Cizre asimilasyon kıskacında

Cizre’de Kürtçe eğitim veren okulları kapatan, Botan Dengbêj Evi’nde dengbêjlik adına bir şey bırakmayan kayyum, şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü.

10 Ocak 2018 Çarşamba | Kültür-Sanat

Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediyeye atanan kayyum kapatılan Kürtçe okulların ardından şimdi de belediye otobüsleri üzerindeki Kürtçe afişleri söktü. 17 Kasım 2016’da Türk İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyum sonrası sırasıyla Kürtçe eğitim veren Nûbihara Biçûkan Çocuk Kreşi, Berîvan ve Melayê Cizîrî ilköğretim okulları kapatıldı. Yüzlerce öğrencinin anadilde eğitim gördüğü okullar, Türkçe dini derslerin verildiği Kuran kurslarına dönüştürüldü. Belediye tarafından finanse edilen okullardaki eğitmenler de özelikle Hüda-Par ve AKP teşkilatlarından seçiliyor. 

 

Denbêj Evi tasfiye edildi 

Bununla da yetinmeyen kayyum yönetiminin, belediyede Kürtçe konuşan personelleri önce fişlediği, sonra da ya KHK ile ihraç edilmesini sağladığı ya da sözleşmesini feshettiği belirtiliyor. Belediye binasında birimlere asılan Kürtçe tabelaları ve Botan Dengbêj Evi’nde bulunan dengbêj fotoğraflarını indiren kayyum, üzerinde dengbêj fotoğrafların olduğu tabelayı da değiştirerek, tarihi evi Kürtçe bilmeyen personellere teslim etti. 

 

Cizre’ye Musiki Derneği 

Denbêjlerin artık uğramadığı evde kayyum, kültürel ve dil asimilasyonuna hız vermek için Cizre Musiki Derneği’ni kurdu. Dengbêj divanlarının kurulmadığı evde bir dönem bazı yerel düğün sanatçıları bir araya getirilerek Türkçe eğitim verildi. Belediyenin bazı etkinliklerinde tepki toplamamak için repertuarlarına Kürtçe bir eser de sıkıştıran dernek, ilgi görmediği için faaliyetlerini durdurdu. 

 


Hizmet dili Türkçeleşti 

Kayyumla birlikte Türkiye’nin batı metropollerinden alınan sözleşmeli ve kadrolu çalışanlarla da halk sokakta Türkçe konuşmaya zorlanıyor. Halk ve esnafla sürekli alışveriş halinde olan zabıta kadrosuna alınan 40 kadrolu zabıta esnaf ile Türkçe diyalog halinde. Hizmet dili Türkçeleşen belediye içerisinde çoğu personel işten atılma endişesi yüzünden halk ile Kürtçe diyalog kuramıyor.

 

Kürtçe afişler kaldırıldı 

Belediye en son DBP’li yönetim döneminde alınan şehir içi otobüslerinin üzerindeki Kürtçe yazıları söktü. Türkçe ve Kürtçe olan afişler yerine sadece Türkçe afişler asıldı.   


ŞIRNAK


4608

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA