Sözümüzü yerine getirdik

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Paris şehitlerinin anısına mücadeleyi yükseltme ve bu katliamın hesabını sorma sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Katliamı yapan MİT’i felç ederek sözümüzü yerine getirdik” dedi.

09 Ocak 2018 Salı | Haber

Paris Katliamı’nın 6. yılına girilirken Fransa hükümetine bir kez daha çağrı yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, "Bu katliam davasını düşürerek, sorumlulardan hesap sormayarak Fransa adaletini daha fazla kirletmemeli. Hükümet, hesap sormazsa bu katliamın suç ortağıdır" dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Paris Katliamı’nın yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Kürt Özgürlük Hareketi’nin iki üst düzey MİT yetkilisini başarılı bir operasyonla yakalayarak Paris Katliamı’nın şifrelerini de çözdüğünü belirten Eşbaşkanlık, MİT üyelerinin verdiği ifadelerin, katliamın Türk devlet organizasyonu olduğunu tamamen netleştirdiğini vurguladı. Tetikçi Ömer Güney’in konuşmaması için cezaevinde öldürüldüğünü belirten Eşbaşkanlık, katliamın Sabahattin Asal denetiminde ve doğrudan Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. PKK’nin tüm mücadele tarihinde hiçbir suçu cezasız bırakmadığını anımsatan Eşbaşkanlık, Diyarbakır 5 nolu Cezaevi’nde işkenceleri yaptıran Esat Oktay Yıldıran ile itirafçı Şahin Dönmez ve Yıldırım Merkit’in cezalandırılmasını gösterdi.


Fransız yönetiminin ahlaksızlığı

KCK yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, açıklamasını şöyle sürdürdü: "AKP iktidarının suçluluğu kanıtlandı. Avrupa’da kimin terör estirdiği anlaşıldı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Erdoğan’la görüşmesinde ‘terörle mücadele edeceğiz’ demesinin ne kadar ahlaksızca ve ikiyüzlüce olduğu görülüyor. Fransa Cumhurbaşkanı, Paris’in göbeğinde katliam yaptıran bir suçluyu ağırladı. Bu açıkça devlet terörünü ödüllendirmektir. Eğer Fransa yönetimi teröre karşı mücadelede samimiyse ilk önce Paris’in göbeğinde katliam yaptıran Erdoğan ve Türk istihbarat örgütünün yakasına yapışmalıdır."


Emri veren ve planlayan

Bir katliamda sadece tetikçilerin değil, emir veren ve planlayanların da yargılandığına işaret eden Eşbaşkanlık, Fransız yargısının elinde katliamı MİT’in yaptığına dair güçlü kanıtlar bulunmasına rağmen bu davanın kapatılmasının skandal olduğunu kaydetti. "Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkiler nedeniyle bu davanın kapatılması kirli bir ilişkiyi ifade ediyor" diyen Eşbaşkanlık, davanın düşürülmesinin Fransız halkına da saygısızlık olduğunu vurguladı. Eşbaşkanlık şunu vurguladı: "Bu dava açılmalı; Tayyip Erdoğan, AKP iktidarı, MİT Müsteşarı ve şu anda MİT Müsteşar Yardımcısı ve Stratejik İstihbarat Sorumlusu olan Sabahattin Asal, Uğur Kaan Ayık ve Oğuz Yüret yargılanmalıdır."


MİT’çilerin verdiği bilgiler

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yakalanan MİT’çilerin itiraflarına dikkat çekerek, şunları paylaştı: 

* Paris Katliamı’nı yapan Ömer Güney’in sesinin de içinde yer aldığı Sakine Cansız ve PKK yöneticilerine suikast ile ilgili toplantıdaki seslerden birinin Uğur Kaan Ayık’a, diğerinin de Uğur Kaan Ayık’ın emrinde çalışan Oğuz Yüret’e ait olduğu yakalanan MİT’çilerin itirafıyla netleşti.

* Sabahattin Asal’ın Sakine Cansız’ın katledildiği 9 Ocak öncesi ve sonrası Kürt Halk Önderi ile yapılan görüşmelere katıldığı da netleşti.

* Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi samimi olarak demokratik çözüme zemin hazırlamak isterken, AKP iktidarının bu süreci Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etme fırsatı olarak ele aldığı kesinleşti.

* İki MİT yöneticisi PKK yönetimine suikast yaparak Kürt Özgürlük Hareketi’nin ve toplumun moralini bozarak sonuç almak istediklerini itiraf etti.


Adaleti daha fazla kirletmeyin

Fransa hükümetini, bu katliam davasını düşürerek, sorumlulardan hesap sormayarak Fransa adaletini daha fazla kirletmemeye davet eden Eşbaşkanlık, AKP iktidarı ve Erdoğan’ın Paris Katliamı’nı yaparak Fransa halkına karşı da suç işlediğini belirtti. Fransa’daki DAİŞ katliamlarının baş sorumlusunun Erdoğan ve AKP iktidarı olduğunu hatırlatan Eşbaşkanlık, çağrısını şöyle sürdürdü: "Fransa hükümeti, AKP iktidarı ve bu katliamın suç ortaklarından hesap sormazsa suç ortağı olacaktır. Ekonomik ve siyasi çıkarlar gereği bu katliamın sorumlularını görmezlikten gelmek Fransa hükümetine hayır getirmez. Fransa hükümetini, AKP iktidarına karşı tutumunu değiştirmeye ve Fransa halkının özlemlerine karşılık vermeye çağırıyoruz."


Hesap sormaya devam ediliyor

AKP iktidarının Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı savaştaki başarısızlığı nedeniyle MİT sorumlularını riskli bir operasyonun içine sokmak zorunda kaldığını, ancak tüm imkanları seferber etmelerine rağmen PKK ve KCK yöneticilerine yönelik tüm girişimlerinin başarısız kaldığını kaydeden Eşbaşkanlık, "Kürt Özgürlük Hareketi’nin bileşenleri Paris şehitlerinin anısına mücadeleyi yükseltme ve bu katliamın hesabını sorma sözünü vermişti. Bu sözlerini de katliamı yapan MİT’i felç ederek yerine getirdi. Böylece hem ailelerin hem de Kürt halkının bu katliamı yaptıranlardan hesap sorulması talebini de en güçlü biçimde yerine getirmiş oldu" dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, AKP iktidarı ve bu katliamın sorumlularından bundan sonra da hesap sormaya devam edeceklerini vurguladı. BEHDİNAN


KNK adalet istedi

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yönetim Konseyi, bugün Paris Katliamı'nın yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. Cinayetlerin işlendiği mekân, zaman ve şartların tesadüf olmadığını belirten KNK Yönetim Konseyi, Fransa devletini, failleri belli olan bu katliam için adalet zemininde harekete geçmeye çağırdı. Açıklamada, bu katliam dosyasının hukuk ve demokrasi normlarına göre Paris mahkemelerinde görülmesi, adil bir karar alınması ve Türk devletinin cezalandırılması talep edildi.


2363

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA