Rojava’da ilk jineoloji konferansı

Kuzey Suriye’de uzun süredir Jineoloji çalışmaları yürüten kadınlar, ilk konferanslarını gerçekleştiriyor. Dêrik kentinde düzenlenen ve iki gün sürecek konferansa farklı halklardan 200 delege katıldı.

13 Ocak 2018 Cumartesi | Kadın

Kuzey Suriye Federasyonu’nun Cîzir Kantonu’na bağlı Derîk kentinde gerçekleştirilen 1’inci Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı başladı. “Jineoloji toplum gerçeğini kadın doğasıyla aydınlatıyor” şiarı ile başlayan ve iki gün sürecek olan konferansa 200 delege katıldı. Hazırlıkları tamamlanan konferans için sabah saatlerinde Kuzey Suriye’nin birçok kentinden kadınlar Derîk’e geldi. 

 

Her halktan kadın katılıyor

Konferansta, farklı alanlarda faaliyet yürüten, siyasetçi, akademisyen ve aktivist kadınlar da yer aldı. Kuzey Suriye’de yaşayan Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Çeçen, Türkmen halklarla birlikte, Şengal, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden kadınlar da katıldı. 


Öncülerin posterleri asıldı

Konferansın yapıldığı salona, PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız (Sara), Şîlan Kobanê, Andrea Wolf, Rosa Lüksemburg, Zeynep Kınacı ve tarihin ilk kadın bilim insanlarından Hypatia’nın posterleri asıldı. 


Önder Apo’nun en güçlü teorisi 

Konferansın açılış konuşmasını Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yusif yaptı. Savaş ve kaostan çıkmak için yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu, bunun da Jineoloji eksenli kadın bakışı olduğunu kaydeden Yusif, “Kadınların bakışıyla, kadınları temsil eden yeni bir teoriye ihtiyaç var. Kadın bilimi olan Jineoloji, Önder Apo’nun sunmuş olduğu en güçlü teorik çalışmalardandır” dedi. 


Jineolojinin önü açılmalı

Jineolojinin yeni bir bakış açısı, düşünce biçimi olduğunu belirten Yusif, “Jineoloji, varolan sorunların çözümü olabilecek, bize nereden ve nasıl başlayacağımızı gösterecek tek adrestir. Bu temelde, çalışma yürüten arkadaşların çalışmaları çok önemlidir. Jineolojinin önünü daha fazla açmalıyız. Bilimin özgürleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz, bu temelde

bilimi iktidarın hizmetinden çıkartmalıyız” diye konuştu. Kadın birikimini bugüne taşıyacak 

Cizir Kantonu Anayasa Meclisi Eşbaşkanı ve Süryani Kadınlar Birliği üyesi Elizabet Gewriye ise kadının öncülük rolüne dikkat çekerek, “Her şekilde kadın zihniyeti ile sorunlara çözüm aramalıyız. Bu yüzden jineoloji kadının tarihsel birikimini günümüze taşıyacak ve yaşamsal kılacaktır” şeklinde konuştu.  


Özgür yaşamın bilimi 

Daha sonra Jineoloji Akademisi üyeleri Zozan Sima Kürtçe, Dicle Hüso ise Arapça olarak jineolojinin Rojava ve Kuzey Suriye’de yaptığı proje ve çalışmaları anlattı.

Yaklaşık 4 yıldır Rojavada jineoloji çalışmalarını yürüttüklerini ve önemli sonuçlara ulaştıklarını belirten Sima, yaptıkları en önemli çalışmalardan birinin Rojava Üniversitesi bünyesinde Jineoloji Fakültesi oluşturmak olduğunu vurguladı. Sima, “Bölge için ilk deneyim olan jineoloji, yeni bir yol ve yöntemle bilimi iktidarın elinden alıp topluma taşırmanın ve topluma ait kılmanın yol ve yöntemlerini aramaya devam ediyoruz. Bu temelde yeni alanlar açıyoruz, yeni örgütlenme biçimlerini gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Ortadoğu’daki krizin çözümünün kadın bilimi jineolojide olduğunu vurgulayan Sima, “Ataerkil sistem Musul, Şengal ve Rojava’da yapmış olduğu operasyonlarla toplumsal değerleri, kadının direnen iradesini ve gerçeğini teslim almak istedi. Jineoloji tüm bu ataerkil devletçi sistemin saldırılarına karşı bölgede kadınların değerlerini bir araya getiren yaşatan ve yaşamsal kılan bir bilimdir. Krizden çıkış yolu jineolojidir ve özgür yaşamın bilimidir” şeklinde konuştu.Konferans devam ediyor 

Konuşmalar ardından Jineoloji Akademisi’nin faaliyetleri ile Öcalan’ın Jineoloji’nin neden gerekli olduğuna dair görüşlerini içeren sinevizyon gösterimleri yapıldı. Konferansın ilk günü “Devrimden önce, devrimden sonra” konulu tartışmalar yürütülürken, ikinci günkü oturumda “Yeni bir yöntem, kadın bilimi” konusu tartışılacak. 


DÊRIK


890

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA