Almanya işgali meşrulaştırıyor

Almanya Sol Parti’nin (Die Linke) Türk devletinin Efrîn işgaline yönelik hükümete yönelttiği sorulara skandal yanıtlar geldi. Türkiye’nin ‘terörle mücadele ettiği’ vurgusu yapılarak, işgal meşrulaştırılmaya çalışıldı.

07 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

REWŞAN DENİZ


Almanya Sol Parti’nin (Die Linke) Türk devletinin Efrîn işgaline yönelik hükümete yönelttiği sorulara skandal yanıtlar geldi. Türkiye’nin ‘terörle mücadele ettiği’ vurgusu yapılarak, işgal meşrulaştırılmaya çalışıldı. Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke’nin “Türk ordusu Efrîn’de DAİŞ vb çete örgütleriyle birlikte mi hareket ediyor” sorusuna kaçamak yanıtlar veren hükümet, Türk ordusunun uluslararası terör listesinde yer alan örgütleriyle ortak hareket etmediğini savundu.  

Jelpke’nin işgal saldırısı ve Türkiye’nin El Kaide ve DAİŞ gibi örgütleriyle ortaklığına ilişkin sorusuna Federal Hükümet şu yanıtı verdi: “Hükümetin elindeki bulgulara göre, Türkiye mevcut askeri operasyonunda Kuzey Suriye’de silahlı örgütlerle birlikte savaşıyor. Ancak bu örgütleri DAİŞ, El Kaide ve vb. uluslararası terör listesinde yer alan örgütler veya eski savaşçılarla ilgili olduğuna dair bulgular yok. Şunu unutmamalıyız: Türkiye, son üç yılda DAİŞ gibi İslamcı örgütlerin ağır terör saldırıların kurbanı oldu. Almanya, Türkiye ile terörle mücadele konusunda aynı temel güvenlik çıkarlarını paylaşıyor. Terörle mücadele konusundaki işbirliği bu yüzden iki ülke insanların güvenliğine hizmet ediyor.” 

 

Saldırı teröristleri engelleyen YPG ve YPJ’ye

Jelpke 31 Ocak’taki soru önergesinde şu soruyu da yöneltmişti:” Hükümetin elinde Efrîn’de DAİŞ savaşçılarının da bulunduğuna dair bulgular var mı? Yoksa Alman Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer, 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada ‘Türkiye’nin DAİŞ’in saldırısına meşru güvenlik çıkarlarından’ bahsetti?” 

Soruya Federal Hükümet’in yanıtı şu şekilde oldu: “DAİŞ, daha önce de olduğu gibi Suriye’nin farklı bölgelerinde varlık gösterebilir ve saldırı düzenleyebilir. DAİŞ savaşçıların Efrîn’deki varlığına dair hükümetin elinde bir bulgu yok. Türkiye, geçmişte de DAİŞ saldırılarının hedefi oldu. Hükümete göre, bu yüzden de güvenlik çıkarları isteği anlaşılıyor.”

Jelpke sorulara verilen yanıtlara sert tepki göstererek, “Türkiye’nin El Kaide gibi cihatçı ve terör örgütleriyle ortak savaşına ilişkin Alman hükümeti gözlerini kapıyor” dedi.  

Jelpke “Hükümet, DAİŞ savaşçılarının Efrîn’de olup olmadığına dair yeterince bulgulara sahip olmamasına rağmen, Türkiye’nin meşru göstermek istediği saldırıya ilişkin ‘anlaşılır güvenlik çıkarları’ndan söz ediyor” diyen Jelpke, şu hususun da altını çizdi:”Gerçekten de DAİŞ, Efrîn’de yok. Türk saldırı savaşı, İslamcı teröristlerinin her sızmasını engelleyen YPG ve YPJ’ye yöneliktir.”

Almanya Federal Hükümeti ya Erdoğan’ın Efrîn halklarına yönelik işgal saldırısını ya meşrulaştırıyor, ya da Leopard II tanklarında olduğu gibi üç maymunu oynuyor.  Federal Hükümet, Leopard II tanklarının Efrîn’de sivil katliamında kullanıldığına ilişkin görüntülerin ortaya çıkması üzerine “Haberimiz yok” açıklamasında bulunmuştu. 
1449

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA