Kısa haberler...

‘Şeriat Polisleri’ davası silbaştan, ‘Agro-mafya’ krizi fırsata çevirdi, AB’den plastik çöp vergisi önerisi, Alman ekonomisi büyüyor...

13 Ocak 2018 Cumartesi | Haber

‘Şeriat Polisleri’ davası silbaştan

Almanya’da Federal Yargıtay, üzerinde ”Şeriat Polisi” yazan turuncu yeleklerle Wuppertal sokaklarında devriye gezen 7 kişi hakkında 2016 yılında verilen beraat kararını bozdu. Karlsruhe’deki yargıçlar dosyayı yeniden görülmesi için Wuppertal Asliye Mahkemesi’ne geri gönderdi. Mahkeme Başkanı Jörg-Peter Becker, Wuppertal yargıçlarının değerlendirmesinin birçok noktada çelişkiler taşıdığını ancak en önemli eksiğinin bu eylemin Müslümanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığının hesaba katılmaması olduğunu belirtti. 

KARLSRUHE
‘Potansiyel suçlu’ sınır dışı! 

Almanya’da suç işlememesine rağmen ‘potansiyel suçlu’ şeklinde fişlenen bir göçmenin Türkiye’ye sınır dışı edildi. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti yönetimi ilk kez yabancılar yasasında “terör maddeleri” olarak bilenen yasalara dayanarak bir göçmeni sınır dışı edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan NRW Uyum Bakanı Joacim Stamp, söz konusu sınır dışının geçtiğimiz yılın son günlerinde gerçekleştiğini bildirdi. Sınır dışı edilen göçmenin ise “radikal İslamcı” olduğu NRW’de polis tarafından fişlenen 13 kişinin daha sınır dışı edilmeyi beklediği öğrenildi. 


 KÖLN
‘Büyük Koalisyon’da ilerleme 

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında devam eden koalisyon görüşmelerinde ilerleme sağlandı. Tarafların son görüşmelerde resmi koalisyon müzakereleri için bir çerçeve üzerinde üzerinde uzlaştı. Alman medyası, görüşmelerin ”vergi ve göç politikaları” üzerine odaklandığını bildirdi. Görüşmelerine geçmeden önce, SPD’nin lider kadrosunun parti üyelerini 21 Ocak’taki kongrede ikna etmesi gerekiyor. 


BERLİN
‘Agro-mafya’ krizi fırsata çevirdi


İtalyan ziraatçiler derneği Coldiretti’nin yaptığı açıklamaya göre, ekonomik krizi fırsat bilen mafya yapılanmaları yasal ekonomiye gittikçe daha fazla sızmaya başladı. Mafya örgütleri, gıda ürünlerinin üretiminden dağıtımına ve restoranlarda servisine kadar sektörün her alanına yayılarak tarımsal gıda piyasasında ”devasa ve yaygın” bir kontrol gücüne ulaştı. Coldiretti, agro-mafya örgütlerinin geçen yıl yüzde 30’luk artışla 21.8 milyar euro iş hacmine ulaştığını belirtti. 


ROMA
AB’den plastik çöp vergisi önerisi


Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yakında plastik çöp vergisi yürürlüğe girebilir. Avrupa Birliği Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Brüksel’de yaptığı açıklamada, komisyonun plastik çöpe vergi uygulanıp uygulanamayacağını gözden geçirdiğini açıkladı. Oettinger, plastikten elde edilecek vergi gelirinin doğrudan AB bütçesine dahil edilebileceğini söyledi. Avrupa’da açığa çıkan plastik çöplerin çevre ve denizler için büyük bir tehlike oluşturduğunu kaydeden Oettinger, hedefin bu çöp miktarının azaltılması olduğunu belirtti. 


BRÜKSEL
Alman ekonomisi büyüyor


Almanya 2017’yi ekonomik rekorlarla kapattı. Alman ekonomisi 2017’de son altı yılın en yüksek büyüme hızını yakaladı. Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı 2017 yılının gececi ekonomik verileriyle ilgili raporuna göre Almanya’nın Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) yüzde 2,2 oranında arttı. İhracatçı Alman şirketleri dört yıldır satış rekorları kırıyor. 2017’nin ilk 11 ayında Almanya bir önceki yıla göre yüzde 6,5’luk artışla 1 trilyon 180 milyar Euro’luk ihracat yaptı.  


WİESBADEN 


176

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA