İran halkları yeni yıla mücadele ile girdi

Partija Jîyana Azadiya Kurdistan (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi-PJAK) Eşbaşkanı Zilan Vejin ANF’ye verdiği demeçte İran’ın demokratikleşmesi için mücadele yürüttüklerini ve İran’ı değişime zorladıklarını söyledi. 3.çizgi temelinde mücadeleyi esas aldıklarını söyleyen Zilan Vejin, İran halklarının 28 Aralık 2017’de başlattıkları ayaklanma ile yeni bir mücadele yılına girdiğini vurguladı.

09 Ocak 2018 Salı | Dünya

Partija Jîyana Azadiya Kurdistan (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi-PJAK) Eşbaşkanı Zilan Vejin ANF’ye verdiği demeçte İran’ın demokratikleşmesi için mücadele yürüttüklerini ve İran’ı değişime zorladıklarını söyledi.  3.çizgi temelinde mücadeleyi esas aldıklarını söyleyen Zilan Vejin, İran halklarının 28 Aralık 2017’de başlattıkları ayaklanma ile yeni bir mücadele yılına girdiğini vurguladı. 


Özgüç esas

Vejin, İran’ın içeride uyguladığı baskı politikaları ve sistemi korumak için bölge ülkelerinde yürüttüğü politikadan vazgeçmesini istedi. Vejin, hareket olarak dış güçlerin müdahalesini bir fırsat olarak ele almaktan ziyade, halkların dönüşüm ve değişim mücadelesini esas aldıklarını ifade etti.

İran halklarının özgürlük ve demokrasi talebi ile başlattığı direnişi ve yeni yılı kutlayan Zilan Vejin, “Yıl, İran ve Rojhilat’ta halkın gelişen serhildan direnişi ile süsleniyor. İran rejim güçlerinin katlettiği direniş şehitlerini saygı ile anıyorum” dedi. 

Doğu Kürdistan Özgürlük Hareketi olarak, 2018 yılının hem Kürt halkı ve hem de bölge için önemli gelişmeler getireceğini öngörüsünde bulunarak buna göre mücadeleyi yükseltmek amacıyla hareket ettiklerini de sözlerine ekledi.


‘Mücadelemiz etkiledi’

Vejin şunları belirtti:”Siyasi alanda Kürt halkının yürüttüğü mücadele temelinde ortaya çıkan sonuçlar, Doğu Kürdistan’daki halkımızı da etkiledi. Yürütülen çalışmalar ve mücadele temelinde Doğu Kürdistan’da önemli oranda bir örgütleme ve anlama gücü ortaya çıktı. Bir amacımız da ortaya çıkan üçüncü çizgi temelinde demokratik siyaset ve mücadele gücümüzü büyütmek oldu. Kürt halkının sorunların çözümü ve İran’ın demokratikleşmesinin yolu sadece İran’daki halkların birlikte mücadele etmesi ile gerçekleşecektir. PJAK olarak biz bu temelde belirli bir noktaya kadar bunun çalışmasını yürüttük ve koşularını oluşturduk. İran’da yaşayan halklar ile sadece bir diyalog içinde kalmaktan ziyade halkların ittifakı olarak örgütlemek istedik. Çünkü PJAK dış güçlerin yaptığı projelerin yanında yer almadı ve bir fırsat gelişir diye bir beklenti içinde de olmadı. İran’ın tarihsel rolünün farkında olarak demokratik İran projesi ile demokratik tarz da inşa etmek istiyoruz.”

Vejin demokratik siyaset şiarı ile bütün çalışmalarını ve mücadelelerini yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

İran halklarının ve kadınların eylemlere katılımının yıla damgasını vuran en önemli gelişmelerden ve kader değiştirici bir düzeyde olduğunu vurgulayan Vejin, “İran ve Doğu Kürdistan’da gelişen serhildanlar sadece yolsuzluk, yoksulluk ekonomik gerekçeler ile ortaya çıkmamıştır. İktidarcı, tekçi ulus devlet sistemini değiştirme ve özgürlük, demokrasi talepleri ile ortaya çıkmıştır. Ayağa kalkanların talepleri ekonomik, kültürel, hukuki, insan hakları ve kadın hakları oluşturuyor. Yıllardır İran devleti hep dışarıda savaştı ve İran ile Doğu Kürdistan halklarının taleplerini görmemezlikten geldi. Bütün imkanlarını Yemen, Lübnan, Suriye ve Irak gibi ülkeler için seferber etti. İran’ın imkanlarını bu savaşlar için harcadı. Bu gelişen serhildanlar bir yandan da halkın İran’ın dış politikalarına karşı olan tepkilerini göstermektedir” dedi.

İran’da başlayan ve halk ayaklanmasına dönüşen eylemlerin haklı, demokratik talepli olduğuna dikkat çeken Vejin, PJAK olarak desteklediklerini söyledi. 

Vejin son olarak da “Uluslararası güçlerin istemlerine, İran’ın antidemokratik uygulamalarına göre değil de üçüncü çizgi temelinde mücadelemizi tüm alanlarda yürüteceğiz” ifadesini kullandı. 


HABER MERKEZİ762

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA