Türkiye riskli bir ülke

ABD Dışişleri Bakanlığı, seyahat edecek vatandaşları için 4 grupta risk katagorisi oluşturdu. Türkiye, 3.katagoriyi Rusya, Nijerya, Çad, Pakistan ve Sudan gibi ülkelerle paylaştı.

13 Ocak 2018 Cumartesi | Dünya

ABD-Türkiye ilişkileri, şimdi de seyahatlerde Türkiye’nin “riskli ülkeler” kategorisine alınmasıyla krize girdi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı yabancı ülkelere seyahat edecek vatandaşlarına yönelik olarak yayımladığı seyahat uyarıları sistemini değiştirdi, Türkiye ve Rusya ‘riskli’ olarak kabul edilen 3.kategoride yer aldı. 

Rojava, Suriye’deki durum ve İran ile ilişkiler başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler, 16 Mayıs 2017’de Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’da Kürtlere saldırısı, New York’ta Halk Bank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın mahkum edilmesi ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasıyla birlikte yaşanan vize krizi, 2017’de Türk-Amerikan ilişkilerini krize sokan gelişmelerdi. 


Türkiye 3. katagoride

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı’nın son uygulaması iki ülke arasındaki krizin 2018’de de devam edeceğini gösteriyor.  

T24’ten Damla Uğantaş’ın çevirisine göre, ‘ABD vatandaşlarının kesin, zamanında ve güvenilir emniyet ve güvenlik bilgisinin sağlanmasını amaçladığı’ ifade edilen yeni sistemde, ülkeler risk oranlarına göre 4 kategoriye ayrıldı.


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan ve 10 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe giren seyahat kategorileri şöyle: 

l  1. katagori “Normal Tedbir Uygulaması”: Emniyet ve güvenlik tavsiyelerinde en düşük seviye. Bu katagoride her zaman biraz risk bulunuyor. 

l  2. katagori “Yükseltilmiş Tedbir Uygulaması”: İnternet sitesinde bu katagori hakkında şu ifadeler bulunuyor: “Artan emniyet ve güvenlik risklerinin farklında olun. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kategoride yer alan seyahatler ile ilgili “Seyahat Tavsiyeleri” kısmında ek tavsiyelerde bulunur. Ülkelerdeki durumlar her an değişebilir.”

l 2. katagori “Seyahatinizi Gözden Geçirin”: Seyahatlerde bireylerin karşılaşacağı ciddi risklerin olabileceği belirtiliyor. Seyahaten kaçınılması tavsiye ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kategoride yer alan seyahatler ile ilgili “Seyahat Tavsiyeleri” kısmında ek tavsiyelerde bulunur. Ülkelerdeki durumlar her an değişebilir.

l  4. katagori “Seyahat Etmeyin”: Bu katagoride hayati riskler en yüksek seviyede. Acil bir durumda ABD hükümetinin risk altındaki kişiye çok sınırlı bir yardım kabiliyetinin olduğu belirtiliyor. Bu katagori ile ilgili şu bilgiler yer alıyor: “ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına bu ülkelere seyahat etmemesi veya güvenli olan en kısa sürede ülkeden ayrılmasını tavsiye eder. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kategoride yer alan seyahatler ile ilgili “Seyahat Tavsiyeleri” kısmında ek tavsiyelerde bulunur. Ülkelerdeki durumlar her an değişebilir.”


Çad, Pakistan ve Nijerya ile aynı grupta

ABD’nin listesinde 1.katagoride İskandinav ülkeleri yer alırken Türkiye’nin Rusya ile birlikte yer aldığı 3. katagoride Çad, Nijerya, Pakistan ve Sudan gibi ülkeler bulunuyor. Yemen, Kuzey Kore gibi ülkeler ise 4. katagoride.


Maksat misilleme olsun!

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarılarını güncellemesine Türk Dışişleri Bakanlığı tepkisini ABD’nin Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Philip Kosnett’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak gösterdi. 

Türk Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin kararına misillemede bulunarak bu ülkeye gidecek vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Açıklamada, ABD’de değişik tarihlerde yapılan saldırıların bu ülkeyi seyahat bakımından riskli kıldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca İran’a yönelik ambargoyu delmekten New York yapılan yargılamada suçlu bulunup, verilecek ceza miktarı konusunda hakim kararını bekleyen M.Hakan Atilla’ya da atıfta bulunuldu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ayrıca resmi görevle ABD’ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir. Bu şartlarda, ABD’ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir.” 


WASHİNGTON


801

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA