Gerilla Karadeniz’den çıkarılamaz

Karadeniz’de 3 yıl gerillacılık yapan Akif Goyi: Gerilla hareket tarzını uygulamak, lojistik ihtiyaçlarını karşılamak için dikkat ve zeka dolu en ince taktikleri öğrendik. Trabzon, Sinop ve Çorum gibi alanlara girebildik. Komutanımız Celal arkadaş bunun için yıllarca emek harcadı ve onun sayesinde Karadeniz’de gerillacılık gelişti.

11 Ocak 2018 Perşembe | Toplum-Yaşam

BERİVAN HARUN / ZENDA DÎROK / BEHDİNAN


Karadeniz’de üç yıl boyunca gerillacılık yapan Akif Goyi,  karşılaştığı zorluklara karşı ödün vermeden mücadele etti. Goyi, Türk devletinin gerillayı Karadeniz’den çıkarmak için her türlü yolu denediğini, ancak bunu başaramadığını belirtti. 

Kürdistan dağlarındaki gerillalar, ordulaştıktan sonra birkaç bölgeyle sınırlı kalmayıp, Kürdistan’ın her yerine adım atarak mücadeleyi büyüttü. Amanos ve Karadeniz gibi zorlu bölgelere de açılarak özgürlük mücadelesini sürdürdü. Bunun için büyük fedakarlıkları göze aldı. 

Akif Goyi de Karadeniz bölgesine açılarak, bu zorlu koşullara karşı mücadele eden gerillalardan. Karadeniz bölgesinde üç yıl kalan Akif Goyi, zor koşullar karşısında büyük bir irade sergileyerek ayakta kalabildiklerini belirtiyor. Türk devletinin gerillayı Karadeniz’den çıkarmak için her türlü yolu denediğini ancak bunu başaramadığını vurgulayan Akif Goyi, “Bazen kayıp verilebilir ama hiçbir zaman gerilla Karadeniz’den çıkmaz. Gerillayı Kürdistan’dan çıkaramayacağını anlayan Türk devleti aslında gerillayı bu dağlarda kabullenmek zorunda kaldı. Bu da her zorluğa rağmen var olan Apocu irade ile başarıldı. Gerilla herkesin imkansız dediğini yapan güçtür. Bu anlayışını, inancını da Önder Apo’dan öğrendi. Eğer bu böyle olmasaydı elbette Türk devleti bize dair amaçlarına ulaşırdı’’ diyor. 


En ince taktikler uygulandı 

Akif Goyi, Karadeniz’de gerillacılık yapmanın Kürdistan’a göre daha zor olduğuna dikkat çekiyor. Gerillacılığı komutanı Celal Başkale’den öğrendiğini ifade eden Akif Goyi, ondan edindiği tecrübeleri şöyle aktarıyor: “Karadeniz’de gerillacılığı geliştirmek, gerilla hareket tarzını uygulamak, lojistik ihtiyaçlarını karşılamak için dikkat ve zeka dolu en ince taktikleri öğrendik. Trabzon, Sinop ve Çorum gibi alanlara girebildik. Komutanımız Celal arkadaş bunun için yıllarca emek harcadı ve onun sayesinde Karadeniz’de gerillacılık gelişti.’’


Yoldaşlık sevgisi belirleyici

Türk devletinin kendilerine karşı Karadeniz halkını örgütlediğini ancak başarılı olamadığını belirten Akif Goyi, gerillacılığın bu alanda gelişmesinde ortaya konulan irade ile birlikte kararlılık ve yoldaşlık sevgisinin de belirleyici olduğunu dile getiriyor. Akif Goyi, “Koşullar zor olsa da PKK yoldaşlığı bize güç veriyordu. Kullandığımız taktiklerin başarılı olması sadece askeri yönden güçlü olduğu için değildi. Elbette bunu başarabilmek için arkadaşlık sevgisi ve ruhu da çok önemliydi. Az sayıdaki gerilla grubu bir şehirdeki tüm asker ve polisleri harekete geçirebiliyordu. Tüm engellere rağmen Karadeniz’e kadar ulaşarak burada gerillacılığı geliştirdik ve amacımıza ulaştık” diye ifade ediyor. 


‘Halka zarar vermemek temel ilke’

Her alanda olduğu gibi, Karadeniz’de de halka zarar vermeme ilkesini titizlikle uyguladıklarını belirten Akif Goyi, en hassas noktalarda da bundan taviz vermediklerini söyledi. Gerilla Akif Goyi, bununla ilgili bir anısını şöyle aktarıyor: “Akümüzü şarj etmemiz gerekiyordu. Akünün dolmasını beklerken, çevredeki bir köylünün akümüzü alıp götürdüğünü gördük. Başka akü bulmamız mümkün değildi. Devletin yaptığı antipropaganda nedeniyle halk bize karşı mesafeliydi. Akümüzü halkı kaygılandırmadan, tepki çekmeden almamız gerekiyordu. Köylü amcanın arkasından yürüyüp yetiştik. Bizi görünce oldukça şaşırdı ve ilk refleksi sopasını kaldırıp bizi dövmeye çalışmak oldu. Onu sakinleştirmek zor oldu ama sonuçta tepkisini yatıştırmaya çalışarak, hiçbir şey yapmadan akümüzü almayı başardık.”


1378

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA