Birlik için ortak irade

Son yıllarda önemli çalışmalara imza atan RJAK, 4’üncü kongresini gerçekleştirdi. Parçaları temsilen mesaj veren kadınlar, birlik için ortak irade ve mücadele çağrısı yaptı. Kongrede eğitimden siyasete, sosyal meselelerden özsavunmaya kadar bir dizi karar alındı.

06 Ocak 2018 Cumartesi | Kadın

Rêxirawa Jinên Azadîxwaz ên Kurdistan (RJAK) 4’üncü olağan kongresini Silêmanî’de 180 delegenin katılımıyla gerçekleştirdi. Perij Otel’de yapılan kongreye Kürdistan’ın diğer parçalarından temsilciler de katıldı. 

Saygı duruşuyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını Tevgera Azadî Eşbaşkanı Şîlan Şakir yaptı. RJAK’ın son yıllarda önemli çalışmalara imza attığını söyleyen Eşbaşkan, Güney Kürdistan’da kadın öncülüğünde öz yönetim sisteminin oluşturulması gibi çok önemli bir görevin düştüğünü söyledi. Xurmatû’da kadınlara yönelik cinsel saldırılara da değinen Şakir, kadınların her parçada iradelerini ortaya koyup güçlerini göstermeleri gerektiğine vurgu yaptı. ‘Öz sistemimizi oluşturacağız’

Parçaları temsilen Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi Ayla Akat Ata  Şehîd Rustem Cûdî Kampı Demokratik Halk Meclisi Eşbaşkanı Filîz Bûdak, Rojhilat Özgür Kadın Topluluğu (KJAR) üyesi Bêrîvan Sine, Kongra Star üyesi Reyhan Nuqî, Başûr heyetini temsilen Buşra Mihemed Elî ve aktivist Şeyma Cemal de söz alarak, kadınların bütün zorbacı iktidarlara karşı özgür sistemlerini oluşturacaklarına dair inançlarını dile getirerek, birlik için ortak irade ve mücadele çağrısı yaptı. 

Kongre, RJAK’ın ileriki dönem faaliyetlerine dönük yürütülen tartışmalarla devam etti. 


Eğitimden siyasete kararlar

Kongrede alınan belli başlı kararlar şöyle:  

*  Kadınlara yönelik yoğun eğitim çalışmalarının yürütülmesi, bir  Kadın Akademisi’nin kurulması, 

*  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kadına dönük perspektiflerinin halk içinde yaygınlaştırılması,

*  Topraklarından edilen kadınların karşılaştığı çok yönlü sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürütülmesi ve topraklarına dönüşlerinin teşvik edilmesi. 

*  Güney Kürdistan’da yaşanan kadın kırımına yönelik kampanyaların yürütülmesi, 

*  Êzîdî kadınların özgürlüğü için kampanyaların düzenlenmesi,

*  Sivil kadın öz savunma sisteminin oluşturulması, 

* Siyaset çalışmalarının daha aktif çalışmalar yürütülmesi. 


ROJNEWS/SILÊMANΠ728

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA