Almanya yasaktan vazgeç

Berlin’de Kürtler ve dostları, İçişleri ve emniyet müdürleri toplantısı sırasında yaptıkları gösteride, Alman devletinin Kürtlere yönelik kriminalizasyon politikasına son vermesini istedi.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Haber

HIDIR ATEŞ / BERLİN


Almanya’da tüm eyalet İçişleri Bakanları ve Emniyet Müdürleri “yasaklı Kürt sembolleri” gündemiyle parlamentoda bir araya geldi. Toplantı sırasında gerçekleştirilen mitingte “Almanya kriminalizasyon ve yasaktan vazgeç” çağrısı yapıldı. 

Demokrasi ve Özgürlük Platformu tarafından başkent Berlin’de Brandenburger Tor’da yapılan mitinge kalabalık bir kitle katıldı. “Öcalan’a özgürlük!” ve “Kürt sembollerine uygulanan yasak kaldırılsın!” pankartının açıldığı mitingde ‘Be Serok jîyan na be’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Yaşasın devrimci dayanışma’ ve ‘Terörist Erdoğan’ sloganları atıldı. Türkiyeli ve Alman devrimcilerinin destek verdiği mitingte konuşan KCKD-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, İçişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıya atıfta bulunarak; Kürt halkı olarak Almanya’nın bu yanlışı ve haksızlığı düzelteceğini umduklarını belirtti. Koç devamla şunları söyledi: “Türkiye ve  Almanya dışında hiçbir yerde Öcalan resimleri yasak değil. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın suretini Kürt halkının kalbinden söküp atamazsınız. Almanya’nın bu yasakları diktatör Erdoğan ve katil  DAİŞ‘e destek ve cesaret veriyor. Kürt halkı ve dostları olarak bu yasakları kabul etmiyoruz.”


YXK flamasına el konuldu

Polisin eylem alanında YXK’nin flamasını almasına tepki gösteren Koç devamla şunları söyledi: “Bu tavrı kınıyoruz. Yasaklayıp el koyduğunuz pankartların sahipleri DAİŞ katillerine karşı demokrasi ve tüm insanlık için savaşıyor.”

NAVDEM Eşbaşkanı Tahir Köçer ise Türkiye’de farklı kültür ve inançlara yapılan baskının Almanya’da da yapılmasının şaşırtıcı olduğunu belirterek, “Bu yasak Alman devleti için büyük bir ayıptır. Derhal kaldırılmalıdır” dedi.

Müdahaleci Sol (IL) Temsilcisi ise Alman halkı ve sosyalistlerinin yasaklara karşı her zaman Kürt halkının yanında olacaklarını ifade etti. Alman medyasının yasaklara ilişkin duyarsızlığını da  eleştirdi.


Eyaletlere ayar verilecek

Almanya’da Kürtlerin eylemleri bir süredir polis saldırısına maruz kalıyor. Düsseldorf’ta gerçekleştirilen eylemde bayrak ve posterler gerekçe gösterilerek polis gaz ve copla saldırmış, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Öcalan Otobüsü de Hannover ve Dortmund kentlerinde otobüs üzerindeki Öcalan fotoğrafı gerekçe gösterilerek durdurulmuştu. Engellemekle kalmayan polisin otobüs üzerindeki Öcalan fotoğrafını önce kapatması ardından yırtarak çıkartması tepkiyle karşılanmıştı. Otobüs eyleminin son durağı Frankfurt’ta ise polisin zaman zaman müdahaleleri olsa da eylemde hem Öcalan flamaları yer almış hem de otobüs üzerindeki Öcalan fotoğrafıyla ilgili bir sorun çıkartılmamıştı. İçişleri Bakanlığı’nın Mart ayında emniyet müdürlerine gönderdiği genelgeye dayanılarak Kürt sembollerine yönelik yasakçı tutum eyaletlerde farklı yorumlanıyor. İçeriğine ilişkin bilgi alınamayan dünkü toplantının Bakanlığın hukuk dışı genelgesi nedeniyle yerelde ortaya çıkan farklılıkları ortadan kaldırmak için yapıldığı tahmin ediliyor. 107

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA