Kıbrıs'ta Çocuklar Efrîn için yürüdü

Kıbrıs'ın Limasol şehrindeki Kürt Kültür Merkezi'nde bir araya gelen onlarca çocuk Efrîn'e dönük saldırılarda yaşamını yitiren çocuklar için protesto eylemi yaptı.

08 Şubat 2018 Perşembe | Toplum-Yaşam

Kıbrıs'ın Limasol şehrindeki Kürt Kültür Merkezi'nde bir araya gelen onlarca çocuk Efrîn'e dönük saldırılarda yaşamını yitiren çocuklar için protesto eylemi yaptı.

Efrîn'e dönük süren saldırılarda yaşamını yitiren çocuklar için Kıbrıs'ta yaşayan Kürdistanlı çocuklar iki gün okula gitmeyerek saldırları protesto etti. Okullara gitmeyen çocuklar ikinci gün ise Kürt Kültür Merkezi'nde bir araya gelerek eylem yaptı. Efrîn’deki Türk devletinin yaptığı katliamlarda yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarının bulunduğu dövizlerini taşıyan çocuklar sık sık, 'Terörist Erdoğan','Bijî Berxwedana Efrînê', 'Bijî Berxwedana YPG/YPJ' sloganları attı. Çocuklar Limasol Belediyesi önüne kadar yürüdü.  Çocuklar burada duygularını şöyle dile getirdi: 

Fatma Xalid (10): Türkiye evlere, çocuklara, insanlara bomba atıyor. Bunu gören insanlar gözlerini, kulaklarını kapatmış. Anneler, korkmasın diye çocukların gözlerini kapatıyor. Biz insanların sessiz kalmamalarını istiyoruz.

Torin Osman (9): Efrîn'i seviyoruz ve bırakmayız. Anneler, babalar çocuklar Efrîn'i bırakmayacak. 

Ehmed Derboş (18): Türkiyenin yaptığı bombalamalardan dolayı çocuklar ellerini kollarını kaybediyor. Aynı saldırıların, 1974 Kıbrıs'a da olduğunu unutmayalım ve bunun Efrîn'de devam etmesini istemiyoruz. Bizim isteğimiz Kıbrıslılar sessiz kalmamalı ve seslerini Efrîn için yükselmeli. 

Zübeyde Taşkın (18): Erdoğan'ın Efrîn'e dönük saldırılarını kınamak için buradayız. Büyüklerin yaptığı anlaşmalar yüzünden bugün Efrîn'de çocuklar ölüyor. Kürt çocukları da her çocuk gibi oyun oynamalı.

Dursun Akşahin (17): Bugün ölen çocuklar için anneler ağlıyor. Bu sonlanana kadar alanlarda olacağız. Sesimizi yükseltelim. Sesimizi yükselttiğimizde ve YPG-YPJ duyduğunda güç kazanacak.

Çocuklar konuşmaların ardından 'Bijî Berxwedana Efrînê' sloganı atarak eylemini sonlandırdı.


LİMASOL/Y.ÖZGÜR POLİTİKA


651

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA