Erdoganist Polizei

Alman Polis Akademisi ve Berlin Emniyeti’nde Erdoğancı-Kürt düşmanı polisler kol geziyor. Berlin Polis Akademisi’nden bir eğitmen, Kürtlerin eylemlerinde koyu Erdoğan taraftarlarının görevlendirildiğini itiraf etti.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Haber

Almanya’daki birçok devlet kurumu ve emniyet teşkilatlarının ardından Erdoğan rejiminin yandaşlarının polis akademilerine de sızdığı ortaya çıktı. Berlin Polis Akademisi’nden bir eğitmen Kürtlerin eylemlerinde koyu Erdoğan taraftarlarının görevlendirildiğini itiraf etti.

Son dönemlerde başta başkent Berlin’de olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde Kürtlerin düzenlediği eylemlerde polis şiddetinin artması dikkat çekti. Bunun nedeni Alman emniyet teşkilatlarında görevli Türk kökenli, ülkücü veya Erdoğan yandaşı polisler mi?


Kürtlere karşı koyu Erdoğancılar görevde

Bu sorunun yanıtını son günlerde skandallarıyla gündeme gelen Berlin Polis Akademisi’nde görevli bir eğitmen verdi. Der Spiegel dergisinin son sayısına konuşan ve ismini vermek istemeyen bir eğitmen „Kürt gösterilerinde koyu Erdoğan yandaşı polislerin görev alıyor, bu iş daha ne derece iyi gider, bunun yanıtını bilmiyorum“ itirafında bulundu.


‘Amirler izlemekle kalıyor’

Benzer ifade ve itiraflar Berlin’de çıkan „Berliner Morgenpost“ gazetesine konuşan ve yine ismini vermek isteyen bir başka eğitmen tarafından da dile getirildi. Söz konusu eğitmen Türk kökenli polis adayları arasında Erdoğan taraftarlarının olduğunun bir gerçek olduğunu söyleyerek „Bunu ben bunu eleştirsem de ilgili makamlar bu duruma ifade özgürlüğü bakıp sabır gösteriyorlar“ dedi.

Der Spiegel ve Berliner Morgenpost’a çıkan heberler üzerine Berlin Polis Akademisi yetkikileri ortaya çıkan haberleri yalanlamakla yetindi. 


Erdoğan rejiminin sızmadığı yer kalmadı

Erdoğan rejiminin başta diyanet kurumu DİTİB, konsolosluklar, paravan şirketler ve Türk bankaları üzerinden ajan ağı kuran MİT Alman polis birimlerine de sızarak Kürtlere ve Türklere ilişkin bilgiler toplamaya çalışması son bir yıldır sıkça Almanya’nın gündemine geldi.

Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Örgütü’ne çalışmak için başvuru yapanlardan bazılarının MİT ile bağlantısı deşifre olmuştu. MİT’in sızdığı bu Alman kurumlarına geçtiğimiz Ekim ayında Erdoğan rejiminden kaçtıktan sonra ilk başvuru yapılan merci olan Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) eklenmişti.

Hessen Eyaleti’nin Wiesbaden kentinde „uyum polisi“ bölümünde görev yaptığı sırada MİT bağlantıları ortaya çıkan ve ANF’nin geçtiğimiz Ağustos ayında ismini deşifre ettiği Türk kökenli baş komiser Döndü Yazgan da Erdoğan rejiminin casuslarından birisiydi. Hakkında açılan soruşturmanın ardından Yazgan, şu anda alt düzeydeki bir memur olarak hala Hessen Eyaleti Emniyet Müdürlüğü’nde çalışmaya devam ediyor. 


ANF/BERLİN
Polis ölümcül darbe vurmuştuAlmanya’nın PYD, YPG ve YPJ bayraklarını yasaklama kararını protesto etme amacıyla geçtiğimiz Haziran ayında Berlin’de bir kitlesel gösteri düzenlenmişti. YPG ve YPJ bayraklarının taşınmasını gerekçe yapan polis göstericilere sert şekilde saldırmış, 3 gösterici yaralanmıştı.

Gösteride görevli bir polis memurunun Şemsettin Sevim adlı Kürdistanlıya arkadan yaklaşarak sert bir cisimle vurması kamara görüntülerine yansımıştı. Ağır yaralanan Sevim hastaneye kaldırılırken, saldırgan polise ilişkin hiç bir soruşturma açılmamıştı.
Berlin Emniyeti’nden manzaralarYine geçtiğimiz yıl Berlin emniyet teşkilatında görevli bir polis bozkurt işareti yaparak çektiği bir fotoğrafı sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaşmıştı. Fotoğrafın gerçek olduğunu açıklayan polis birimleri söz konusu Türk kökenli polis memuru hakkında soruşturma açıldığını belirtmişlerdi. Fakat bu soruşturmadan da hiç bir sonuç çıkmayarak, skandal hasıraltı edilmişti.
AKP’den Düsseldorf saldırısına övgüAnkara’da bulunan Alman Devlet Bakanı Maria Böhmer ile bir araya gelen AKP hükümetinden isimler Kürtlere saldırıdan dolayı Alman hükümetini övdü. Görüşmeye katılan AKP’liler “Düsseldorf’da Alman polisinin müdahalesini önemli buluyoruz“ dediler.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyelati’nin başkenti Düsseldorf’ta 4 Kasım Cumartesi günü AKP-MHP iktidarının Türkiye ve Kürdistan’da yürüttüğü baskılar ve Almanya’nın Kürt sembollerine yönelik yasaklarına karşı 43 Kürdistanlı, Türkiyeli, Ermeni, Asuri-Süryani ve Alman kuruluş bir araya gelerek merkezi bir yürüyüş düzenlemişti.

“Faşizme geçit yok! Abdullah Öcalan ve bütün politik tutsaklara özgürlük” adıyla gerçekleşen yürüyüşünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşınmasını gerekçe gösteren polis ise TOMA, cop ve biber gazı kullanarak saldırmıştı.

Kürtlere saldırının gerçekleştiği saatlerde ise Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in gayri resmi bir ziyaret için Antalya’da olduğu ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdiği basına yansıdı. Almanya’da Kürtlere polis şiddetinin arttığı bir dönemde ise Merkel hükümetinden bir bakan Ankara’da önceki gün resmi temaslar için Ankara’ya gitti.


AKP’ye göre Kürtlere saldıran herkes iyi!

Alman devlet bakanı Maria Böhmer Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın yan ısıra AKP’den birçok isimle bir araya geldi. Temmuz ayından bu yana Berlin-Ankara hattında ilişkilerin kopma gelme sürecinden sonra ilk resmi görüşme niteliğini taşıyan bu görüşmelerde AKP iktidarı Alman bakandan Kürtlere karşı daha fazla şiddet kullanılmasını istedi.

Böhmer, Türk Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç daha sonra da Türk meclisi insan haklarını inceleme komisyonu başkanvekili Fatma Benli ile bir araya geldi. Almanya’dan yapılan bu ziyareti önemli bulduklarını söyleyen AKP’li Benli „Düseldorf’da Alman polisinin PKK’ya karşı gerçekleştirdiği müdahaleler bizim için önemli” şeklinde konuştu.

Görüşme sonrası basına yapılan açıklamada Alman bakanın Erdoğan iktidarına karşı ‘yumuşak dil’ kullanması dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan olaylarda insan haklarının yeterince korunmadığı endişesini taşıdıklarını söyleyen bakan Böhmer „Alman vatandaşlarının uzun süre boyunca burada gözaltında bulundurulup herhangi bir iddianame bile yayınlanmaması bizi endişelendiriyor ve bizi üzüyor“ dedi. 


ANF/ANKARA699

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA