Ortadoğu siyaseti değişmeli

AP Sol Grubu, Avrupa Birliği Türkiye Sivil Komisyonu (EUTCC) ve Brüksel Kürt Enstitüsü tarafından Avrupa Parlamentosu’nda (AP) dün “İran ve Ortadoğu’daki Krize Demokratik Çözüm Vizyonu” başlıklı bir konferans düzenlendi.

12 Ocak 2018 Cuma | Dünya

EREM KANSOY / BRÜKSEL


AP Sol Grubu, Avrupa Birliği Türkiye Sivil Komisyonu (EUTCC) ve Brüksel Kürt Enstitüsü tarafından Avrupa Parlamentosu’nda (AP) dün “İran ve Ortadoğu’daki Krize Demokratik Çözüm Vizyonu” başlıklı bir konferans düzenlendi.

İlginin yoğun olduğu konferansa Avrupa, Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşayan uzman, akademisyen, aydın ve siyasi şahsiyetler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını AP Sol Grup Milletvekili Martina Michels ile İran’ın Demokratikleşmesi Vakfı Başkanı ve yazar Kenneth R. Timmerman yaptı. “Burada bulunmaktan onur duyuyorum” diyen AP Milletvekili Michels, “Türkiye, Suriye ve İran’da halkların barış için de yaşaması tek dileğimiz” dedi. Türkiye, Irak ve Suriye’de demokratik bir çözüm için çaba harcanması gerektiğini belirten Michels şöyle konuştu: “Birincisi; Sol bir vekil olarak, daha iyi yaşam koşullarını Ortadoğu’da destekliyoruz. Sosyal haklar ve özgürlük halkları bizim için başta gelmektedir. İkincisi, Trump’ın Ortadoğu’ya yaklaşımının ve Amerikan emperyalizmin dayatmalarını hiçbir şekilde kabul etmemeliyiz. Üçüncüsü de iyi bilinmelidir ki Ortadoğu’daki tüm saldırılara karşı başta buranın halkları birlik olmalıdır. 


Çıkacak sonuçlar dikkate alınmalı

Almanya hükümetinin de Ortadoğu siyasetini değiştirmesi gerektiğini belirten Michels, barışçıl bir siyaset yürütülmesi gerektiği vurguladı. Konferanstan çıkacak sonuçların da dikkate alınması gerektiğini söyleyen Michels, “Hem AB hem de Ortadoğu’da etkin devletler, artık barış ve eşitlik için siyaset yürütmelidir” diye konuştu.  


Halklar değişim istiyor 

Yazar Kenneth R. Timmerman ise gerçekleştirilen konferansın önemine vurgu yaparak, “Ortadoğu’da halklar artık rejim yönetimlerini istemiyor. 2009’dan bu yana protestolar bu yönde değişim gösterdi. Aynı sosyal geçmişten tüm halklar artık rejimlere karşı geliyor çünkü rejim yönetimleri çağımızın en kötü yönetimleri oldu. Irak ve İran’daki protestolara bakıldığında sadece Kürtlerin değil Perslerin ve Farsların da buna destek verdiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. 


İnsan hakları esastır

Devletlerin hiçbir zaman radikal güçleri olmaması gerektiğini vurgulayan Timmerman, “İnsan haklarına önem vermeden bir devleti yönetirseniz o ülkenin geleceği pek de parlak olmaz. Eğer bir Kürtseniz, yaşadığınız yerde hakkınız olmalı. Kendi dilinizi konuşup çocuğunuzu bu dilde okula gönderebilmelisiniz” dedi. 


Kürtlerin de eşit hakları olmalı

Irak ve İran’da diktatörlüğe dayalı bir yönetim olduğunu vurgulayan Timmerman, “Kürtlerin de haklarını almalı ve her yerde herkesle eşit haklara sahip olmaları gerekiyor” dedi.  Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada devam eden konferans iki bölümden oluştu. Birinci bölümde İran’da yaşayan halk temsilcileri kendi bakış açılarını tarihsel ve güncel olarak sundu. İkinci bölümde ise yaşanan sorunlar ve krizden çıkış için çözüm perspektifleri tartışılarak yollar arandı. 


628

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA