Kabuğundan yaprağına kadar şifa…

Wan Kalesi eteklerinde bulunan asırlık çınar ağacı kabuğundan yapraklarına kadar şifa dağıtıyor. Kadınlar ile ağaç arasında kurulan bağ ise kadın-doğa ilişkisini gözler önüne seriyor.

07 Aralık 2017 Perşembe | Toplum-Yaşam

HİKMET TUNÇ / JİNNEWS / WAN


Wan Kalesi eteklerinde bulunan asırlık çınar ağacı kabuğundan yapraklarına kadar şifa dağıtıyor. Kadınlar ile ağaç arasında kurulan bağ ise kadın-doğa ilişkisini gözler önüne seriyor. 

 Wan Kalesi eteklerinde asırlık bir çınar ağacı… Tüm heybetiyle karşılıyor ziyaretçilerini. Gövdesindeki şişkinlikten kaynaklı hamile bir kadını andıran çınar ağacı Abdurrahman Gazi’nin türbesinin hemen önünde yer alıyor. Türbeden ziyade çınar ağacı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Dallarını dört yana savuran ağaç ile Vanlı kadınların kurduğu bağ ise bambaşka. Yıllara meydan okuyarak dallanıp budaklanan ağaç kadın-doğa ilişkisinin yaşayan bir örneği.

 Kadınların çoğu ağacın kutsal olduğuna inanıyor. Ağacı ziyaret eden kadınlar ağaç kökü ve gövdesinden aldıkları kuru kabukların pek çok hastalığa iyi geldiği görüşünde. Regl düzensizliği ve romatizmaya şifa olduğu inanılan kabukların yanı sıra ağacın yaprakları da yanık tedavisi için kullanılıyor. 

 


Pek çok hastalığa karşı birebir

Çınar ağacının faydaları alternatif tıp ile ilgilenen uzmanlar tarafından sık sık dile getirilen bir konu. Çınar ağacı hücre yenileyeceği özelliği nedeniyle eklem ağrılarına, saç derisine, vajinal akıntılara ve sedef hastalığına iyi geliyor.

 Wan Kalesi eteklerindeki dallı budaklı çınar ağacı da rivayete göre yüz yıllar önce hamile kalan ve bunu ailesine açıklayamayan bir kadını temsil ediyor. Ağacın rivayeti bir kenara şifa dağıtıcı özelliği ve heybetli görünümü ile Vanlı kadınlar ve ağaç arasındaki bağ geleceğe bir miras olarak taşınacağa benziyor… 444

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA