Efrîn tarih yazıyor

Türk devleti DAİŞ ve El Kaide çeteleriyle birlikte başlattığı Efrîn'i işgal girişimine karşı direniş 19.gününe girerken, Türk işgalciliğine karşı Kuzey Suriye Federasyonu kentlerindne onbinler Efrîn'e akarak direnişe destek verdi.

07 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

Türk devletinin, Rusya’nın desteği ve NATO müttefiklerinin sessizliği sonucu başlattığı Efrîn’i işgal girişimine karşı Çağın Direnişi 19. gününde. Efrîn bölgesi Cindirês, Şiyê, Raco, Bilbilê, Şera, Meydana, Behdina, Mabata, Meydankê, Şêrawa ilçeleri ve 366 köyü ile QSD savaşçılarının yanında. Efrînliler, Kürtsüzleştirmeye karşı yurtlarını bırakmıyor. Kuzey Suriye halkları da önceki gece Efrîn’e ulaştı.

Efrîn’de Türk devletinin işgal saldırılarına karşı tepkiler büyüyor. Tüm Kuzey Suriye ve Şengal’den yola çıkan Kürt, Arap, Süryani, Êzîdî on binlerce kişi, önceki gece Efrîn’e ulaştı. Efrinliler de akşam saatlerinden itibaren gelenleri karşılamak için sokaklardaydı. Efrîn kent merkezinde Kawa Kavşağı’nda başlayan yürüyüş Dersim Hastanesi önünde mitinge dönüştü. Halk, Çağın Direnişi şehitleri ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile YPG, YPJ, QSD bayrakları ve zeytin dalları taşıdı. Şehitlerin anısına saygı duruşunun ardından başlayan mitingde “Kuzey Suriye halkları birdir, seninleyiz Efrîn”, “Yaşasın QSD direnişi”, “Yaşasın Çağın Direnişi”, “Faşist Erdoğan düşecek” sloganları atıldı. Mitingde yapılan konuşmalarda, Kürt düşmanlığı temelinde Erdoğan reisliğinde kurulan AKP-MHP-Ergenekon koalisyonun yönettiği Türk devletinin, Kürdistan’ın Akdeniz’e yakın yerleşim alanı Efrîn’i işgal ederek Kürtsüzleştirmek, oradaki demokratik modeli boğmak ve sömürgeciliği yeniden tahkim etmek için tüm gücünü seferber etmesine rağmen askeri bir başarı sağlamasını engelleyen QSD savaşçıları selamlandı. Haksız, gayri meşru ve gayri insanı bir işgal saldırısıyla karşı karşıya kalındığı vurgulanan konuşmalarda sonuna kadar direnileceği mesajı verildi.


Efrîn yürüyüşçüleri Cindirês’te

On binlerce kişi dün sabah Efrîn’den direnişin kalelerinden Cindirês ilçesine doğru harekete geçti. Halk, akşama doğru Cindirês’e vardı. Binlerce kişi tarafından karşılandı.148 sivil şehit, 365 yaralı

Efrîn Kantonu Sağlık Meclisi, işgalci Türk devleti ve bağlı terör grupların saldırılarında 148 sivilin şehit, 365 sivilin de yaralandığını duyurdu.

Sağlık Meclisi yaptığı basın toplantısı ile işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının saldırılarında şehit düşen ve yaralanan sivillerin sayısını açıkladı. Sağlık Meclisi Eşbaşkanı Encela Reşo, halen devam eden saldırılarda dün öğleden önce itibariyle 26’sı çocuk, 17’i kadın olmak üzere 148 sivilin şehit düştüğünü duyurdu. Encela Reşo, halen enkazlar altında sivillerin olduğunu ve akıbetlerinin belli olmadığını vurguladı.

Encela Reşo, 55’i kadın, 40 çocuk olmak üzere 365 sivilin de yaralandığını belirterek, şehit düşen ve yaralanan yurttaşların kimliklerini belgeleyerek önümüzdeki süreçte kamuoyuna duyuracaklarını ifade etti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye’deki duruma ilişkin haftalık bilgilendirmesini yaptı. Türkiye’nin saldırılarının başladığı 20 Ocak’tan beri Efrîn’de yaşananlara dikkat çeken UNİCEF, şu ana kadar 15 bini aşkın insanın kırsal yerleşim yerlerinden Efrîn şehir merkezine göç etmek zorunda kaldığını ve bu insanların buradaki okul ve benzeri kamu binalarının yanı sıra yapımı bitmeyen binalarda yaşamak zorunda kaldığını söyledi. UNICEF, patlayıcı maddelerin can almaya devam ettiğini de kaydetti.Efrin Savunma Bakanı: Ayaktayız

Kendi bölgelerini savundukları günden beri Türkiye'nin baskı ve saldırılarına maruz kaldıklarını belirten Efrîn Savunma Bakanı Behçet Ebdo, 20 Ocak itibariyle bu saldırıların en üst seviyeye çıktığını ve kendilerine karşı her türlü silah kullanıldığını kaydetti. Ebdo, “7'den 70'e ayaktayız” dedi.

AKP-MHP iktidarının sık sık Efrîn'i Türkiye’nin güvenliği için tehlikeli olarak göstermesinin gerçeklikle ilgisi olmadığını belirten Efrîn Savunma Bakanı Behçet Ebdo, 7 yıldır Türkiye'nin kendilerine sürekli farklı gerekçelerle saldırıda bulunduğunu söyledi. 

Kendi bölgelerinin savunmasını üstlendikleri günden itibaren Türkiye’nin baskı ve saldırılarına maruz kaldıklarını belirten Ebdo, bu saldırıların yıldan yıla arttığını ifade etti. Zaman zaman sivil yerleşim yerlerine roket atıldığını, tarlasına giden sivillerin vurulduğunu, sınırı geçerek evlerine dönmek isteyenlerin işkencelerden geçirildiğini ve öldürüldüğünü ifade eden Ebdo, şimdi ise saldırıların zirveye çıkarıldığını kaydetti. Ebdo, "Günlerdir her türlü silahı kullanıyorlar, deniyorlar. Girdikleri yerleri talan ediyorlar” dedi. 


Direniş planlarını bozuyor

Türkiye'nin Rusya'nın oluruyla Efrîn’e saldırdığını yineleyen Ebdo, şöyle devam etti: "QSD'nin halklarla birlikte direnişi bütün planlarını bozmaya başladı. Birkaç gün içinde düşüreceklerini söylediler. 7'den 70'e ayaktayız. İşgale geçit vermiyoruz. Bu halklar mayasını aldı. Bundan sonra kolay kolay giremeyecekler. Efrîn direniş kalesidir." 

Ebdo, ayrıca Türkiye'nin kullandığı bazı silahların yasak silahlar olabileceği şüphesi taşıdıklarını belirterek, bu konuda araştırma içinde olduklarını söyledi. "Bazı silahlar sonucu hem savaşçılarımızın hem de bölgede yaşayan insanlarımızın nefes sorunu başladı" diyen Ebdo, Birleşmiş Milletler’i (BM) bu konuda araştırma yapmaya çağırdı. 

 


Sınır hattında şiddetli çatışmalar

Türk ordusu ve bünyesindeki çetelerin saldırılarına karşı büyük bir direniş gösteren QSD savaşçıları, işgal güçlerinin ilerlemesini engelliyor.

QSD Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, önceki geceden itibaren yaşanan çatışmalarla ilgili şu detaylar paylaşıldı:


Bilbilê Cephesi

Çelê köyüne önceki gece 03.00’te yoğun top atışları yapıldı. Top atışları birkaç saat devam etti. İşgalci Türk ordusu ve cihatçı gruplar 23.00’te Şêxorzê köyüne doğru ilerlemek istedi. QSD’nin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü. QSD savaşçıları, Türk güçlerine ağır darbe vurdu, 1 BMB tipi askeri araç tamamen imha edildi.


Cindirês Cephesi

İşgalci Türk ordusu keşif uçakları saat 11.00’de Cindirês bölgesi, özellikle El Mehmediye köyü üzerinde gezdi. Ayrıca savaş uçakları ne olduğu tespit edilemeyen kimi malzemeleri cihatçı grupların bulunduğu sınır noktasına attı.

Saat 11.00’de Türk ordusu Der Belot ve Sindiyaka köylerine top atışları yaptı.


Şiyê Cephesi

QSD’nin suikast birimleri İza Tepesi çevresinde operasyon yaptı; 2 Türk askeri öldürüldü. İza Tepesi’ne yönelik ikinci operasyonda ise 7 Türk askeri öldürüldü. Saat 13.00’ten sonra işgalci Türk ordusu ve cihatçı gruplar Hec Bilal köyüne girme girişiminde bulundu. QSD’nin müdahalesi üzerine çıkan çatışmalar devam ediyor. 

Türk ordusu öğleden sonra Reyhanlı’dan Çeqela köyüne top atışı yaptı. Top atışları da devam ediyordu.


Raco Cephesi

İşgalci güçler Raco bölgesi merkezine yoğun top atışı yaptı. Bölge girişine 8 top isabet etti. Top atışları devam ediyordu.


2095

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA