Kentteki 12. benzer olay halkı sokağa döktü

Pakistan’da 7 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılıp öldürülmesinin ardından halk sokağa çıktı. Polis iki eylemciyi katletti.

12 Ocak 2018 Cuma | Kadın

Pakistan’da 7 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılıp öldürülmesinin ardından halk sokağa çıktı. Polis iki eylemciyi katletti. 

Pakistan’ın Kasur kentinde 7 yaşındaki Zeynep isimli kız çocuğunun cenazesi bir çöpte bulundu. Yapılan inceleme sonucu çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra boğularak katledildiği ortaya çıktı.

Polis, Zeynep’in son bir yıldır şehirde tecavüz edilip öldürülmüş sekizinci çocuk olduğunu söyledi. Zeynep’in öldürülmesi kentteki 2 kilometrelik alanda yaşanan 12. benzer olay. Son olay üzerine halk sokaklara inerek protesto gösterisi düzenledi. Gösterilerde iki eylemci polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.


Yetkililerin çabası yok

Eylemciler yetkililerin kaçırma, cinsel saldırı ve cinayet gibi suçları önlemek için çaba göstermediğini savunuyor.  Zeynep’in ailesi de ihbarda bulunmalarının ardından polisin gerekli şekilde harekete geçmediğini söyledi. Zeynep’in kaybolmadan önceki bir erkek tarafından kaçırıldığını gösteren son görüntülerini polis değil, akrabaları ortaya çıkardı. 


Polis harekete geçti

Eylemlerden sonra polis çalışmalarını yoğunlaştırdı. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, küçük kızın ailesini ziyaret ederek taziyede bulundu. Şerif, robot resmi basınla paylaşılan zanlının yakalanmasına yardımcı olan kişiye 10 milyon Pakistan rupisi ödül verileceğini duyurdu. 

Kentteki protesto gösterileri devam ediyor.  


İSLAMABAD248

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA