Kuru ekmekle de geçinemezler

2018 merkezi bütçeden kendilerine ayrılan payın yaşamlarında bir değişiklik yapmayacağını belirten emekliler, "Her gün kuru ekmek yesek dahi geçinemeyiz" dedi.

07 Aralık 2017 Perşembe | Haber

METİN YOKSU/MA/İSTANBUL

Ayrılan bütçenin kendi yaşamlarında bir değişiklik yapmayacağını belirten emekliler, bütçeden askeri harcamalarının kısılarak, kendilerine daha fazla bütçe ayrılmasını istedi. 

Türkiye'de 11 milyon 882 bin 732 emekli ve hak sahibi var. En düşük esnaf emeklisi aylığı bin 260 TL, en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı bin 6 TL, en düşük emekli maaşı; 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 485 TL, 2000-2008 arasında emekli olanlarda ise bin 165 TL. 2018 merkezi bütçesinde emeklilere SGK'den ayrılan pay 235.1 milyar TL. Ayrılan bütçe üzerinden 3 Ocak 2018'de emeklilerin zam miktarının kesinleşmesi bekleniyor. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Yönetim Kurulu Üyesi Rahime İldemir (56), Türkiye'de yüzbinlerce emeklinin geçinebilmek adına ilerleyen yaşlarına rağmen çalışmaya devam ettiğini söyledi. İstanbul'da en düşük kiranın 800 TL olduğunu belirten İldemir, "30 yıl Türkiye Cumhuriyet'ine hizmet verdim ve aldığım ücret bin 480 TL'dir. Hastanelere gittiğimiz zaman ek ücretler ödemeden sağlık hizmetinden yararlanamıyoruz. Hastanelere ekstra katkı payları ödüyoruz ve bunun durdurulması için de imza kampanyası düzenliyoruz. Bir emekli her gün bir kuru ekmek yese dahi geçinemez. Bu ülkede emeklilerin evlerine ayda bir kilo et dahi girmiyor" şeklinde konuştu. 

 

Kimseden sadaka beklemiyoruz

Emeklilerin yaşam koşullarının gittikçe zorlandığını ve sürekli artan vergilerden yaşayamaz hale geldiklerini söyleyen İldemir, şöyle devam etti: "Emeklilere yüzde üç vb. oranlarında zam yapılırken  Cumhurbaşkanından milletvekillerine maaş zammı geldiğinde ise binlerce lira zam yapılıyor. Biz vergiden muaf tutulmak istiyoruz. Yaş haddine bakılmaksızın ücretsiz ulaşım hakkı talep ediyoruz. Tüm iş kollarında olduğu gibi bizim de gelecek garantimiz yok. Bugün yüzbinlerce emekli geçinebilmek adına çalışmaya devam ediyor. Biz kimseden bir sadaka da beklemiyoruz. Merkezi bütçeden daha fazla pay istiyoruz. Savaşa bütçe ayrılsın istemiyoruz. Toplu sözleşme hakkının tanınmasını talep ediyoruz." diyerek taleplerini de dile getirdi.

 

En düşük 2 bin TL olmalı

DİSK Emekli-Sen üyesi Selahatin Sert (58) de yaşamını ek iş yaparak geçiren emeklilerden. Emeklilere verilecek en düşük maaşın 2 bin lira olması gerektiğini savunan Sert, "Konut hakkı için, ulaşım hakkı için, düzenli beslenme hakkı için aslında insanca bir yaşam için en düşük emekli maaşı 2 bin lira olsun istiyoruz. Yunanistan'da en düşük emekli maaşı ortalama 4 bin lira civarında biz de ise bu en yüksek maaşa denk geliyor. Bugün binlerce emeklinin evi yok ve tüm sağlık sorunlarına rağmen çalışmak zorunda. Emekliler çalışmak zorunda çünkü bin 400 lira ile başka nasıl geçineceksiniz" diye sordu. 

 

Bekçiliğe üniversiteli başvurusu

İstanbul'a alınacak 2 bin mahalle bekçisi için 9 bin 980 aday başvurdu. Adaylardan 8’inin yüksek lisans, bin 170’inin lisans ve bin 157’sinin ön lisans mezunu olduğu belirlendi.

İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul’daki 39 ilçe kaymakamlığı aracılığı ile yaptığı KPSS koşulu aranmayan bekçi başvuruları 8-22 Kasım arasında alındı. Kaymakamlıklarda 5 Aralık'ta başlayan sözlü sınavlar 13 Aralık'ta tamamlanacak. Yazılı sınavlar ise 24 Aralık'ta yapılacak.

 Özel harekat polislerinin de eğitim vereceği, araç durdurma ve silah kullanma tekniklerinin öğretileceği mahalle gece bekçileri, tabanca, cop, kelepçe, el fenerinin yanı sıra düdük taşıyacak.

Önümüzdeki yılın başlarında görev verilecek 2 bin mahalle bekçisi kadrosu için 9 bin 980 başvuru yapıldı. Bekçi adaylarından 7 bin 645’ini lise mezunlarını oluştururken, ön lisans diplomalı bin 157, lisans diplomalı bin 170 ve yüksek lisans mezunu 8 kişi de bu görev için aday oldu.

TÜİK'in Mayıs 2017 dönemi işgücü istatistiklerine göre, 1 milyon 134 bin üniversiteli resmen işsiz. Verilere göre Türkiye'de üniversite mezunu işgücü 7 milyon 288 bin kişi.Santralde patlama: 3 işçi yaralandı

Silopi’deki Ciner Holding’e bağlı termik santralinde meydana gelen patlamada 3 işçi yaralandı. 

Şırnak’ın Silopi ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Görümlü (Bêspin) beldesi yakınlarında bulunan ve Ciner Holding’e bağlı olan termik santral sahasında patlama meydana geldi. Patlamanın kömür çıkarılması esnasında kullanılan dinamitten kaynaklandığı belirtildi. 

 Patlamada yaralanan maden mühendisi Zeynel Tuğargöl ile Musa Yelboğa ve Mustafa Yürükbaş adlı işçiler, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 

 Yaralı 3 kişinin tedavisi sürüyor.

 


522

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA