Münir Özkul’a son veda

Hayatını kaybeden Yeşilçam’ın efsane ismi Münir Özkul, dostları, sevenleri ve sinema emekçileri tarafından son yolculuğuna ‘Mahmut Hoca’, ‘Habamam, güm güm güm’ sloganlarıyla uğurlandı.

08 Ocak 2018 Pazartesi | Kültür-Sanat

Cuma günü hayata veda eden sinemanın duayen isimlerinden Münir Özkul için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi. Özkul’un cenazesi buradaki törenin ardından cenaze töreni için Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Münir Özkul için düzenlenen tören, saygı duruşu ile başladı. Törene Münir Özkul’un ailesi, İlyas Salman, Tuncay Akça, Ahmet Arıman, Nuri Alço, Erhan Yazıcıoğlu, Behzat Uygur, Suna Selen, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Türkiye’nin sanat ve siyaset camiasından pek çok isim katıldı. Münir Özkul’un kızı Güner Özkul, babasının hastalığı sürecinde yanında olanlara teşekkür etti. 


‘O, hepimizin babasıydı’

Törende Güner Özkul, şöyle konuştu: ”Bu salona ilk defa 40 yıl önce geldim, 1987’de babamı izlemek için. Daha sonrasında birçok sevdiğimizi, büyüğümüzü uğurlamak için hem kendi adıma hem de artık gelemediği için babamı temsil etmek için geldim. Şimdi kısmet, birlikte gelmekmiş. Babamın orada yatması, babamı uğurlamak için bu kürsüde konuşmammış. Bana ‘aile adına sen konuş’ dediler. O, hepimizin babasıydı. O zaman hepimiz bir aileyiz. Güzel bir aileyiz. Size onun sanatçı kişiliği, büyüklüğü hakkında, bu milleti birleştirmesi hakkında, ortak payda oluşturma konusunda nasıl önemli biri olduğu hakkında ne söyleyebilirim ki? Siz hepsini benden iyi biliyorsunuz.


Sesini beğenmedi ve sustu

Güzellikleri çok severdi. Güzel kadınları, sesleri severdi. Öyle ki, solunum cihazı takıldıktan sonra kendi sesini beğenmedi ve sustu. Çöküş süreci böyle hızlandı. Müziği severdi. Cazı çok severdi. Güzel giyinmeyi severdi. İngiliz kumaşlarını severdi. Gerekli gereksiz bildiğim şeylerin çoğunu ondan öğrendim. Bu koltuklarda oturan sizler, şu duyguyu çok iyi bilirsiniz. Oyundan önce perdenin aralığından bakılır. Salon dolu mu değil mi diye. Eminim o da şimdi sizi görüyordur.”


‘Mahmut Hoca’ sloganlarıyla

Münir Özkul, Teşvikiye Camii’nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Duygusal anların yaşandığı cenaze töreninde Özkul, son yolculuğuna alkışlar ve ”Mahmut Hoca” ‘’Hababam, güm güm güm’’ sloganlarıyla uğurlandı.
Sinemanın emektar yüzü


Hayatını kaybeden usta sinema oyuncusu Münir Özkul için HDP tarafından yayınlanan başsağlığı mesajında, Özkul’un Türkiye sinemasının emekçi karakterini temsil ettiği ifade edildi. “Türkiye sinemasının emektar yüzü, oyunculuk tarihinin usta isimlerinden Münir Özkul’u kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz” denilen açıklama şöyle: “Sermayedarlara karşı Yaşar Usta, paragöz okul sahiplerine karşı öğrenci dostu Mahmut Hoca olan Özkul’un vefatı, şüphesiz Türkiye sineması ve tiyatrosu için büyük bir kayıptır. 1980 darbesinin ve dikta rejiminin uygulamalarına itiraz ederek Türkiye sinemasının emekçi karakterini temsil edebilmiş Münir Özkul’un ölümü hepimizi derinden üzmüştür. ‘Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi, çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız’ diyen usta oyuncu Münir Özkul’a Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, sevenlerine ve sinema camiasına başsağlığı diliyoruz.”  


İSTANBUL


626

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA