Özgürlük içimizi ısıtıyor

200 enternasyonalistin 'Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a barış ve Türkiye'nin Efrîn saldırısına hayır' sloganıyla başlattığı uzun yürüyüş, eksi 3 derece soğuğa rağmen coşkuyla devam ediyor.

10 Şubat 2018 Cumartesi | Haber

ERKAN GÜLBAHÇE / TALANGE


17 ülkeden 200 enternasyonalistin “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a Barış ve Türkiye’nin Efrîn saldırısına Hayır” şiarıyla Avrupa Adalet Divanı önünde başlattığı uzun yürüyüşü 3. gününe girdi.  

Yürüyüşün ilk günü konakladıkları Fransa’nın Thionvile kentinden yürüyüş korteji dün 16 kilometre yol katederek Talange kentine ulaştı. İki günün sonunda toplam 33 kilometre yol alan enternasyonalist yürüyüşçüler, bugün de 29 kilometre yol yürüyerek Fransa’nın Metz kentine ulaşacak. Hava sıcaklığı eksi 3 derecelerde seyretmesine rağmen, yürüyüşçüler kendi dillerinde söyledikleri marşlarla coşkulu bir eylemlerini sürdürüyor. 


Tüm dünyaya örneksiniz

Önceki gece yürüyüşçüleri konakladıkları yerde Fransa Sosyalist Partisi yöneticileri ziyaret ederek destek mesajlarını sundu. Grup adına Fransa Büyük Batı Bölgesi yöneticilerinden Brigitte Vaisse, “Kürt halkının mücadelesini, direngenliğini ve DAİŞ barbarlarına karşı verdiği mücadeleyi selamlıyoruz. Öcalan’ı sahiplenmenize büyük değer veriyorum. Çünkü bir halkın Önderini sahiplenmesi, geleceğini sahiplenme anlamına gelir” diye konuştu. Türkiye’nin Efrîn’i işgal girişimine de tepki gösteren Vaisse, “Parti olarak bu işgale karşı duracağımızı belirtmek istiyorum. Rojava’da kurduğunuz sitemi önemsiyoruz,  dünyada az rastlanır bir modeldir. Tüm dünyaya demokrasi ve kardeşlik içerisinde yaşanabileceğinizi gösteriyorsunuz” ifadelerini kullandı. 


Yürüyüşünüzü selamlıyoruz

Dün ise yürüyüşçüler öğlen saatlerinde Guenga belediyesi tarafından ağırlandılar. Yürüyüşçüleri selamlayan Gueange Belediye Başkanı Jean Pierre La Vaullêe, “Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan haksızlığın nedeni ile bugün Kürtler burada.  Yaşanan acıların izleri hala sürüyor. Sizlere imreniyorum, yaşadığınız her yeri eylem alanına çeviriyorsunuz. Yürüyüşünüzü selamlıyorum” diye konuştu.  


Komünlere şehitlerin adı verildi

Yürüyüşün daha organizeli ve sorunsuz bir şekilde yürümesi için ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi komünler kuruldu. Oluşturulan 10 komüne Kürt ve enternasyonalist şehitlerin isimleri verildi. Komün isimleri şöyle: Makus, Ciwan Bagok, Avesta Xabûr, Taziko, Kemal Akyol, Barîn Kobanê, Fîraz Kardo, Şehit Kawa, Şehit Sema, Arin Sorin. 

Komün sözcüleri her akşam yürüyüş tertip komitesiyle birlikte eylemin planlamasında aktif rol alacak. 


Yürüyüşe kimler katılıyor?

* Uzun Yürüyüşe, 17 ülkeden 200 enternasyonalist katılıyor. 

* En büyük katılım; İspanya ve İspanya’ya bağlı özerk bölgelerden Katalonya, Bask, Endülüs, Galicia, Aragon, Kanarya Adaları’ndan toplam 90 kişi ilk sırada yer alıyor. 

* İskandinavya devletlerinden 23, Portekiz’den 11, Fransa’dan 12, Almanya’dan 18, Latin Amerika’dan 3, İtalya 10 ve diğer ülkelerden gelenlerle sayı 200’ü buluyor. 


Çoğunluğu kadınlar

Yürüyüşe farklı düşünce, din ve etnik kökenden insanlar katılıyor. Yürüyüşe katılanlar arasında kadınların çokluğu da dikkat çekiyor. Yürüyüşçülerin yarısından fazlası kadınlardan oluşuyor. Büyük bir bölümü genç olan katılımcılar genelde, sistem karşıtı, anarşist, feminist, kadın hareketleri, sosyalistler, öğrenci hareketleri, sendikacı, gazeteci, akademisyen, örgüt temsilcileri, devlet memurları ve aktivistlerden oluşuyor. 

 

Gündem: Demokratik konfederalizm

Dün geceyi Talange kentinde geçirecek aktivistlerin programı, Demokratik Konfederalizmi tartışmaktı. Yürüyüşçüler, Demokratik Konfederalizm’i nasıl buldukları ve Demokratik Konfederalizm denince ne anladıklarını tartışacak ve bir moral gecesi düzenleyecekti. 
Geçen yıl eşi geldi Gelecek yıl da oğlu gelecekHogo Salinay Jutirzimi, aslen Arjantinli, Bask ülkesinden geliyor. Plastik sanatlar sanatçısı. Tüm ailesi tam bir Kürt dostu. Eşi ile birlikte Bask ülkesinde Kürt sorunun tanıtılması, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin Kürtler üzerindeki baskılarını anlatmayı bir görev sayıyorlar. 

Geçen yıl Lüksemburg’dan Strasbourg’a düzenlenen Enternasyonalist Yürüyüşe eşi katılmış. Bu sene ise kendisi bu görevi üstlenerek Kürtlerle dayanışmak için Uzun Yürüyüşe geldiğini belirtiyor. Gülerek, “Oğlum Leon gelecek sene 18 yaşını dolduracak. 18 yaşını doldurduğu için gelecek sene düzenlenecek yürüyüşe katılacak” dedi. 


Daha fazla dayanışmayı hakediyorlar

Hogo Salinay Jutirzimi“Bask ülkesinde Kürtlerle dayanışmak için Newroz Bask Kürdistan Derneği’ni kurduk. Halen eşimle birlikte bu derneğin yöneticiliğini yapıyoruz” diye belirtti. Jutirzim şöyle devam etti: “Verdikleri mücadele ile çektikleri acılarla, insanlığa verdikleri hizmetlerle, Kürtler daha fazla desteği hak ediyor. Kürtlerin verdiği mücadeleyi daha fazla duyurabilmeliyiz. Sadece Avrupa’ya değil benim doğduğum topraklarda da tanınsın, bilinsin istiyorum.”


Öcalan Latin Amerika için de umut 

Güney Amerika yerlisi olduğunun altını çizen Jutirzimi, “Yerliler arasında giderek Kürt sorunu tanındığını dayanışmanın artığını görebiliyorum. Arjantin’de yaşayan yerli halk, geliştirilen politikalar sayesinde bastırılmış ve asimilasyonla yüz yüze bırakılmış. Bundan dolayı biz varlık-yokluk mücadelesi veriyoruz” diye ekledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İspanyolca’ya çevrilene “Demokratik Uygarlık Manifestosu” kitabının özellikle Arjantin’de büyük ilgi gördüğünü ifade eden Jutirzimi, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘Demokratik Konfederalizm’ projesi Latin Amerika halkları için bir umut haline geliyor. Her geçen gün daha iyi anlaşılıyor ve her gün yeni taraftarlar kazanıyor” diye konuştu. 

Jutirzimi, Efrîn işgaline ilişkin ise çok net konuştu: “Dünya özellikle Avrupa, Türkiye’nin Efrîn saldırılarına karşı sessiz çünkü suç ortağı.”
YPG Efrîn Komutanlığı: Savaşçılarımızın kalpleri sizinle


YPG Efrîn Komutanlığı, Avrupa’daki yürüyüşleri selamladı. YPG’nin yazılı mesajında özetle şöyle denildi: “Efrîn’den uzakta olsanız da, içinizdeki devrimci heyecanı ve duygularınızı çok iyi hissediyoruz. Tıpkı Kobanê’de gerekenleri yaptığınız ve DAİŞ’e karşı zafer ortağımız olduğunuz gibi, Efrîn’de de Türk devletinin katliam dosyalarını ilgili yerlere ulaştıracağınızdan eminiz. Efrîn halkı topraklarında canını verirken, sizlerin de soykırıma karşı durmadan ortak mücadele yürüteceğine inanıyoruz. YPG Efrin Genel Komutanlığı olarak yürüyüş ve direnişinizi bir kez daha selamlıyoruz. Halkımızın ve savaşçılarımızın kalpleri de sizinle birlikte olacak. Duruşunuzdan aldığımız güçle Türk devleti ve teröristlerinin işgal saldırılarına karşı eylemlerimizi sürdüreceğiz. DAİŞ’e karşı mücadelede insanlığa verdiğimiz söze devam ederek mücadelemizi yükselteceğiz.” 


 EFRÎN


1943

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA