Cenazeler için karartma

İstanbul ATK, Garzan Mezarlığı’ndaki 267 cenazenin kendilerine gönderildiğini kabul edip aileleri Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’na yönlendirdi.

13 Ocak 2018 Cumartesi | Haber

Garzan Mezarlığı’ndan çıkartılan cenazeler için İstanbul ATK yetkilileriyle görüşen HDP'li vekil Mizgin Irgat, ATK’nin kemiklerin kendilerinde olduğunu kabul ettiğini belirterek, alilerin DNA için bulunduklerı illerdeki savcılıklara başvurması gerektiğini söyledi.

Bitlis’in Oleka Jor köyünde bulunan Garzan Mezarlığı’nda 267 cenaze çıkartılmıştı. Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Eşsözcüsü Serhat Çakmak ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mizgin Irgat, ailelerle birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) giderek cenazeler hakkında bilgi aldı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, ATK’nin kendilerine, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gönderilen kemiklerle ilgili kimliklendirme çalışmasının yapılacağına dair açıklamada bulunduğunu belirterek, “Cenazelerin ailelere ne zaman teslim edileceği ve nasıl bir yöntem izleneceği noktasında da Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan irtibat sonrası karar verileceği, bu konuda kendilerinin sadece kimliklendirme çalışmasını yapacaklarını dile getirdiler” dedi. 


Şimdiki durum belirsiz

Cenazeler hakkında karar merciinin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı olduğuna dair kendilerine bilgi verildiğini aktaran Irgat, şunları söyledi: “Oysa Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu dosya hakkında gizlilik kararı vermiş durumda. Yani bu konuda ne avukatlara, ne ailelere, ne de kamuoyuna bir açıklama yapılmamakta ve dosyaya da ulaşılmamakta. Dolayısıyla şu an muamma ve gerçekten ne olacağı belli olmayan bir süreç söz konusu. Oysa burada ailelerin gelip kendi cenazelerini bulma, onlara böylesi bir külfeti yükleme, gerçekten hukuk devletiyle bağdaşır bir durum değildir.”


 Aileler mağdur edildi

 “Bu şekilde cenazeleri çıkartıp ATK’ye göndermektense var olan mezarlıkla ilgili yasal prosedür neyse bu tamamlanıp yerine getirilirdi" diyen Irgat, şöyle devam etti: "Şu an ailelerimiz mağdur, nereye başvuracaklarını bilememektedir. Bir an önce bu işlemlerin tamamlanması ve cenazelerin en kısa sürede ailelere ulaştırılması lazım. Bu konuda Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile de gerekli görüşmeleri yapacağız.”  

 Ailelerin ATK’ye giderek DNA eşleşmesi için veri vermeleri gerektiğini aktaran Irgat, İstanbul dışında olan ailelerin ise bulundukları yerin cumhuriyet başsavcılıklarına başvurarak veri vermelerini ve bu verilerle birlikte ATK’nin durumu değerlendireceğine dair kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, ailelerin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere bulundukları illerin başsavcılıklarına kan örneklerini vermeleri gerektiğini belirterek, “Bunu gerçekleştiremedikleri durumunda da cenazelerinin kimliklerinin tespiti için en kısa sürede HDP’ye ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurarak, bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.  


 İSTANBUL


580

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA