QSD işgalcilere aman vermiyor

QSD savaşçıları işgalci Türk ordusu ve çetelerine yönelik bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Onlarca asker ve çete elemanı savaş dışı kaldı.

08 Şubat 2018 Perşembe | Haber

Türk ordusu ile El Kaide ve DAİŞ’ten devşirdiği çetelerin, konvansiyonel silahlarla sürdürdüğü saldırıya karşı büyük bir direniş geliştiren QSD savaşçıları, dün de ilerlemelerini engellediği gibi daha önce girdikleri bazı yerleri geri aldı. 

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, önceki geceden dün öğle saatlerine kadar yaşanan çatışmalarla ilgili şunları paylaştı:


Meydankê Cephesi

İşgalci Türk ordusu saat 03.00’te Şiyê ilçesine bağlı Meydankê köyünü, okulunu ve sivil yerleşim yerlerini toplarla bombaladı.

Meydankê’de bulunan ve Efrîn Kantonu’nun tümümün su ihtiyacını karşılayan su arıtma tesisini bombaladı. Bombardıman sonucu büyük hasar alan su arıtma tesisi mühendisler tarafından yeniden onarılarak hizmete sokuldu.


Cindirês Cephesi

QSD savaşçıları saat 03.30’da Hemamê köyüne doğru giden bir askeri aracı imha etti.

İşgalci Türk ordusu sabah saatlerinde bölgeyi ve Şehît Seydo Şehitliğini toplarla bombaladı.

Öğleden sonra işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin Hemamê köyündeki hareketliliği takip altına alınarak vuruldu.


Raco Cephesi

Raco’ya bağlı köyler sabah saatlerine kadar işgalci Türk ordusu tarafından toplarla bombalandı. Bombardıman sonucu sivil yerleşim yerleri zarar gördü.

Bablîka köyü cephesinde de iki kez ilerlemeye çalışan işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çetelere karşılık verildi, ağır darbe vurulunca geri çekilmek zorunda kaldı.


Şêrawa Cephesi

Şêrawa’ya bağlı köyler, sabah saat 10.00’dan itibaren işgalci Türk ordusu tarafından toplarla bombalandı, sivil yerleşim yerleri zarar gördü.


Bilbilê Cephesi

İşgalci Türk ordusu ve ona bağlı çeteler ağır darbe yedikten sonra, akşamdan itibaren Şêxorzê köyüne saldırarak köyü bir kez daha işgal etmek istedi. Bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. Türk savaş elemanlarının onlarcası öldü veya yaralandı. Her türlü silahın da kullanıldığı köyle yönelik top atışları devam etti.

Türk ordusunun önceki gün bölgeye yönelik bombardımanında menşei belirlenmeyen bir silah kullanıldı. QSD savaşçıları etkilendi ve nefes alıp vermekte zorlandı. Bu bombardımandan 20 Türk çete elemanının da etkilendiği öğrenildi.

QSD savaşçıları hem Şexorze köyünde hem de Tobala köyüne yakın bir tepede bulunan işgalci Türk ordusuna yönelik olarak eşzamanlı operasyonlar yaptı. Tepe işgalci güçlerden temizlenirken, ölü ve yaralıların sayısı tespit edilemedi.

QSD savaşçıları, yine sabah saatlerinde sınıra yakın bulunan Baxicê köyünü işgalcilerden tümden temizledi.

Kurê tepesinde de şiddetli çatışma yaşandı. Çatışma bölgesinde 20’den fazla cenaze bulundu.


Kobanê kölerine saldırı

İşgalci Türk devleti yaklaşık bir saat boyunca Fırat nehrinin kıyısında bulunan Zormixar köyünü toplarla bombaladı.Bunları da bıraktılarBilbile’nin Şexorzê köyünde önceki akşam 1 panzer imha edildi, 1 panzere de el konuldu. Sağ yakalanan 2 çete elemanından biri Türk topçularınca öldürüldü.
Yaralı sayısı artıyor

Efrîn kantonu Sağlık Meclisi Eşbaşkanı Ancela Reşo, yaralı sivil sayısının 386’ya ulaştığını, çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunu açıkladı. Reşo, önceki gün yaptığı açıklamada, işgalci Türk devleti ve bağlı terör grupların saldırılarında 148 sivilin şehit olduğunu, 365 sivilin de yaralandığını duyurmuştu.Yüzlerce ev tahrip edildi

İşgalci Türk ordusunun saldırılarında, yüzlerce yerleşim alanı özellikle de Raco ve Cindirês bölgesi harap edildi. Bölgede görev yapan ANHA muhabiri, Raco bölgesinde 18 günlük yoğun hava saldırısı ve top atışları nedeniyle hasar gören evleri görüntüledi. 18 gün içerisinde 60 ev yıkıldı. Aynı zamanda, Şehîd Hec Mûs İlk Okulu, Şehîd Demhat Orta Okulu, KPC-Demokratik Merkezi, Heyva Sor a Kurd Merkezi ve Tarım ve Ticaret Merkezi hedef alındı.Sınır hattının tümü yasaklandı

Hatay Valiliği, Reyhanlı ve Hassa ilçeleri Suriye sınırında bazı alanlardaki "Özel Güvenlik Bölgesi" uygulamasının süresini uzatırken, yeni bölgeleri de yasak kapsamına aldı. Böylece Suriye sınırının tümü 07 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 08.00’den başlayıp 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 08.00’e kadar yasaklanmış oldu. Basın mensuplarının görüntü almaları, röportaj ve yayım yapmaları ile her türlü araç ve insan girişi kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasaklandı. Tebqa desteğini haykırdı

Tebqa’nın El-Cırniyê ilçesinde alanlara çıkan binlerce yurttaş, gerçekleştirdikleri yürüyüşle Efrîn’deki direnişi selamladı.

İlçe girişinde başlayan yürüyüşe Tebqa Sivil Yönetim üyeleri, Tebqa Kadın Meclisi, Tebqa Gençlik Meclisi, Tebqa ve El-Cırniyê kanaat önderleri ile binlerce yurttaş katıldı. “Efrîn halklarının direnişi Suriye halklarının birliğinin garantisidir” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüşte, sık sık “Efrîn işgalcilere mezar olacak”, “Zafer Efrîn’in olacak” sloganları atıldı.

Kentin işlek caddelerinden devam eden yürüyüş mitinge dönüştü. Mitingde konuşan Anayasa Meclisi Başkan Yardımcısı Eli El-Hemidi, “Efrîn halklarının yanında Demokratik Ulus projesini Osmanlılara karşı savunacağız” dedi. 

Yasama Meclisi Üyesi Xalid Salih, “Efrîn’de direnen kardeşlerimize terörist deniliyor. Eğer teröristlik vatanına ve toprağına bağlılık ise hepimiz teröristiz” diye konuştu.

Aşiretler Meclisi Üyesi Ehmed Ewad Hısên ise Arap halkı olarak Efrîn halklarının yanında olacaklarını vurgulayarak, “Kendi öz gücümüze güvenerek direneceğiz” dedi.

Tebqa’nın ilk şehidi Şehid Dilovan’ın babası Remedan Şahin de mitingde konuştu. Şahin, Efrîn halklarının Kuzey Suriye halklarının birliği ile kazanacağını vurguladı.

Miting Arapça ve Kürtçe marşlar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.Minbicli gençler katılıyor

Minbic’te yürüyüş yapan onlarca genç, Çağın Direnişi’nde yerlerini almaya hazır olduklarını duyurdu.

Mınbic’te yaşayan yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen kongrede Efrîn’e destek için seferberlik ilan edilmişti. Kentte seferberlik çağrısı üzerine bir araya gelen onlarca genç, gerçekleştirdikleri yürüyüş ve askeri törenle Efrîn’de işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının saldırıları karşısında sürdürülen Çağın Direnişi’ne katılmaya hazır olduklarını duyurdu.

Ferdi silah ve Minbic Askeri Meclisi bayrakları taşıyan gençler, Minbic Gençlik Merkezi binası önünde yürüyüşe geçti. Yurttaşların desteğiyle süren yürüyüş, Sefina Kavşağı’nda son buldu. Burada gerçekleştirilen askeri törenin ardından Minbic Gençlik ve Spor Komitesi Üyesi Eqil El-Ehmed konuştu. El-Ehmed, “Biz Minbicli gençler olarak askeri örgütlülük ile Efrîn’deki direnişte yerimizi almaya hazır olduğumuzu duyuruyoruz. Efrîn ve Kuzey Suriye’nin diğer bölgelerine yönelik saldırılara karşı sessiz kalmak büyük bir utançtır” dedi.1654

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA