ABD’den İran’ın Suriye’deki varlığına müdahale sinyali

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Suriye’deki etkisini yok etmek amacıyla ABD’nin “sert yaptırımlara” başvuracağını belirtti.

13 Ocak 2018 Cumartesi | Dünya

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Yakın Doğu İlişkileri’nden sorumlu Yardımcı Asistanı David Satterfield, Senato Dışişleri Komitesi’nin konuya ilgili sorularını yanıtlarken, ABD’nin Suriye’deki İran etkisini yok etmek ve ülkeden İran destekli güçleri çıkarmak amacıyla sert yaptırımlar uygulamayı planladığını kaydetti.  Satterfield, “Bu bir takım önlemlerin birleşimiyle yapılacak. İlk ve öncelikli olan adım ise, ABD ve partnerlerimiz tarafından fiziksel araçlardan mahrum bırakmaya ve İran’ın aktivitelerini finanse etmeye yönelik uygulanacak sert yaptırım ve önlemler olacak” dedi.

Satterfield, Washington’un Suriye konusunda Soçi’deki Halklar Kongresi’ne ‘karşılık olarak’ Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden hareket etme niyetinde olduğunu belirtti. Satterfield, “Biz, ABD’nin ve uluslararası toplumun tüm yaptıkları konusunda BM üzerinden, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ve 2254 sayılı kararın meşruiyeti üzerinden hareket etme niyetindeyiz. Bunlar Soçi’ye, Rusya’nın (çözüm sürecinde) kontrol kurmaya ve kendi gündemiyle sınırlı kalmaya yönelik inisiyatiflerine bir karşılık” ifadelerini kullandı.

Satterfield, “Rusya’nın sürdürdüğü çözüm sürecini meşrulaştıramayız ve meşrulaştırmayacağız” diye sözlerini sürdürdü. WASHINGTON


165

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA