‘Tek Tip Giymeyeceğiz’

Zindana sığmayan sesler... Türkiye hapishanelerinde şu an 145 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu halde. Haberleri gerekçe gösterilerek tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat, 145 gazeteciden yalnızca biri.

09 Ocak 2018 Salı | Forum

Hazırlayan: Tuğçe KARA


Erdoğan Alayumat

Türkiye hapishanelerinde şu an 145 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu halde. Haberleri gerekçe gösterilerek tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat, 145 gazeteciden yalnızca biri. Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan gazeteci Erdoğan Alayumat, geçtiğimiz hafta ise “Tek tip kıyafet dayatılmaya çalışıyor. Bu yüzden kapalı görüşe çıkmama kararı aldık. Bu diretme şiddet boyutuna da çıkabilir” diyerek kamuoyuna “Sesimize ses verin” çağrısında bulundu.

7 ayı aşkın süredir Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alayumat, cezaevlerine ilişkin haber barındıran gazetelerin kendilerine verilmediğini belirtti. Hapishanedeki uygulamalarla dışarıyla ilişkilerinin kesilmeye çalışıldığını belirten Alayumat, ‘tektip elbise’ dayatmasına ilişkin de bilgiler verdi:

Gazetelere, insan hakları kurumlarına ve konsolosluklara hapishanedeki genel durumdan dolayı mektup gönderme isteklerinin geri çevrildiğini aktaran Alayumat, tek tip kıyafet uygulamasının dayatılmaya çalışılmasından ve bunun boyutunun şiddete varabileceğini ekledi. Bu yüzden kapalı görüşlere çıkmama kararı aldıklarını belirten Alayumat, gün geçtikçe baskılar artacak ve bizler de direneceğiz, dedi.

Tutuklulara yönelik fiziki ve psikolojik saldırıların arttığına dikkat çeken Alayumat, “Hiç bir sosyal hakkımız verilmiyor ve tüm haklarımız ellerimizden alınmış durumda. Cezaevinde hem psikolojik hem de fiziksel saldırılar arttı,” diye ifade etti.


Mektup Adresi:

Erdoğan Alayumat

Bafra T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu / Samsun
Elazığ T Tipi’nde tutsaklar direniyor


Bahar Ulubay

Elazığ T Tipi Hapishanesi; F, Btok, Kadın, E Tipi Hapishanesi’nin Elazığ-Malatya çevre yolu tarafına bakan kısmında yeni inşa edilen bir hapishanedir. Hapishanenin güneyinde yeni çevre yolu, doğusunda şehir merkezi, kuzeyinde Elazığ- Malatya Demiryolu hattı, batısında ise boş arsalar bulunmaktadır. Hapishaneye Elazığ E Tipi Hapishanesinin ön nizamiyesinden giriş yapılmakta ve yaklaşık 150 metrelik yürüyüşten sonra ziyaretçi kabul binasına giriş yapılabilmektedir. Hapishanenin kapasitesine ilişkin olarak resmi bir veri olmamakla birlikte infaz koruma memurları tarafından kapasitenin 1000 civarında olduğu söylenmiştir.

2016 yılının şubat ayında Diyarbakır’da tutuklandı. 2017 yılının Ocak ayında Diyarbakır E Tipi’nden Elazığ T Tipi’ne sevk edildi. Yaklaşık bir yıldır Elazığ’da. Şu anda 18 kişilik bir koğuşta kalıyor. Bu sayı, ağustos ayında 22 kişiye kadar çıkmış. Bazı arkadaşları Tarsus’a sürgün edilmiş. Bu sürgünlerden yaşanmadan bir gün önce ise akşam saatlerinde “sevk” olacağı tutsaklara söylenmiş; ama herhangi bir sevk gerekçesi belirtilmemiş.

Tutsakların koğuşlarında kamera var ve her anları izleniyor. bulunmaktadır. Kameraların kaldırılması için yetkili mercilere (Adalet Bakanlığı, TBMM, Cumhuriyet Başsavcılığı) başvurularda bulunulsa da olumlu bir cevap alınmadığı için kameraları bez ve poşet ile kapatmaya çalışmışlar ve ardından da kameraları kapattıkları için disiplin cezası almışlar. Kapatan kişi “Ben kapattım,” demesine rağmen tüm koğuşa disiplin cezası verilmiş. Telefon, mektup, görüş gibi haklarına da yasaklamalar gelmiş. Haziran ayında kameraların kapatılmamasından dolayı kameraları kırmaya başlayan tutsakların koğuşuna erkek gardiyanlar girmeye başlamış. Herhangi bir darp olmamış; ancak tutsaklar zorla koğuştan çıkarılmış. Cinsiyetçi hakaretlere de maruz kalan Ulubay ve arkadaşı süngerli odaya alınmış. Süngerli odadan sonra ise Ulubay ve arkadaşı farklı koğuşlara konmuşlar. Bu olaydan sonra ikinci kez ve üçüncü kez, takılan kameraları kıran tutsakların tamamını süngerli odaya almışlar. Tutsaklara, her üç olayda da 10’ar günlük hücre cezası verilmiş. 

Üçüncü kamera kırma olayından sonra tekrar kamera takılınca hapishane yönetimi kameraları kapatmalarına izin vermiş ve tutsaklar da kameranın üzerini bez ile kapatmışlar; ancak Elazığ hapishanelerinin sorunları bununla sınırlı değil. Hapishanede sayımlardan, verilen suya dek her şey sorun. Gardiyanlar ve yönetim sayımı ortak alanda, alt katta ve ayakta durularak yapmaya çalışıyor ve tutsaklar da buna direniyor. Tek tip kıyafet dayatmasından sonra ise daha pek çok sorunla karşılaşılacak gibi görünüyor.

Mektup Adresi:

Bahar Ulubay  

Elazığ T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu / Elazığ


348

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA