O el Efrîn'de de indirilecek

Bütün zorlu hamlelerde yer alan Rojava Devrimi'nin ilk kadın havancısı komutan Rûbar Qamişlo, "Kobanê'ye uzanan eli nasıl indirdiysek Efrîn'de de farklı olmayacak" diyor.

07 Şubat 2018 Çarşamba | Kadın

Rojava Devrimi’nin ilk kadın savaşçılarından olan YPJ Ağır Silah Taburu Komutanı Rûbar Qamişlo, "Efrîn, Kobanê ve Cizîr bir bütündür" diyerek, tüm işgalci rejimlere şu cevabı verdi: "Kimse bu topraklara el atamaz. Kimse şehit arkadaşlarımızın kanına el atamaz. Bir şehit arkadaşımız için tüm sınırları aşarız."

ANF muhabiri Hîvda Hebûn’un sorularını yanıtlayan Rûbar Qamişlo, Rojava’da Halk Savunma Birlikleri YPG kurulmadan önce oluşturulan savunma gruplarına katıldığını, bu grupların kısıtlı imkanlar içerisinde şehir mahallelerinde, köy ve beldelerde savunma yaptığını anlattı. Daha sonra ise Serêkaniyê’den Til Elo, Mebrûka, Minbic, Til Hemis, Kobanê, Şengal, Reqa ve Dêrazor’a kadar bütün hamlelerde yer aldığını söyledi.


En büyük gelişmeyi YPJ gerçekleştirdi

YPG/YPJ’nin bugüne kadar birçok aşama kaydettiğini belirten alanların özgürleştirilmesinin birbiriyle bağlantılı geliştiğini, her adımın bir diğerine zemin hazırladığını dile getirdi. 2013’ten bu yana en büyük gelişmeyi YPJ’nin gerçekleştirdiğini kaydeden Tabur Komutanı, “Timlerden tabur sistemine ulaşan YPJ, şu anda kendisini tugay olarak örgütlüyor. Bunların içinde, ağır silahlardan suikastlara, sabotaj birimlerinden basın birimlerine kadar tüm sistemini disiplinli bir şekilde oluşturdu” dedi. Neden havan silahı?

Qamişlo, neden son derece ağır ve zor olan havan silahını tercih ettiğini anlattı: “Til Hemis hamlesi sırasında bir köyde çemberde kalmıştık. Baktım, herkes havanların atılmasını istiyor ama kimse yaklaşmıyordu. Benim bir özelliğimdir; nerede zor, zahmetli bir iş varsa denemek isterim. Okul tercihinde de zor olanı; mekanik bölümünü seçtim. Fiziki güç gerektiren bu işi sadece erkekler yapıyordu. Zaten Şehit Seydo, YPJ’li birkaç arkadaşın ismini vererek silahını devralmasını vasiyet etmişti.”

Devamla ise, o süreçten bu yana YPJ olarak havan birimleri kurduklarını, Şengal’den Şedadê’ye Minbic’ten Dêrazor hamlelerine kadar olan süreçlerde ise özgün bir YPJ taburu olarak rollerini başarıyla oynadıklarını söyledi. ‘Şehit Seydo’nun savaşçılarıyız’

Kendilerine bu işi öğretenin, genç komutanları Şehit Seydo olduğunu ifade eden Qamişlo, onu maneviyatı, yoldaşlığı güçlü, silahı iyi kullanan, pratikçi özellikleriyle tanımladı. Komutan, ‘Biz de Şehit Seydo’nun ölçülerini esas alarak ona layık olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. En zor hamle

Kendisi açısından en zor geçen sürecin Til Hemîs hamlesi olduğunu ifade eden YPJ’li komutan, “Daraldığım ya da zorlandığım zamanlarda Şehit Sozdar ve Şehit Devrim'in sesi kulaklarımdan çıkmaz. Hisêni köyünde bizimle çeteler arasında fazla mesafe yoktu. Onlar çembere girdi. Hava çok sisliydi, göz gözü görmüyordu. Bir şey yapamıyorduk. Onu tanımıyordum. Sadece sesi geldi kulaklarıma; ‘Heval Devrim şehit düştü' dedi. Bunu aktardıktan sonra kendisi de şehit düştü. Onların sesi kulaklarımda oldukça gücüm artıyor. Bu anları her aklıma getirdiğimde direnmek gerekir diyorum. Her bir hamleden döndüğümüzde bizimle birlikte dönmeyen arkadaşlarımızın olması çok ağırdır. Onları koruyamadık diye hem yıkılırız hem de bileniriz” diye konuştu. “‘O eli biz indiririz’

Şu anda Dêrazor’da DAİŞ’e karşı savaştığı bir dönemde çetelerin destekçisi Türkiye’nin Efrîn’e saldırdığını hatırlatan Rûbar Qamişlo, “Türk devleti, Reqa'yı özgürleştirme hamlesi sırasında Şengal ve Qereçox'a hava saldırısı yaptı. Biz durmadık ve Reqa’yı özgürleştirdik ardından Dêrazor'a geldik ve burası özgürleşmeye doğru giderken, o Efrîn'e saldırıyor. Türkiye şunu iyi bilsin; nasıl ki Kobanê topraklarına el atmaya çalıştı, biz o eli indirdik. Efrîn toprağını da ona bırakmayacağız. Bir tek YPG ve YPJ savaşçısı kalana kadar, Türkiye Efrîn topraklarına el atamayacak. Efrîn, Kobanê ve Cizîr bir bütündür. Sadece Türkiye değil, İran ve Suriye rejimi; herkes bilsin ki; kimse bu topraklara el atamaz. Kimse şehit arkadaşlarımızın kanına el atamaz. Bir şehit arkadaşımız için tüm sınırları aşarız” dedi. 


HABER MERKEZİ1956

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA