Kadınlar Diyanet’e de direnecek

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan çocuk istismarını teşvik eden ve çocuk yaşta evlendirilmeleri meşrulaştıran tanımlamalara kadınların tepkisi dinmiyor. Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde DBP Urfa İl Örgütü binasında bir araya gelen kadınlar, Diyanet’in tanımlamalarına ilişkin açıklamada bulundu.

12 Ocak 2018 Cuma | Kadın

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan çocuk istismarını teşvik eden ve çocuk yaşta evlendirilmeleri meşrulaştıran tanımlamalara kadınların tepkisi dinmiyor. Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde DBP Urfa İl Örgütü binasında bir araya gelen kadınlar, Diyanet’in tanımlamalarına ilişkin açıklamada bulundu. DBP Urfa İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, tüm itirazlara rağmen Meclis’ten geçirilen müftülük yasasının yaşamın her alanında kadın ve çocukları hedef aldığını belirtti.

Diyanet’in kurulduğu tarihten bu yana farklı inançları yok saydığını ve tekçi zihniyeti temsil ettiğini kaydeden Aişeoğlu, “Anti demokratik bir yapı olan Diyanet, bir dini kurum olmaktan çıkmıştır. AKP’nin kadın düşmanlığını destekleyen bir kuruma dönüşmüştür. Diyanet’in fetva olarak sunduğu görüşler DAİŞ’in Ortadoğu’da kadınlara, çocuklara şiddetle dayatmaya çalıştığı yaşam tarzının aynısıdır. Kadınlar nasıl ki DAİŞ’e karşı direnmişse, Diyanet’in fetvalarına karşı da direnecektir. Tüm kadınları Demokratik İslam perspektifini hayata geçirmeye çağırıyorum” dedi. 


RIHA164

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA