Demirtaş ilk kez mahkemede

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde rehin tutulan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Demirtaş’ı bin 300 avukat savunurken, duruşmayı çok sayıda siyasetçi ve aydın da izledi. Demirtaş yaptığı savunmada şunları dile getirdi: “14 aydır ilk defa duruşma salonuna getirildim. Bu hak ihlalidir. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda.” Duruşma 17 Mayıs’a ertelenirken, Demirtaş asker ablukası altında götürüldü.

13 Ocak 2018 Cumartesi | Haber

Demirtaş, dün ilk kez mahkemeye çıkarıldı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde rehin tutulan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya katılmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne getirildi. Duruşma, Bakırköy Adliyesi’nin en büyük duruşma salonu olan 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 Demirtaş, 24 Aralık 2015’te Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadelerinden dolayı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle yargılanıyor. Demirtaş’ın duruşmasına HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP ve CHP Milletvekilleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Demirtaş’ın ailesi, İsviçre Başkonsolosu Therese Hyden, İsviçre Konsolosluğu’ndan Nathalie Marti, Kanada Başkonsolosu Ulric Shannon, Norveç Büyükelçisi, Danimarka Başkolosu Jesper Kamp, Danimarka Konsolosluğu yetkileri ve çok sayıda ülkenin konsolosluk yetkilileri katıldı.Bin 300 avukat

 Çok sayıda basın çalışanının takip ettiği duruşmada, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Çağdaş Hukukular Derneği (ÇHD), Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB), Adalet Nöbeti, İstanbul Barosu, Amed Barosu, Ankara Barosu, İzmir Barosu başta olmak üzere 100’ü aşkın avukat duruşma salonunda hazır bulundu. Demirtaş’ı savunmak için bin 300 avukat mahkeme heyetine vekalet verdi. Duruşma salonunda yer olmaması üzerine koridorda da sık sık tepki sesleri yükseldi. Çok sayıda izleyici duruşma salonuna alınmadı. 

 

Koridor abluka altında

 Duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi önünde toplanan yüzlerce yurttaş polisin engellemesi sonucu adliye bahçesinde bekletildi. Demirtaş’ın fotoğrafının bulunduğu atkıları takan yurttaşlar, “Demirtaş’a özgürlük”, “Zindanlar yıkılsın” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Adliye dışında bunlar yaşanırken içerisinde ise ikinci kat 5. bloktaki koridorun tamamı bariyerlerle kapatıldı. Duruşma salonunun önü çevik kuvvet polisleriyle dolduruldu.

 

Alkışlarla karşılandı

 Demirtaş’ın etrafı askerlerle kapatılarak solona getirildiği sırada, alkışlar yükseldi. Jandarmaların salonda silahlı olarak yer alması dikkat çekerken, duruşma kimlik tespitiyle başladı.

Kimlik tespitinin ardında adresi sorulan Demirtaş, hakime “Türkiye Büyük Millet Meclisi” cevabı verdi. Ev adresine ise “Eşim burada o bilir” dedi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, “Dışarıda kaldı” cevabını verdi. İddianame okunmadan önce Demirtaş, usule ilişkin söz alarak “Hem dokunulmazlık, hem sorumsuzlukla ilgili ciddi usulsüzlük iddialarımız var. Buna dair ara karar verilmeli önce” dedi. İddianamenin okunmasına itiraz eden Demirtaş, ses deşifresi beklenmeden beyanlarının tutanağa girmesini istedi. 

 

Yokluğunda 97 duruşma

Ardından beyanda bulunan Demirtaş, şunları söyledi: “14 aydır ilk defa duruşma salonuna getirildim. Bu hak ihlalidir. 20’den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hakim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil, Meclis’te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz?

Referandum sürecinde rezil bir karar çıkardılar. Dokunulmazlığın kaldırılmasın uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanızdır.” 

Demirtaş’ın beyanlarının ardından söz alan avukatlar dosyanın AYM’’ye gönderilmesini talep etti.


17 Mayıs’a ertelendi

 Ardından ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, Demirtaş’ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzakere yazılmasına karar vererek, duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.  

 Demirtaş bir kez daha asker ablukası altında duruşma salonundan çıkarıldı.


1372

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA