Cephenin gün batımı renkleri

Rojava’da DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadınlarının mücadeleleri ve topraklarını savunmak için yaptıkları fedakarlıkları anlatan tiyatro oyunu Stockholm Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

11 Ocak 2018 Perşembe | Kültür-Sanat

MURAT KUSEYRİ / ANF / STOCKHOLM


Rojava’da DAİŞ’e karşı savaşan Kürt kadınlarının mücadeleleri ve topraklarını savunmak için yaptıkları fedakarlıkları anlatan tiyatro oyunu Stockholm Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

Oyun, Kobanê direnişine katılan 4 kadının cephedeki günlük yaşamını konu alıyor. Sahnede bir duvar ve bir kaç kum torbasının ardında keskin nişancı üç Kürt kadınını anlatıyor. Biri leğende saçlarını yıkıyor, diğeri patetes soyuyor üçüncüsü de silahının bakımını yapıyor.

Tiyatro Sanatçısı Alma Pöysti, biraz şaşkın ama aynı zamanda Rojava’da Kürt halkının kazanımları ve devrimi savunmak için gözünü kırpmadan DAİŞ çetelerini öldüren 19-20 yaşlarındaki Julia’yı canlandırıyor.

Tril Wishman Egg-Henriksen, izin alıp ailesiyle görüştükten sonra yeniden cepheye giden keskin nişancı Zelal’ı, Johanna Lazcano da yemeğe düşkün yaşamın normale dönmesini isteyen, özgürlük ve barışı hayal eden Suzan’ı oynuyor.

28 Şubat gününe kadar sahnelenecek olan “Cephenin gün batımı renkleri” Kuzey Kürdistan doğumlu Gazeteci-Yazar Mustafa Can’ın ilk tiyatro kitabı.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi kuşattıkları dönemde Rojava’ya giderek YPJ savaşçılarıyla söyleşiler yapan Can, izlenimlerini Svenska Dagbladet gazetesinde yayınlamıştı.


Öneri Stockholm Şehir Tiyatrosu’ndan

YPJ savaşçılarının yaşamının sahnelenmesi önerisi Stockholm Şehir Tiyatrosu Müdürü Anna Takkinen’den geldi. Gazetede yayımlanan söyleşileri okuduktan sonra Kürt kadınlarının DAİŞ’e karşı verdikleri savaşımdan etkilenir ve Can’a bir tiyatro oyunu yazma önerisinde bulunur.

Tiyatro oyunu yazma deneyimi olmayan Can, önce tereddüt eder ancak cephede tanıklık ettiği ölüm, kadınların cesaret ve fedakarlıklarının bilinmesini istediği için öneriyi kabul eder.


895

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA