Danimarka Dışişleri Bakanı’na açık mektup: Suskunluk Efrîn’e ihanettir

Danimarka’da siyasi parti temsilcileri Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen’e açık mektup yazarak hükümetin Efrîn konusundaki sessizliği terketmesini istedi. Mektupta sessizliğin aynı zamanda Efrîn halkına ihanet olduğuna vurgu yapıldı.

07 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

DAİŞ işbirlikçisi AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Efrîn’e yönelik başlattığı işgal ve katliam saldırılarına farklı çevrelerden tepkiler devam ediyor. 

Danimarka Birlik Partisi (Enhedslisten) Dış İlişkiler Sorumlusu Nikolaj Villumsen, Sosyalist Halk Partisi (SF) Dış İlişkiler Sorumlusu Holger K.Nielsen ve Alternatif Partisi (Alternativ) Dış İlişkiler Sorumlusu Rasmus Nordqvist, Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen’e Efrîn için açık mektup yazdı. 


Holger K.Nielsen


Nikolaj Villumsen


Nikolaj Villumsen


“Şu sıralar Suriye’deki Kürt bölgesi Efrîn’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Türk askerleri ve ÖSO’ya bağlı İslamcı militanlar, Danimarka’nın DAİŞ’e karşı verilen mücadeledeki müttefiki olan QSD’ye saldırıyor. Türk tarafının saldırılarının Rusya lideri Putin ile anlaşarak ve söylenenlere göre Esad rejiminin de onayı alınarak gerçekleştirilmektedir” denildi. 


DAİŞ ile mücadeleyi zayıflatacak

Mektupta devamla şu ifadeler kullanıldı: “Hiç şüphesiz bu saldırı DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyi zayıflatacak ve hali hazırda karışıklıklar içinde bulunan Suriye’de durumun daha da istikrarsızlaşmasına yol açacaktır. Türk ordusunun iki hafta önce başlattığı hava saldırılarılarda şimdiye kadar 127 sivil hayatını kaybetmiştir. Bunlardan enaz 33’ü çocuktur. Ve en az 190 sivil yaralanmıştır. Türkiye sınırını boyunca bir hat üzerinde bulunan köylerde yaşayan 100 bine yakın sivil çatışmaların ortasında kalmamak için evlerini terketmiştir.” 


Dışişleri Bakanı’na tepki

Açık mektupta, 2012 yılında Esat rejimine bağlı güçlerin Efrîn bölgesinden çıkarılması ardından Suriye’nin diğer bölgelerine nispeten sakin, çatışmasız bir süre geçirdiği de belirtilerek, “Bölgede, buranın yerli halkının yanı sıra, Suriye’nin başka bölgelerinden kaçarak buraya sığınmış ve hala Avrupa’ya kaçmak zorunda kalmamış olan 800 bin insan yaşamaktadır. Bu insanlar şimdi Danimarka’nın NATO müttefiki olan Türkiye tarafından bombalanmaktadır. Danimarka hükümeti her fırsatta DAİŞ ile verilen mücadele ve (potansiyel) mültecilere bulundukları yerlerde yardım etmeye yönelik politikalarını dillendirmesine rağmen mevcut durum hakkında Dış İşleri Bakanı Ander Samuelsen’in şu ana kadar bir girişimi olmamıştır. Bu durum sadece Suriye’deki demokrasi yanlısı güç olan QSD’ye ihanet değil, aynı zamanda Efrîn’deki sivil halk ve Suriye’de barış için bugüne kadar verilen mücadeleye de bir ihanettir” denildi.  


Bakan’a öneriler

Mektubun sonunda Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen’e şu öneriler yapıldı:”Danimarka’nın (bu konuda) sorumluluğu vardır ve bir girişimde bulunmalıdır. Onun için Danimarka Dış İşlerini 3 konuda inisiyatif göstermeye çağırıyoruz; Danimarka hükümeti Türkiye büyükelçisini görüşmeye çağırarak, Erdoğan’a, Danimarka’nın yapılan operasyon ve saldırıları kesinlikle desteklemediği mesajını iletmelidir. Dışişleri şu anda acil ilaç ve yiyecek sıkıntısı çeken Efrîn’deki sivil halka insani yardım ulaşmasına yönelik adımlar atmalıdır. Hükümet, AB, NATO ve DAİŞ’e karşı Koalisyon nezdinde girişimlerde bulunarak Türkiye’nin saldırılarını durdurmasına yönelik uluslararası bir baskı oluşması için mücadele etmelidir.” 


HABER MERKEZİ 1912

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA