris’te geçtiğimiz hafta 26 Fransız; siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütü temsilcisi Efrîn saldırısının son bulması için bir araya gelmiş ve Fransa iktidarının Efrîn saldırısı karşısında net tutum alması konusunda baskı oluşturacaklarını ifade etmişti. Efrîn için yapılacak kampanyalara imza ile start verdi. İnternet ortamında Cumartesi günü startı verilen kampanyanın adresi ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. Kampanyanın başlığı: ‘Efrîn yalnız değildir’.

Kampanya metninde “Erdoğan’ın ordu ve cihatçı militanları tarafından saldırıya uğrayan Kürt halkı, Efrîn’in tüm sakinlerini, DAİŞ’e karşı müttefiklerimizi destekleyelim” denilerek, 20 Ocak’tan bu yana Türk işgalci güçlerinin bölgede yaptıklarına dikkat çekiliyor. 


Fransa tüm yetkilerini kullanmalı

Kürtlerin öz savunma birimlerinin asla ‘terör’ olarak nitelendirilemeyeceğine dikkat çekilen kampanya metninin devamında, Efrîn işgal saldırısına karşı sessizliği acil olarak kırma çağrısı yapıldı. Macron’a hitaben başlatılan imza kampanyasında, Fransa’nın uluslararası toplumu derhal Efrîn işgaline karşı göreve çağırması talep ederek, “Fransa’nın, Türk saldırganlığını durdurmak ve Kürt müttefiklerimize yardım etmek için BM ve Avrupa’daki tüm etkisini kullanmaya ve sesini yükseltmeye ve acilen Başkan Macron’u, Türk ordusunun şartsız çekilmesini talep etmeye çağırıyoruz” denildi. 

Haberimiz yayına hazırlandığı saatlerde kampanya imzacılarının sayısı 3 bini geçmişti. PARİS


Kampanya linki: 

AFRIN N’EST PAS SEULE!

https://www.change.org/p/emmanuel-macron-collectif-afrin-n-est-pas-seule recruiter=855469608&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition 


136

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA