Kürt şiirinde yeni bir renk: Dîwana hestiyan

Müebbet tutuklu erd.agron’un ”dîwana hestiyan” adlı şiir kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı. Daha önce farklı isimlerle kitap projelerine imza atan, öyküleri, şiirleri ve edebiyat incelemeleri farklı gazete, dergi ve sitelerde yayımlanan erd.agron’un bu isimle ilk kitabı çıktı.

12 Ocak 2018 Cuma | Kültür-Sanat

Müebbet tutuklu erd.agron’un ”dîwana hestiyan” adlı şiir kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı. Daha önce farklı isimlerle kitap projelerine imza atan, öyküleri, şiirleri ve edebiyat incelemeleri farklı gazete, dergi ve sitelerde yayımlanan erd.agron’un bu isimle ilk kitabı çıktı. Uzun yıllar süren ve hala süren hapishane hayatı boyunca yazdığı şiirlerin bir kısmını bir araya getiren erd.agron’un dosyasını Aryen Yayınları kitaplaştırdı. 2018’in ilk kitaplarından olan ”dîwana hestiyan”, Kürt şiirinde yeni bir renk oluyor.

 

Yağmur kuşunun şiiri 

erd.agron, kitabının ”özgeçmiş” kısmında kendisine ait bilgiler yerine Yunan Mitoloji’sinde yağmur kuşuna dönüştürülen Agron’un öyküsüne yer veriyor. Mite göre Agron, Byssa ve Meropis adlı iki kız kardeşiyle Kos adasında yaşamaktadır. Bu üç kardeş toprak tanrıçasından başka hiçbir tanrıya biat etmedikleri için diğer bütün tanrıların ortak kararıyla cezalandırılırlar. Buna göre Byssa martıya, Meropis baykuşa dönüştürülürken Agron’un cezası ise bir yağmur kuşuna dönüştürülmek olur. Üç kardeşin babası Eumelos ise karga olur.

erd.agron, özgeçmişinde Agron’un tüm bunlara rağmen uslanmadığını ve hala aynı şekilde düşündüğünü belirtiyor.

”dîwana hestiyan” adlı eseriyle kendini yağmur kuşuna benzeten erd.agron, şiirlerinde de tüm baskı, ceza ve yıldırma girişimlerine rağmen var olmaktaki ısrarını söze döküyor.  


AMED


192

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA