Kürtleri temsilen oynuyoruz

Almanya’nın Meschede bölgesinde 2013 yılında kurulan FC Mezopotamya futbol takımı, Kreisliga C’den başladığı yolculuğa Kreisliga A’ya kadar şampiyon olarak sürdürerek bugüne geldi. Bu sezon bir maç eksiği bulunan FC Mezopotamya, 29 puanla 6. sırada yer alıyor. Kısa vadeli hedef Bezirksliga’ya çıkmak.

09 Ocak 2018 Salı | Toplum-Yaşam

AZAD AGIR / FRANKFURT 

 

Almanya’nın Meschede bölgesinde 2013 yılında kurulan FC Mezopotamya futbol takımı, Kreisliga C’den başladığı yolculuğa Kreisliga A’ya kadar şampiyon olarak sürdürerek bugüne geldi. Bu sezon bir maç eksiği bulunan FC Mezopotamya, 29 puanla 6. sırada yer alıyor. Kısa vadeli hedef  Bezirksliga’ya çıkmak.Mâla Kurda bünyesinde sportif çalışmalarını yürüten takımı Pikan Arslan ve Efter Alkan kurdu denilebilir. Takımın kuruluş amacını takımın yönetiminde bulunan Ecevit Altun şöyle özetliyor: “Amaç gençleri bir arada tutmak ve diğer Alman takımlarında bulunan Kürt gençlerini bir çatı altında birleştirip sportif başarılar elde ederek Kürt halkının tanınmasına yardımcı olmak.”

Altun, takım kurulduktan sonraki süreci şöyle anlatıyor: ”2013 yılında Kreisliga C’den şampiyon olarak bir üst lige çıkan takımımız, bir sonraki yıl Kreisliga B’de bir yıl oynadıktan sonra elde edilen şampiyonlukla Kreisliga A’ya çıktı. Bu yılki hedefimizi ise ligde ilk beşte kalarak gelecek yıl Bezirksliga’ya çıkmak.”Botan Altun SKY TV’nin Fair-Play reklamında

Ecevit Altun şu anda 45 üyelerinin bulunduğunu ve bu sayının çok az olduğunu ve çoğalması gerektiğini belirterek şöyle devam ediyor: “Takımımızda çoğu Kürt, Arap, Rus ve Afrikalı oyuncular bulunuyor. Takımımıza bölge federasyonu tarafından entegrasyon ve mültecilere verdiği destekten dolayı teşekkür sertifikası verildi” 

Altun ayrıca takımın kurucu oyuncularından Botan Altun’un, SKY TV’de Fair-Play reklamında takımını temsil ettiği bilgisini paylaşıyor. 

 

‘Başarmak zorundayız’

FC Mezopotamya antrenörü Murat Turan ise tek hedeflerinin Kürtleri bu bölgede temsil etmek ve başarılı olmak olduğunu vurguluyor. Gençlerin bu takım etrafında birleşmesini beklediklerini ifade eden Turan, “Bizim bizden başka kimsemiz yok. Bunun için başarmak zorundayız“ diyerek sözlerini tamamlıyor. Takımın kaptanlarından Botan Altun ise FC Mezopotamya kurulduktan sonra bölgedeki birçok insanın Kürtleri tanıdığını, bunun gurur verici olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı: “Kürtleri temsilen top oynuyoruz.”
EVİ Cup’ı SV Newroz aldıAlmanya’nın Hildesheim kentinde VfV Borussia 06 Hildesheim’ın organize ettiği ‘EVİ Cup 2017’ Kapalı salon turnuvasını SV Newroz kazandı.

EVİ Cup 2017 turnuvası Hildesheim’de bulunan futbolseverlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Turnuvada SV Newroz yarı finale kadar finalde de karşılaştığı Alfred takımını 4-0, SSV Förste’yi 4-0, SV Bavenstedt’i 2-1 yendi. Yarı finalde SC Harsum’a karşı 5-2 galip geldi. Finalde ise SV Alfred- Fussball ile yapılan karşılaşmayı 3-1 kazanarak turnuvanın şampiyonu oldu. Tobias Genrsch ise ‘turnuvanın oyuncusu’ seçildi. SV Newroz Hildesheim Bezirksliga Hannover Staffel 04 liginde mücadele ediyor.


1029

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA