Şimdi Efrîn için eylem mekanı oldu

Stuttgart’a, (Kobanê Meydanı) olarak tabir edilen Schlossplatz, şu günlerde Efrîn işgaline karşı direnenleri ağırlıyor. 2014 yılında DAİŞ’in Kobanê saldırmasında Alman, Türk, Kürt ve diğer ulus halklarının desteklediği mücadele bugün Efrîn halkı için sergileniyor.

10 Şubat 2018 Cumartesi | Toplum-Yaşam

ÖZCAN BOZOĞLU / STUTTGART


Stuttgart’a, (Kobanê Meydanı) olarak tabir edilen Schlossplatz, şu günlerde Efrîn işgaline karşı direnenleri ağırlıyor. 2014 yılında DAİŞ’in Kobanê saldırmasında Alman, Türk, Kürt ve diğer ulus halklarının desteklediği mücadele bugün Efrîn halkı için sergileniyor. Kobanê için Stuttgart’ta Demokratik Güç Birliği çatısı altında toplanan demokrat ve aydınlar, ‘Êdî Bes e Platformu’ adıyla Kobanê Meydanı’nda açılan çadırda, toplumsal duyarlılığı sağlıyor. 

Türk işgalci güçlerinin DAİŞ devşirmeleri ile Efrîn’e yönelik saldırıları 3 haftayı geride bıraktı. 31 Ocak’tan bu yana Kobanê Meydan’ında Efrîn halkı için her gün saat 15:00 ile 19:00 arası bir araya geliniyor. Çadır’da Efrîn işgalinde katledilen siviller ve YPG/YPJ ve QSD savaşçıların fotoğrafları ile Türk işgalini sembolize eden kanlı beyaz çarşaflar üzerinde DAİŞ işbirlikçisi Erdoğan’nın resimleri sergileniyor. Yaşanan savaştaki gelişmeler burada açılan çadırda anı anına takip ediliyor. 

Efrîn işgali son bulana dek, Êdî Bes e Platformu öncülüğünde, Çarşamba ve Cuma günleri yürüyüşler düzenleniyor. ‘Dün Kobanê bugün Efrîn yarın neresi?’ diyen Platform temsilcileri, eylemleri sırasında, ırkçı gurupların saldırılarına karşı halkı dayanışmaya çağırdı.


685

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA