KATİLLER SİLSİLESİ

PKK’nin yakaladığı iki üst düzey MİT yöneticisinin itirafları yayınlanmaya başlandı. İtiraflar, Paris Katliamı’nı MİT’in yaptığını artık şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koyuyor.

11 Ocak 2018 Perşembe | Haber

Yakalanan iki MİT üst düzey yöneticisinin ifadelerinde Paris Katliamı’nı yapan güçlerin kimler olduğunu, artık şüpheye yer bırakmayacak şekilde netleştiriyor. 

Paris Katliamı’ndan bir yıl sonra Ocak 2014’te peş peşe yeni kanıtlar ortaya çıkmıştı. Önce bir ses kaydı yayınlandı. Kayıtta üç Türk ajan, cinayet planını Ömer Güney ile konuşuyor, onu teşvik ediyordu. Bu ses kaydının gerçekliği Fransız uzman polisleri tarafından doğrulandı. HPG’nin operasyonla tutukladığı MİT yetkilileri de bu konuşmayı teyit etti. 

MİT yöneticisi Erhan Pekçetin, bu ses kayıtlarıyla ilgili şunları şöylüyor: "İnternete düşen ses kayıtlarını dinlediğimde o zaman suikastin Yurtdışı EBF (Etnik Bölücü Faaliyetler) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık, o dairedeki Operasyon Şube Müdürü Oğuz Yüret ve Operasyon Şube Elemanı Ayhan Oran olduklarını anladım. Çünkü ses kayıtlarından mensupları tanıdım."

Pekçetin, bu ses kayıtlarının tetikçi Ömer Güney ile Ankara’da bir otelde yapılan görüşme sırasında alındığını da belirtiyor.


MİT belgesi de doğru

Ömer Güney adlı tetikçiye suikast için verilen talimatın belgesi 14 Ocak 2014'te ortaya çıkmıştı. MİT, o dönem 18 Kasım 2012 tarihli belgeyi yalanlamamış, sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. MİT yöneticisi Erhan Pekçetin, itiraflarında medyaya sızdırılan MİT belgesinin de doğru olduğunu teyit ediyor ve prosedürü şöyle anlatıyor: “Arz notunun müsteşara kadar çıkması gerekir. Hatta müsteşar, cumhurbaşkanına sorar, tek başına karar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü uluslararası sıkıntı yaratabilecek konular. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir dönem. O arz notu Ayhan Oran değil, muhtemelen şube müdürü yapmıştır. Sıra silsilesi; Uğur Kaan Ayık daire başkanı ona çıkar. Uğur Kaan Ayık’ın bir üstü başkan yardımcısı Sabahattin Asal‘dır. Sabahattin Asal’a gider ki Sabahattin Asal o dönem bildiğim kadarıyla Muhammed Dervişoğlu ile birlikte barış görüşmelerine giden bir isim. Sabahattin Asal’dan sonra o dönem GİB başkanı Haluk Özcan diye hatırlıyorum. GİB başkanı da müsteşar yardımcısına gönderir. Müsteşar yardımcısı da müsteşara gönderir. Arz notunun silsilesi böyledir. Bunu bir GİB Başkanı Müsteşar Yardımcı’sının yapacağı faaliyet değil. Müsteşara kadar çıkar ve orada onaylaması gerekir.”


O belgedeki imzalara terfi

Belgenin altında Şube Müdürü O. YÜRET, Daire Başkanı U. K. AYIK, Başkan Yardımcı Vekili S. ASAL, Başkan H. ÖZCAN isimleri yer alıyordu. Hepsi terfi ettirildi. MİT yöneticilerinden Erhan Pekçetin devam ediyor: “Uğur Kaan Ayık, MİT Güvenlik İstihbarat Başkanlığı’na bağlı Etnik Bölücü Faaliyetler bünyesinde Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler (EBF) Dairesi Başkanıydı. Katliam sonrası 2014’te Katar’ın başkenti Doha’ya resmi MİT temsilcisi olarak atandı.

Oğuz Yüret, 2012’de Güvenlik İstihbarat Başkanlığı’na bağı Etnik Bölücü Faaliyetler bünyesinde Yurtdışı PKK Dairesinde Operasyon Şube Müdürü olarak görevliydi. Katliamdan belli bir süre sonra şahıs MİT Elektronik Teknik İstihbarat (ETİ) Başkanlığına bağlı Analiz Daire Başkanı olarak tayin edildi.

Paris Katliamı’nın talimatlandırıldığı MİT belgesinin altında adı olan isim ise Sabahattin Asal. Güvenlik İstihbarat Başkanlığında Başkan Yardımcısıydı. Oğuz Yüret, Uğur Kaan Ayık’a, Ayık ise Sabahattin Asal’a bağlıydı. O süreçte Sabahattin Asal İmralı Görüşmelerine Muhammed Dervişoğlu ile birlikte katılan şahıstır. Şu anda Stratejik İstihbarat Müsteşar Yardımcısıdır. 


Geri dönüş bileti MİT’ten

Pekçetin, tetikçi Ömer Güney ile Ankara’da yapılan görüşme sonrasının bir detayını da paylaşıyor: “Suikast aşamasında Ankara’ya gelip Paris’e geri dönüş uçak bileti basına yansıyınca, Ömer Güney’in olduğu anlaşılınca, Fransız servisinin bize yazı yazdığını duydum. Konu hakkında bilgi talep edildiğini ve cevap verilmediğini biliyorum. Herhalde Fransız emniyeti de Türk emniyetine bir yazı yazmış. Emniyet de çalışma yürütmüş, Ankara Emniyeti, Ömer Güney’in Ankara’dan Paris’e dönüş biletini PNN numarasından veya izini takip ederek satın alındığı acentaya, Türk Hava Yolları acentasına ulaşıyor. Bu acenta, Yenimahalle’deki Batı Lojmanları içerisinde bizim teşkilat mensuplarına resmi görevlerde bilet temin eden bir acenta. Biz sadece telefon açıp söylüyoruz, o bize bileti temin ediyor. PNN numarasını veriyor. Oradan alınmış. Lojmanların içinde Ömer Güney Paris’e geri dönüş bileti alınmış." 


ANF/BEHDİNAN


1690

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA