De Maiziere ve kör olası 'Y'

Elke DANGELEIT*

10 Ocak 2018 Çarşamba | Forum

Foto: AFP


X, Q ve W... Türkiye'de 2013'e kadar yasaklanan üç harf. Türk hükümeti, Kürtçe’de kullanıldığı için yasaklanan bu harflere getirilen yasağı kaldırmak istedi; artık Kürtçe isimler ve yer isimlerine de izin verilecekti. Ancak bu sevinç çok uzun sürmedi. Bugün Kürt'e ve Kürtçe’ye benzeyen her şey yasaklandı. 

Kürtçe’de yoğun olarak kullanılan "Y" harfi ise Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere için de bir bağlamda sorun yaratıyor; isimleri "Y" ile başlayan ve "PG", "PJ" ve "XK" ile biten bayraklar, flamalar ve sembollerle sıkıntı yaşayan de Maiziere, Mart 2016'da Kuzey Suriye ve Kürt Savunma Birlikleri YPG'nin ve Kadın Savunma Birlikleri YPJ'nin ve Kürt Öğrenciler Birliği YXK'nin sembollerine yasak getirdi. 

Ne yazık ki bu, YPG/YPJ bayraklarını taşıyan eylemciler için polis tarafından biber gazı ve cop ile saldırıya uğrayacakları ve haklarında soruşturma başlatıcakları anlamına geliyor. Bu suç unsuru harfler konusunda, Bavyera eyaleti özellikle gayretli. Geçtiğimiz Kasım ayında Bavyera polisi, Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi eğitim görevlisi Kerem Schamberger'in evinde arama gerçekleştirdi. YPG ve YPJ sembollerini sosyal medyada paylaştığı için bilgisayar ve telefonuna el konuldu. 

Polisin bu davranışı Türk hükümeti ile tehlikeli bir yakınlığına işaret ediyor; sayısız kişi sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutsak edildi. Anlaşılan Alman İçişleri Bakanı, YPG ve YPJ'nin PKK'nin bir kolu olduğu ve sembollerinin de PKK'nin yedek sembolleri olduğu konusunda Erdoğan ile hemfikir. Sanırım YPG ve YPJ'nin DAİŞ'e karşı verdiği mücadelenin evrensel bir sempati ile karşılandığı, ABD tarafından silahla desteklendiği ve dış istihbarat BND'nin de irtibat halinde olduğu, İçişleri Bakanlığı'nı pek ilgilendirmiyor. 


İçişleri Bakanlığı (hala) ciddiye alınmalı mı?

Bu durumda, de Maiziere'in mantığından kuşku duymak, yerindedir; basın YPG/YPJ'nin bayraklarını giderek daha çok göstermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Deutschlandfunk radyosunun sitesinde büyük bir YPG bayrağı paylaşıldı. Alt başlığında ise şu yazıldı: "YPG, Erdoğan'n gözüne batırılan iğnedir."

 Erdoğan'ın bayrak fobisini de düşünerek yerini İçişleri Bakanı de Maiziere ile değiştirmek gerekirse, absürd benzerlikleri ortaya çıkıyor. İkisi de soruşturma meraklısı. 

İlginç olan bir olay da, Alman ordusu Bundeswehr'e ait dergisi "Y"nin son sayısı. Reqa'dan fotoğraf söyleşilerine yer veren dergide YPG ve YPJ övülüyor. "Y" dergisinin editoryal yazısında, ordu bilgileri içeren siyasi eğitime hizmet ettiği belirtildi. 

Dergide YPG'nin merkezinde çekilen, ön cephede yer alan Kürt savaşçıların ve mülteci Eyn İsa'daki kamplarında kalanların duygu yüklü portrelerine yer verildi. BM ve yerel örgütleri, Eyn İsa'daki kampa yardım ediyor. 

"Y" dergisinin Aralık 2016/Ocak 2017'nin sayısında 58'inci sayfasından itibaren YPG tarafından yapılmış veya Amerikan Humvee zırhlı aracını yeniden inşa edilen/yapılan ve üzerinde amblem/sembolleri taşıyan askeri araçlarını görebiliyoruz. 

Alman Deniz Kuvvetleri'nde çalışan Kuzey Suriyeli Kürtlerin portresi sitelerinde tanıtılıyor. Amûdeli Diyar Seyyid-Alo ile yapılan söyleşide Kürtlerin Suriye'de kriminalize edilişinden; bundan dolayı da ailesiyle Almanya'ya göç etmek zorunda kalmalarından söz ediyor. 

Bir taraftan YPG ve YPJ'de yer alan Kürt savaşçıları DAİŞ'e karşı mücadele içerisinde uluslararası koalisyonda yer alan en başarılı ordu olarak gösterilirken, diğer yandan İçişleri Bakanlığı'nın YPG/YPJ ile dayanışma içerisinde olduğunu belirtmek için bayraklarını gösterdiği için kriminalize etmesi konusunda Alman askerleri ne düşünür acaba?

Bundeswehr'in araba plakası da, dergisi de "Y". Acaba de Maiziere isim değişikliği talep eder mi?


* Telepolis 
Çeviri: Dilan Biçer


252

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA