İmam Contay hakka yürüdü Uğurlar ola İmam amca

Özgürlük mücadelesi emekçilerinden, Avrupa’ya çıktığı 80’li yıllardan bu yana Kürt yurtseverliğinin ahlaki ve politik değerlerinin yılmaz savunucularından olan İmam Contay geçtiğimiz hafta (30 Ocak Salı) yaşamını yitirdi.

09 Şubat 2018 Cuma | Toplum-Yaşam

SELMA AKKAYA / PARİS


Özgürlük mücadelesi emekçilerinden, Avrupa’ya çıktığı 80’li yıllardan bu yana Kürt yurtseverliğinin ahlaki ve politik değerlerinin yılmaz savunucularından olan İmam Contay geçtiğimiz hafta (30 Ocak Salı) yaşamını yitirdi. 

Fransa’nın başkenti Paris’te 80’li yıllardan bu yana Kürt yurtseverliğinin değerli isimlerinden biri olan Maraş Pazarcıklı İmam Contay, bir süredir mücadele ettiği kanser hastalığına  yenilerek hakka yürüdü. Contay için Pazarcık Elbistan Evi’nde taziye kuruldu. 

Pazarcık’ın Demircik Karahasanlar köyünde 1 Nisan 1949’da dünyaya gelen Contay, 1980 darbesi ardından Avrupa’ya çıktı. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin ilk yılları olmasına rağmen daha o yıllarda mücadeleyle gönül bağı kuran Contay, Avrupa’ya çıktıktan sonra da tek bir gün ülke ruhundan ve sıcaklığından uzak düşmedi. O dönemki arkadaşlarının anlatımıyla, Almanya ardından 1981’de geçtiği Fransa’da Kürt halkının dernekleşme faaliyeti olmamasına rağmen örgütlenmeden geri durmadı. Özellikle Pazarcık ve Elbistan yöresinde sevilen bir kişi olması itibarıyla da herkesin güvenini ve gönlünü kazandı. 


Pazarcık Elbistan Evi’nin kurucularından

Şam’a giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la da görüşme şansına yakalayan İmam Contay, başta ailesi olmak üzere Kürt yurtseverliğinin tüm değerlerini yaşamında örnek kılmasını da bildi. Contay, son olarak Pazarcık Elbistan Evi’nin kuruculuğunu da yaptı. 


Son anına kadar Efrîn’i sordu

Contay, Kobanê sürecinde yurtdışında ve özelde de Paris’te yürütülen kampanyalarda da önemli rol oynadı. Hastalığı ağırlaşmasına rağmen ülkedeki gelişmeleri an be an izledi. Contay’ın, son günlerinde hastanede ziyaretine gidenlere  sürekli Efrîn’in durumunu sorduğu öğrenildi.

Contay için Pazarcık Elbistan Evi’nde yapılan törende helallik istendikten sonra, cenazesi memleketi Pazarcık’a gönderildi. Pazarcık’ta ailesi ve dostlarının katıldığı törenle defnedildi.


2403

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA