Dik duruşluyuz biz!

“Çocuklar ölmesin, maça gelsin“ dediği ve barış mesajı verdiği için Türk mahkemeleri tarafından 1,5 hapis cezasına çarptırılan ve ırkçı şöven kesimlerin hedefi olan Amedspor oyuncusu Deniz Naki, Almanya’nın göbeğinde Türk istihbaratı ve onunla bağlantılı çetelerin silahlı saldırısına uğradı. Naki, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

09 Ocak 2018 Salı | Haber

Amedsporlu futbolcu Deniz Naki, Almanya’da silahlı saldırıya uğradı. HDP’li Garo Paylan’ın „Avrupa’da suikast yapılacak“ uyarısını hatırlatarak MİT’i işaret eden Naki, „Korkum yok, dik duruşluyuz biz“ dedi. Kürt futbolcu Naki’ye saldırı Alman kamuoyu tarafından da tepkiyle karşılanırken, Başbakan Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’ye „Erdoğan’ın uzantılarına karşı harekete geçmek için neyi bekliyorsunuz“ diye soruldu. Erdoğan’ın çete örgütlemelerinin yasaklanması istendi. 

Amedsporlu futbolcu Deniz Naki önceki gece Aachen’dan Köln istikametine doğru aracıyla seyir halindeyken saat 23.15 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Saldırıdan yara almadan kurtulan 28 yaşındaki Dersimli futbolcu Naki’nin aracına iki kurşun isabet etti. Naki, sol taraftan duyduğu bir ses üzerine döndüğünde, silahın ateşini gördüğünü ancak kimlerin ateş ettiğini görmediğini ifade etti. 


Paris’in yıldönümünde!

Olay ardından polisi arayan Deniz Naki, saldırıyı MİT’in yapmış olabileceğinden şüphelendiğini söyledi. Düren Polis Merkezi önünde gazetemiz muhabirlerinden Adem Karaçoban’a konuşan Naki, „Paris Katliamı’nın yıldönümde bana yönelik yapılan saldırının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Beş yıl sonra bana da suikast yapmak istediler. Beni de katletmek istediler. Yapamadılar, yapamayacaklar. Bizim kimseden korkumuz yok, dik duruşluyuz biz“ dedi. 


‘MİT’ten şüpheleniyorum’

„Kimin ateş ettiğini görmedim. Sol taraftan siyah Passat bir araçtan ateş edildi. Beni direkt öldürmek istediler. İki kurşun sıktılar. Ben şu an ölmüş olabilirdim de“ diyen Naki şöyle devam etti: „Erdoğan ve ona bağlı MİT’in bu saldırıyı gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Başka bir şekilde bunu izah edemem. Ben polise de bu saldırının iyi araştırılmasını söyledim.“


Alman devleti ciddi yaklaşmalı

HDP Milletvekili Garo Paylan’ın kısa bir süre önce, bazı grupların Avrupa’da suikast eylem planı yaptığına dair açıklamalarına da hatırlatarak, „Garo Paylan, bu tür suikast saldırılarının olabileceğini gündeme getirmişti. Bu saldırı aslında benim şahsımda Kürt halkına yapılmış bir saldırıdır. Bundan sonra da Kürtlere ve muhaliflere yönelik saldırılara karşı da Alman devletinin, polisinin daha duyarlı, ciddi yaklaşmasını bekliyorum“ diye belirtti. Savcılık: Öldürmeye teşebbüs  

Aachen polisi tarafından yapılan açıklamada ise savcılığın öldürme teşebbüsü üzerine soruşturma başlattığı belirtildi. Aachen polisi açıklamasında ateş açan ya da açanların kimliği ve olayın perde arkasının henüz belirlenmediği bilgisini verdi.  Deniz Naki’nin kaldığı adrese giden polisler tarafından dün sabah saatlerinde koruma altına alındığı öğrenildi. 


Türk ırkçılar üzerinde duruluyor

Deniz Naki’nin ve Amedspor’un avukatı Soran Haldi Mızrak ise Alman polisinin ve savcının ırkçı ve milliyetçi Türk oluşumları üzerinde durduğunu söyledi. Naki ile saldırı ardından sık sık görüştüklerini söyleyen Mızrak, ayrıca Alman polisi tarafından açılan soruşturmayı da takip ettiklerini kaydetti. 


Ciddi kırılmalara neden olacak

Amedspor Başkanı Nurullah Edemen de soruşturmanın tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Naki’nin daha önce de saha içi ve dışında ırkçı taraftarların saldırısına uğradığını hatırlatan Edemen, „Irkçılar tarafından yapılmışsa bu durum ciddi kırılmalara neden olacak“ dedi.  


HABER MERKEZİ 
Türk ölüm komandoları araştırılmalıKürt futbolcu Deniz Naki’ye yönelik saldırı, Almanya kamuoyunda da tepkiyle karşılandı. Alman basınının geniş yer verdiği saldırıya ilişkin çok sayıda siyasetçi de tepki gösterdi. Tepkilerden bazılarını derledik:

Sol Parti Eşbaşkanı Sahra Wagenknecht: Türk ölüm komandolarının Almanya’da aktif olup olmadığı ve Deniz Naki’ye olan saldırıyla ilgisi acilen açığa çıkartılmalı. Almanya’da Erdoğan’ı eleştirenlerin can güvenliğinin olmaması kabul edilemez. Başbakan Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere hiçbir şey yapmadan daha fazla durmamalı; Erdoğan ağının Almanya’daki kriminal aktivitelerini yasaklamalı! Alman hükümetinin Erdoğan ağının karşısında durması için daha ne olmalı? Ölümler mi yaşanmalı? Erdoğan ağı tarafından teşkil edilen tehlikenin artık önünde durulmalı. Goslar’da haftasonu yapılan çay ikramıyla, hoş sohbet ve latifelerle olacak iş değil bu! Böyle mücadele olmaz! Sol Parti olarak Alman hükümetinden Almanya’daki Türk ölüm komandoları konusunda bir açıklama bekliyoruz. İçişleri Bakanı de Maiziere de artık casus imamlar, ajanlar ve paramiliter örgütlerden oluşan Erdoğan ağına karşı mücadele etmeli. Türk ajanları ve diğer güç grupları, hukuk devleti çerçevesinde kullanılabilen tüm araçlarla yasaklanmalı.


MİT’in ajan ağı engellenmeli

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke: Futbolcu ve barış aktivisti Deniz Naki’ye yapılan saldırı, Almanya’da yaşayan Türkiyeli muhaliflerin içinde bulunduğu tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Naki daha önce de Türkiye’de Kürtlere açılan savaşı kınadığı için ‘terör propogandası’ yaptığı iddiasıyla yargılandı ve Türk milliyetçileri tarafından tehdit edildi. Deniz Naki, Almanya’da da güvende değil. Alman güvenlik makamları Türk ve Kürt muhaliflerin MİT ve faşist ülkücüler (Bozkurt) tarafından gelecek tehlikeyi ciddiye almalı. Dışişleri Bakanları Sigmar Gabriel ile Mevlüt Çavuşoğlu çay içmek için buluşurken Türk ajanlarının otobanda Erdoğan muhalifleri avında olması kabul edilir bir şey değil. Artık MİT’in ajan ağı, Osmanen Germania ve ülkücüler açığa çıkartılmalı ve engellenmeli!“


Neyi bekliyorsunuz?

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen: İyi ki Deniz Naki’ye yapılan saldırı başarısızdı. Erdoğan’ın ağının buradaki güvenliği tehlikeye attığı çoktan biliniyor. Sayın Merkel ve Sayın de Maiziere artık bunun karşısında durmak ve buna karşı bir şey yapmak için ne olması gerekir?“


Deniz Naki sesinleyiz

Sol Parti Milletvekili Fabio de Masi: Almanya’nın ortasında cinayete teşebbüs! Kimin yaptığı belli değil ama belli olan şudur ki, Erdoğan’ın Almanya’daki ağı açığa çıkarılıp engellenmeli/kapatılmalı!


Hamburg Sol Parti Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir:  Deniz Naki’ye yapılan saldırı, Almanya’daki muhaliflerin güvende olmadığını gösterir. Sessiz olunduğu sürece Erdoğan’ın ölüm komandoları devam edecektir. Yaşanan tehlike ciddiye alınmalı!

Deniz Naki’nin eski takımı FC St. Pauli: Şoktayız ve yaşananlara inanamıyoruz. Sana bir şey olmadığı için de mutluyuz! Her zaman arkandayız! 
NAV-DEM: Çeteleri tasfiye edin


Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), "Deniz Naki’ye yönelik cinayet girişimi bütün bu süre boyu yaptığımız uyarıları haklı çıkarıyor" açıklaması yaptı. Almanya hükümetinin Türk istihbaratı ve ona bağlı suikastçıların Almanya’daki Kürt aktivist ve Türk muhalifleri üzerinde oluşturduğu tehlikeyi yeterince ciddiye almadığını belirten NAV-DEM, çetelerin tasfiye edilmesini istedi. 

Osmanen Germaina’nın sosyal medya üzerinden yaptığı tehdit mesajlarına işaret ederek, çetelerin Erdoğan ile bağlantısının NRW Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul tarafından da dile getirildiğini hatırlatan NAV-DEM, bir yıl önce gerçekleşen polis operasyonunda Erdoğan’a muhalif çok sayıda kişiye ait ölüm listesinin ele geçirildiğini anımsattı. Çetelerin MİT ile bağlantısına vurgu yaparak Amedspor oyuncusu Deniz Naki’nin hedef alınmasının sıradan bir olay olmadığının altını çizen NAV-DEM, çetelerin üzerine gidilmediği eleştirisinde bulunarak şunları belirtti: "Ne Alman yargısı ne de polisi bu tehlikeye karşı ciddiyetle harekete geçme niyetinde değil. Ajanlıkla suçlanan DİTİB imamlarına karşı yürütülen soruşturma sona erdirildi, ajan Mehmet Fatih S.’nin eski NAV-DEM Eşbaşkanı Yüksel Koç gibi Kürt siyasetçilerine karşı cinayet planları savcılığını ilgilendirmiyor ve Almanya’daki Kürt derneklerine sızdırılmış diğer MİT ajanlarına karşı bilgilerimizi sürekli paylaştığımız halde Federal Savcılık tarafından inceleme başlatılmıyor bile.” Paris Katliamı’nın 5’inci yıldönümünde benzer olayların Almanya’da da tekrarlanabileceği uyarısında bulunan NAV-DEM,  "Paris cinayetinde Almanya istihbaratı bilgisinin de olduğunu düşünüyoruz. Deniz Naki’ye yönelik cinayet girişimi böylesi cinayetlerin Alman topraklarında yaşanma tehlikesinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor" diye belirtti. 


Silah pazarlığının sonucu mu

HDP Milletvekili Garo Paylan’ın suikast uyarısının Alman hükümeti tarafından ciddiye alınmasını isteyen NAV-DEM şunun altını çizdi:"Son günlerde yapılan Türkiye ve Almanya dış ilişkiler arası görüşmelerinde yine kirli ilişkiler sonucunda silah satışının pazarlık aracı yapıldığını düşünüyoruz. Almanya’daki Kürt aktivistlere karşı Türk istihbarat faaliyetlerinin korunmasının da Alman Dışişleri Bakanı Gabriel ile Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu arasındaki anlaşmanın parçası olduğunu düşünüyoruz. Almanya Hükümetini, Türk istihbaratı ve ona bağlı suikastçıların Almanya’daki Kürt aktivist ve diğer Erdoğan'a muhalif siyasetçiler üzerinde oluşturduğu tehlikeyi ciddiye almaya ve bu çeteleri tasfiye etmeye çağırıyoruz." 
HDP’li Garo Paylan uyarmıştı


HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 20 Aralık’ta mecliste yaptığı basın toplantısında Avrupa’daki muhaliflere suikast yapılacağı yönünde istihbarat aldığını açıklamıştı. Paylan, „Türkiye’den karanlık ellerin organize ettiği silahlı suikastler yapacak cinayet birimlerinden bahsediyoruz. Özellikle sansasyon yaratacak isimlere yönelmiş açık bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuzu gösteren duyumlar aldım“ demişti. 
Hedefteydi!


Direniş Taraftar Grubu Başkanı Ramazan Tugay, Naki ile beraber takımın sürekli hedef gösterildiğini hatırlatarak, saldırının son dönem artan ırkçı yönelimlerden bağımsız olmadığını vurguladı. HDP’li Paylan’ın açıklamasına dikkat çeken Turgay, Naki’ye yönelik yapılan saldırının bu düşüncenin ifadesi olduğunu sözlerine ekledi.Amedsporlu futbolcu hakkında şimdiye kadar çok sayıda dava ve soruşturma açılmış, tehdit ve saldırıya maruz kalmıştı. Naki’ye yönelik saldırılardan bazıları şunlar:

*  „Çocuklar ölmesin maça gelsin“ dediği için hakkında açılan davadan beraat eden Deniz Naki’ye Antep mahkemesinin itirazı üzerine tekrar açılan davada 1 yıl 6 ay 22 gün ceza verilmişti. 

* Türk Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2015-2016 sezonunda Bursaspor maçından sonra 12 maç cezası aldı.   Farklı tarihlerde 19 bin TL para cezası verildi.

* Sosyal medya hesaplarından sürekli hakaret ve tehdide maruz kalan Deniz Naki, Mersin maçında saha içerisinde rakip taraftarca yumruklu saldırıya uğradı.

* 2016-2017 sezonunda Erzurumspor Büyükşehir Belediye Spor Başkanı Ali Demirhan tarafından tehdit edildi.

* 2 hafta önce Deniz Naki’nin kardeşi İnan Naki Atatürk Havalimanı‘nda sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı, polislerce hakaret ve tehdit edildi. Ardından Almanya’ya sınırdışı edildi.


2510

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA