Onlarla özgürlüğü tanıdık

Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şehit edilmelerinin 5’inci yıldönümünde Almanya’nın Hamburg, Hildesheim ile İsveç’in Göteborg kentlerinde yapılan etkinliklerle anıldı.

12 Ocak 2018 Cuma | Haber

ZAHİT EKİNCİ / FADIL DONMA / HAMBURG / HILDESHEIM


Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şehit edilmelerinin 5’inci yıldönümünde Almanya’nın Hamburg, Hildesheim ile İsveç’in Göteborg kentlerinde yapılan etkinliklerle anıldı. 

Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez şehit edilmelerinin 5’inci yıldönümünde Hamburg’da yapılan bir etkinlikle anıldı. Hamburg Rojbîn Kadın Meclisi, Kürt’istan Bilgilendirme Merkezi (ISKU) ve Olay Yeri Kürt’istan (TATORT Kurdistan) tarafından Centro Sosyal Kültür Merkezi’nde organize edilen anma etkinliği saygı duruşu ile başladı.


 

Etkinlikte, TJK-E adına konuşan Döne Güzel şunlara değindi: „Heval Saralar, Ronahîler, Rojbînler yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Şehadetleri üzerinden beş yıl geçse de acıları hala dün gibi taze. Sakine Cansız ömrünün çoğunu kadının özgürleşmesi ve yaşanılabilir bir dünya için verdi. Onlarla özgürlüğü tanıdık ve ona sevdalandık. Kürt kadınları olarak mücadelelerinin takipçisi olacağız. Bunun içinde bulunduğumuz her yeri mücadele alanına çevirelim.“


Sakine Cansız’ın yeri doldurulmaz

Yazar ve İnsan Hakları Aktivisti Anja Flach ise Sakine Cansız’ın yeri doldurulamaz bir kadın devrimci olduğunu belirterek, „Sakine Cansız’ın hayatı hep kavgaya adanmıştı. Nerede bir haksızlık varsa kavgası ordaydı. Bedenen onu bizden ayırsalar da kavgasını bizler yürüteceğiz. Sakine Cansız ve arkadaşları Fransa ve Türk devletinin askeri ve ekonomik işbirliğinin kurbanı oldular. Bütün deliler MİT’i gösterirken bu cinayetin üzeri kapatıldı. Deniz Naki’ye yapılan silahlı saldırı da Avrupa’da yaşayan hiçbir Kürt’ün güvencede olmadığını gösteriyor“ dedi. 


‘Hep Kavgaydı Yaşamım’ okundu

Etkinlikte Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in hayatından kesitlerin sunulduğu bir sinevizyon gösterimi gerçekleşirken, Bedia Demir’de Sakine Cansız’ın „Hep Kavgaydı Yaşamım“ kitabından pasajlar okudu. Anmada ayrıca Paris Şehitleri için mumlarla ve çiçeklerle hazırlanmış bir köşe oluşturuldu. Anma etkinliğine çoğu Alman olmak üzere 100’e yakın insan katıldı. Etkinlik sanatçı Jiyan Arjîn’in müzik dinletisi ile son buldu.


Mücadelelerini zafere ulaştıracağızAlmanya’nın Hildesheim kentinde yaşayan Kürdistanlılar da Paris Şehitlerini andı. Hildesheim Meryem Kadın Komünü tarafından organize edilen etkinlik Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) yapıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan Hildesheim DKTM Eşbaşkanı Hayat Donma, „Sara, Rojbîn ve Ronahî Kürt halk tarafından tanılan kişilerdi. Biz onların ellerinde büyüdük, geleceğimizin aydınlarıydılar. Ama maalesef onlar şimdi aramızdan ayırdılar. Biz Kadın Özgürlük Hareketi olarak hiçbir zaman onları unutmayacağız. Onların başladığı mücadele, biz söz veriyoruz sonlandıracağız“ dedi.

Hediye Deniz ise üç arkadaş üzerine biyografi okudu. Ve sonra anmaya katılan  Kürdistanlılar kendi görüşlerini anlatmaya çalıştı. Yapılan konuşmanın ardından ‘Sara/Hep Kavgaydı Yaşamım’ filmi izlendi. Paris Şehitleri için dağıtılan yemekler ve atılan ‘Şehîd namirin’ sloganı ile anma sona erdi.


Göteborg’ta Paris şehitleri anıldı İsveç’in Göteborg kentinde de Paris şehitleri anıldı. Türk devletini ve Fransa Hükümeti’ni protesto etmek amacıyla da kent merkezinde bir eylem düzenlendi.

Göteborg DKTM tarafından dernek lokalinde gerçekleştirilen anmada konuşan Kürt Siyasetçi Celil Kobanê, Paris Katliamı’nın Erdoğan’ın talimatıyla MİT tarafından gerçekleştirildiği tüm berraklığı ile açığa çıktığını belirtti.

Türk devletinin benzer katliamları Avrupa’nın değişik ülkelerinde de planladığının açığa çıktığına dikkat çeken Kobanê, Fransa başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinin izledikleri iki yüzlü politikaya son vermeleri ve suçluları adalet karşısına çıkarmaları çağrısı yaptı.

Cansız, Doğan ve Şaylemez’in yaşam ve mücadelelerini konu alan sinevizyon gösterilmesinden sonra Müzik öğretmeni Samo, 3 Kürt devrimci kadın anısına marş ve türküler söyledi.


Meşaleli yürüyüş yapıldı

Akşam saatlerinde de  kent merkezinde meşaleli bir eylem gerçekleştirildi.Meydandaki anıta üç Kürt kadın devrimcinin fotoğraflarının yanı sıra PKK, KCK bayrakları asan Kürdistanlılar, meydana yerleştirdikleri Cansız, Doğan ve Şaylamez’in fotoğrafları önünde mumlar yaktı, şehitler anısına marşlar çalındı.

Eylemde, Avrupa Birliği ve İsveç hükümeti’ne katliam faillerinin yargılanmaları için girişimde bulunma çağrısı yapıldı.   


524

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA