Hayaliyle buluştu

Yöresel kıyafetleriyle tüm dikkatleri üzerinde toplayan Zahide Eskici, “Kadınlar şiir de yazar, duvar da örer, tarlaya da gider ve çocuk da bakar. Ben toplumsal algıları kırmak için daha çok çabalayacağım ve kadın mücadelesini kitaplarımla dünyaya duyuracağım” diyor.

11 Ocak 2018 Perşembe | Kadın

FİLİZ ZEYREK / JİNNEWS/ADANA

 

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı’nda en dikkat çeken isimlerden biri şair Zahide Eskici. Mereş’in Andırın ilçesine bağlı Beşbucak köyünde yaşayan Eskici, yöresine ait şalvar ve yazmasıyla katıldığı fuarda kitapseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Çok istemesine rağmen yalnızca ilkokula kadar okuyabilen Eskici, şiire 5 yaşından bu yana ilgili. 

 

Yöresel değerleri derliyor

 Şiire olan sevgisi nedeniyle karşılaştığı zorluklara rağmen şiir yazmaya, köy köy gezip derleme yapmaya başladığını belirten Eskici, “Son yıllarda köy köy gezip yöremize ait kına türkülerini, ağıtları, manileri bir araya getirerek kitaplaştırdım. Derlemeler yapıyorum ve şu ana kadar toplam üç şiir kitabım çıktı” dedi. Eskici şiir yazma öyküsünü, “İlkokul 5’inci sınıfta  maddi sıkıntılar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalmıştım. Okumadan ne olunur, şair olur muyum diye düşündüm ve bu düşüncemi annemle paylaştım. Annem bu kararıma onay verince bir dörtlük yazmaya başladım. O gün bugündür yazıyorum” sözleriyle anlattı. 

 


‘GDO’suz şair’

 Bir halk şairi olarak elinden geldiğince bütün etkinliklere katılmaya çalıştığını kaydeden Eskici, “Geleneksel giyim tarzım nedeniyle ‘GDO’suz şair’ diyenler oluyor. Köylü bir kadınım ve çok mutluyum. Keçilerim, ineklerim var; köyde bütün işleri  yaparım ama bunun yanısıra gayet bir şairim de. İki dünyam var aslında” diyerek mutluluğunu ifade etti. 

 

‘Başardığımı görmek güç veriyor’

 Zorluklardan dolayı kitaplarını basamadığı zamanlar olduğundan söz eden Ekinci, kendi çabasıyla birçok şeyin üstesinden geldiğini söyledi. Ekinci, “Kimseye muhtaç değilim ve başardığımı görmek beni daha çok güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı. 

 

‘Kadın mücadelesini dünyaya duyuracağım’

 Kadınların başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını ifade eden Zahide, şöyle devam etti: “Kadınlar her işi yapabilecek güçte; şiir de yazabilir şarkıda, duvar da örer, tarlaya da gider, çocuk da bakar. Ben toplumsal algıları kırmak için daha çok çabalayacağım ve kitaplarımla kendi adımı, kadın mücadelesini tüm dünyaya duyuracağım.” 415

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA