Avrupa Parlamentosu’nda 14. Kürt Konferansı: CPT bir an evvel İmralı’ya gitsin

Avrupa Parlamentosu’ndaki konferansta uluslararası güçlere net çağrı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Avrupa Birliği Türkiye Yurttaşlar Komisyonu EUTCC Başkanı Kariane Westrheim taleplerini şöyle sıraladı: „Kuzey Suriye Federasyonu’nu tanıyın, PKK yasağını kaldırın, Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın, CPT bir an önce İmralı’ya gitsin.“

07 Aralık 2017 Perşembe | Haber

FEHMİ KATAR / BRÜKSEL


Avrupa Parlementosu’nda 2004 yılından bu yana her yıl düzenlenen Kürt Konferansı bu sene Avrupa Birliği Türkiye Yurttaşlar Komisyonu ( EUTCC) ve Avrupa Parlamentosu’nda  grubu bulunan Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Sol grubun ortak organizasyonu ile 14. defa yapılıyor. Konferansa Kürdistan’nın dört parçası, Türkiye, AB ülkelerinden, Kanada, ABD, Güney Afrika olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden konuşmacılar katılıyor. Bu yılki konferansın ağırlıklı gündemi Ortadoğu’daki kaosa Kürt çözüm perspektifi (Demokratik Konfederalizm) ve Kürt kadınının yaşanan sürece katkısı, liderliği ve çözüm perspektifi olacak. 


Essa Moosa unutulmadı

Açılış konuşmasını konferansı düzenleyen Avrupa Parlementosundaki grupların temsilcileri ile Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası’nı yürüten İngiltere Genel İşçi Sendikası Federasyonu gerçekleştirdi. EUTCC Başkanı Kariane Westrheim, 14’üncüsü organize edilen konferansı düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Suriye’deki savaşın sonuçlarına işaret ederek „Cesur Kürt savaşçıları inandıkları değerler için DAİŞ’in soykırımına karşı mücadele ediyorlar“ diye belirtti. Daha önceki konferanslarda yerini alan, Kürt dostu, Mandela’nın avukatı Essa Moosa’yı anan Westrheim, salonda bulunanları demokrasi ve özgürlük için mücadele ederken yaşamını yitirenler için saygı duruşuna davet etti. 


Dört temel talep 

Konferansın amacının yeni yollar, yeni çözümler, yeni fikirler oluşturmak, birlikte yaşamanın yollarını aramak olduğunun altını çizen Westrheim taleplerini de şöyle sıraladı: 

* Kuzey Suriye’de bu yönde büyük adımlar atıldı. Bunlar hem Suriye hem de Ortadoğu için büyük bir fırsat yarattı. Bunun için de AB’yi ikna etmek gerekiyor. 

* Özelikle PKK yasağının kaldırılması,

* Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması lazım. 

* CPT, İmralı’ya gidip Öcalan’ı ziyaret edecekti ama gitmedi bir an önce gitmesini talep ediyoruz.


HDP eşbaşkanlarına selam 

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da daha önce konferansa katıldığını hatırlatan Westrheim, „Bugün cezaevinde haksız yere tutuluyor. Burdan onlara destek ve dayanışma duygularımızı gönderiyoruz ve bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz“ dedi. 


‘Almanya Erdoğan’ı izliyor’

Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Almanya Die Linke Milletvekili Gabi Zimmer, konferansın uluslararası toplumun Kürtlerin haklarına saygı duyması ve kendi kaderini tayin hakkını tanıması için önemli bir imkan sunduğunu söyledi. AB ülkelerinin Kürtlere karşı tavrını eleştiren Zimmer, „Almanya, Erdoğan’ın izlediği yolu izliyor. DAİŞ’e karşı mücadele eden bir harekete gösterilen davranış kabul edilemez. AB ülkeleri ve parlamentoları ve hepimiz Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesine, ağır tecrit altında tutulmasına karşı çıkmalıyız“ dedi. 


Özerk yönetimi destekliyoruz

Ortadoğu’da çözüm için Kürt sorununun barışçıl çözümünün şart olduğunu ifade eden Zimmer, „Kürtler tabii ki özerk bir yönetim isteyecektir. Bunun nasıl olacağını da Kürtlerin kendilerinin belirlemesi gerekiyor. Demokratik Konfederal sistem aşağıdan yukarıya doğrudur“ diye belirtti. 


Kürt savaşçılara minnettarız

Avrupa Parlementosu Sosyalist Demokratik Birlik Grubu Başkan Yardımcısı ve Avusturya Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Josef Weidenholzer de rehin tutulan HDP eşbaşkanlarına dikkat çekerek, „Bu insanların cesaretlerine hayranım. Onlar gibi bedellere rağmen mücadele edenlere hayranım“ dedi. Suriye’de farklı bir modelin oluşmasını beklediklediklerini söyleyerek Weidenholzer şöyle konuştu: „Azınlıkların korunması, demokratik kurumların korunması, düşünce özgürlüğünün saygı ile karşılanması gerekiyor. Aramızdaki birçok insan Kürt savaşçılarına büyük minnet duyuyorlar. Ben bizzat Kobanê ve Şengal’da gördüm, onlara minnettarız. Onlar kendileri için değil, insanlık ve bizim için mücadele ediyorlar. Oradaki savaş, kaos hepimizin sorumluluğudur, bunu sadece Kürtlerin sırtına yüklemeyi kabul etmiyoru.“


‘Kürtler neden Cenevre’de yok?’

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Temsilcisi İsveç Yeşiller Milletvekili Bodil Valero, „Kürtlerin de kendi kaderini tayin hakkından yanayız“ dedi. Kürtlerin Cenevre görüşmelerine katılmamasının büyük bir çelişki olduğunun da altını çizen Valero, „Siz Kürtleri muhatap almadan Suriye’de nasıl bir çözüm sağlayabilirsiniz. Bunu gündemleştirmeliyiz. Kürtlerle ilgili diplomasi yapmalıyız“ diye konuştu. 


Öcalan özgürleşmeli 

İngiltere İşçi Federasyonları Sendikası (GFTU) Genel Sekreteri Doug Nicholls „Öcalan’a özgürlük“ kampanyasını desteklediklerini belirterek şöyle konuştu: „Öcalan’ın serbest bırakılması, bu bölgenin de serbest olması demek olacaktır. Öcalan’ın özgürlüğü Filistin’deki ve diğer halkların da özgürlüğü olacaktır. Medeniyetin beşiği olan yerde medeniyetin yine yeşermesi için Öcalan’ın özgürleşmesi lazım.“


Yeni koşullar, sorunlar ve zorluklar

Açılış konuşmaları ardından Almanya Parlementosundaki Sol Partili Kürt vekil Gökay Akbulut ve Kürt Akademisyen Ağı (Kurd-Akad) yöneticisi Dersim Dağdeviren’in moderatörlük yaptığı „Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler: Demokratikleşme için yeni koşullar, sorunlar ve zorluklar“ başlıklı oturuma geçildi. Bu oturumda HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Gazeteci Cengiz Çandar, Kolombiya Üniversitesi Barış Kurma ve İnsan Hakları programı müdürü David Phillips, Avrupa Parlementosu üyesi Ana Gomes ve Barış akademisyenlerinden Çetin Güren birer sunum yaptı. 


Bugün de devam edecek

Konferans bugün de çok sayıda konuşmacının sunumuyla devam edecek. „Kürt hareketi ve cins özgürlüğü mücadelesi“, „Reqa sonrasında barış, demokrasi ve insan hakları, bölge ve Kürtler için öngörülenler“ başlıklı oturumların yapılacağı konferans ardından sonuç bildirgesi açıklanacak.  


994

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA