Rajoy intikam alıyor

İspanya hükümeti, Katalan halkının ve siyasetçilerin bağımsızlık yönünde yaptığı tercihi bir suçmuş gibi Katalonya Özerk Bölgesi’nin önüne koyuyor. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy bağımsızlık yanlısı Katalan siyasetçiler için “Bu kişilerin artık siyasette yeri yok” dedi.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Dünya

Katalonya halkı, 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumunda iradesini sandığa yansıtırken, İspanya hükümeti Katalan siyasetçileri kriminalize çabalarında sınır tanımıyor. 

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, referandumun ardından  tutuklanan ya da sürgüne gitmek zorunda kalan Katalan siyasetçiler için “Bu kişilerin artık siyasette yeri yok” ifadesini kullandı. 

Bir İspanyol radyosuna konuşan Rajoy “Son dönemlerde Katalonya’da yaşananlardan dolayı 2018 yılının ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,3’e kadar indirdik ama eğer Katalonya’da normale dönüş başlarsa bu ekonomik büyümeyi etkiler ve gelecek yılın tahmini, yüzde 2,8 ile yüzde 3’e kadar çıkabilir” dedi. 

İspanya merkezi hükümeti, Katalonya’da 1 Ekim’deki referandumda yüzde 90’ın üzerinde ‘evet’ oyunun çıkması ve 27 Ekim’de ise Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu’nun tek yanlı bağımsızlığı ilan etmesinin ardından özerkliği askıya almıştı. Yasal ve demokratik yollardan başa gelen parlamentoyu ve hükümeti fesheden İspanyol hükümeti, 21 Aralık’ta Katalonya’da erken yerel seçimlerin yapılmasını kararlaştırmıştı. 

Anketler, 21 Aralık’ta bağımsızlık yanlısı partilerin önde olduğu gösteriyor. 


Seçilseler de Rajoy tanımayacak

Radyo programında bu durum da İspanyol Başbakanı’na soruldu. Rajoy “Bağımsızlık yanlısı partilerin Katalonya’da tekrardan iktidara gelmesi halinde hükümet olarak bu zamana kadar ortaya koydukları tavrın değişmeyeceğini” söyleyerek, kriminalizasyon politikalarını sürdürecekleri mesajını verdi.

Haklarında soruşturma yürütülen ve tutuklanıp cezaevine gönderilen Katalan siyasetçilerin 21 Aralık’taki seçimlere aday olduklarını anımsatan Rajoy şunları söyledi: “Bizim açımızdan bu kişilerin artık siyasette yeri yok.” 

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya’nın özerklik statüsünün geleceğiyle ilgili müzakerelerin sadece anayasal reform üzerine çalışmalar başlatacak meclis komisyonunda yapılacağını söyledi. Rajoy, böylece tercihini bağımsızlıktan yana kullanmak isteyen Katalan halkına asla başarılı olamayacakları bir yol önerdi. 


Tutuklandılar ya da sürgüne gittiler

Geçen ay tek taraflı bağımsızlık ilan eden Katalonya özerk yönetimi parlamentosu merkezi hükümetin uyguladığı anayasanın 155. maddesi gereği feshedilip yerel hükümetin yetkileri merkeze devredilmiş ve 21 Aralık’ta erken yerel seçime gitme kararı alınmıştı.

Devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla suçlanan üst düzey 20 bağımsızlık Katalan siyasetçiden 5’i şartlı 2’si de şartsız serbest bırakılmış, 8’i tutuklanıp ceza evine gönderilmiş ve Brüksel’e giden eski Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında Avrupa tutuklama ve iade emri çıkarılmıştı. 


MADRİD392

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA