Rejim El Nusra’yı vuruyor çığlığı Türkiye atıyor

Suriye rejiminin son günlerde El Nusra başta olmak üzere İdlib’te terör örgütlerine yönelik operasyonlar başlatmasına en fazla tepki gösteren AKP yönetimindeki Türk devleti oldu. Son günlerdeki gelişmeler, çete örgütleriyle AKP arasındaki ortaklığı biraz daha gözler önüne serdi.

11 Ocak 2018 Perşembe | Dünya

AKP yönetimindeki Türk devletinin DAİŞ ve El Nusra ile birlikte çalıştığı ve bu terör gruplarını himaye ettiği şimdi de İdlib’e yönelik operasyonda ortaya çıktı. 

Türk devleti, Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile son bir kaç günden bu yana Suriye rejiminin, İdlib’te El Nusra ve benzeri çete örgütlerine karşı düzenlediği operasyonlara karşı memnuniyetsizliğini en üst perdeden dile getiriyor. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün İran ve Rusya’nın Ankara Büyükelçileri’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını belirterek, her iki ülkenin de Suriye’nin operasyonlarını durdurması gerektiğini söyledi.  

Anadolu Ajansı (AA) editör masasına katılan Çavuşoğlu,  “Bugünkü sahada istihbari kaynaklarla ya da teknoloji ile bunlara yönelik dikkatli operasyonlar yapılır. Fakat burada gördüğünü durum, buradaki El Nusra ya da HTŞ dediğimiz grupların mevcudiyetini bahane olarak kullanıp sivillere ve ılımlı muhalefete saldırmak” ifadeleriyle Suriye ordusunun düzelediği operasyonlar karşısında memnuniyetsizliği dile getirdi.

Çavuşoğlu, 28 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak olan Halklar Konferansı’nda PYD’nin çağrılması durumunda bu konferansta yer almayacaklarını da söyledi. 

Türkiye, 2017’nin sonbaharında İran ve Rusya ile birlikte katıldığı Astana Görüşmeleri’ni bahane ederek ‘çatışmasızlık alanları’ yaratmak gerekçesiyle İblib’in bazı bölgelerinde işgal noktaları oluşturdu. 

AKP, yönetimindeki Türk devleti bununla bir yandan çete örgütleri El Nusra, Ahrar u Şam ve benzeri gruplarını himaye ederken bir yandan da Afrin’i abluka altına almayı amaçladı. Ancak, işler Türkiye’nin istediği gibi gitmiyor. 2016’da Türkiye’yi kullanarak çeteleri Halep’te çıkartıp İdlib’e yerleşmesini sağlayan Rusya’nın gündeminde şimdi de İdlib’e yönelik operasyon var. Bir süreden bu yana da Suriye rejimi İdlib’e yönelik hava saldırılarını arttırmaya başladı. 


Rusya basını: Saldırılar Türkiye’den 

Türk devletinin İdlib’de zemin kaybının bir nedeni de 5 Ocak’ta Rusya’nın Hmeymim ve Tartus üslerine yönelik insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırılar. Çetelerin Hmeymim üssüne yönelik çetelerin saldırısında Rus basını 7 Rus uçağının tahrip olduğunu duyurmuştu. Daha sonra Rus Dışişleri Bakanlığı’nın da kabul etmek zorunda kaldığı saldırıyla ilgili Rus basını, çetelerin arkasındaki güçün Türkiye olduğunu belirtti. 

Rusya basınında yer alan haberlerde, geçen hafta içerisinde Suriye’deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırıların İdlib’te Türkiye’nin denetlediği çatışmasızlık bölgesinden kalkan insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlendiğini bildirildi.

Rus devletine ait haber kanalı Rossiya 24’de bugün yer alan haberde, Savunma Bakanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye’nin istihbarat örgütleriyle temasa geçerek, çatışmasızlık bölgelerine yönelik sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini bildirdiği ifade edildi.

nterfax-AVN askeri haber ajansına göre de, Rus Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, 5-6 Ocak tarihlerinde İHA’larla düzenlenen saldırılarda Hmeymim ve Tartus üslerinin hedef alındığını söyledi. 

Gazeteye konuşan bir kaynak, “Yakında, bu enkaz görüntülerini ve yapılan çalışmaların ilk sonuçlarını paylaşacağız. Militanların eline onlarca kilometrelik bir mesafe boyunca yönlendirme yapabilecekleri ve GSP uydu koordinatlarını kullanarak hedef gözeten saldırılar düzenleyebilecekleri teknolojilerin verilmiş olması, artık tüm dünya kamuoyu için çok ciddi bir endişe kaynağıdır” dedi. 


Efrîn hazırlığı mı?

Öte yandan, KNK'nin Rusya Temsilcisi Selahattin Soro, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın İran ve Rus büyükelçilerinin Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasına farklı bir yorum getirdi. Soro dün kendi Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "Türkiye Efrîn operasyonuna karar vermiş gibi. Dün (önceki gün) Rusya ve İran elçiliklerini çağırdı, bugün de (dün) ABD" ifadelerini kullandı.    


HABER MERKEZİ


1131

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA