Kirmanşan’da 12 bin ev yıkıldı

Doğu ve Güney Kürdistan’da meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremin bilançosu ağırlaşıyor.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Haber

Doğu ve Güney Kürdistan’da meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Sadece Kirmanşan’da can kayıpları önce gece itibariyle 500’ü, yaralılar 7 bini aştı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 12 bin evin yıkıldığı Kirmanşan'a gitti ve devletin yaptığı bütün konutların yıkıldığını itiraf etti. 

Doğu ve Güney sınırında meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremde can kayıpları artıyor. Doğu Kürdistan’da merkez üssü Kirmanşan eyaleti olan depremde can kayıpları 500’ü aştı, yarıların sayısı ise 7 bini aştı. Sadece Kirmanşan eyaletinde 12 bin evin yıkıldığı bildirildi. Kirmanşan eyaletine bağlı Serpol Zahab, Dalaho, Selasi Bewecani, İslamadî Xerb, Kasrı Şirin ve Ciwanro’da can kayıpları her geçen zaman artarken, özellikle Kasrı Şirin ve Serpol Zahab köylerinde ağır hasar ve yıkımların meydana geldiği aktarıldı. 

Doğu Kürdistan’da düne kadar henüz bazı köylere ulaşılamamıştı. Gece Kirmanşan’a bağlı bazı köylere yeni ulaşıldı. Köy ve mezralara ulaşıldıkça can kaybındaki artış ortaya çıkarken, felaketin yıkım boyutu anlaşılıyor.

Son 30 yılda bölgede yaşanan en şiddetli depremden sonra 70 bin kişinin acil konaklama ihtiyacının olduğunu belirtiliyor.

Kirmanşan’daki yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, depremzedelere yardım etmek üzere Kirmanşan eyaletinde bulunan hükümet güçleri ve İran devrim muhafızları (Supayê Pasdaran), deprem mağdurları arasında ayrımcılık yaparak Yarsan bölgesine yardımda bulunmuyor. Yarsan bölgesine bağlı köylerde evlerin neredeyse tamamının yıkıldığı, deprem mağdurlarına şimdiye kadar herhangi bir yardımın ulaşmadığı, yurttaşların ise kış koşullarına rağmen dışarıda yaşam mücadelesi verdikleri bildirildi. Soğuk hava koşullarında zor durumda bulunan yurttaşların acil yardıma ihtiyacı olduğu belirtilirken, bölgeye yardımın ulaştırılması çağrısında bulunuldu.

 

Ruhani kabul etti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 5 yılın ardından deprem felaketinin yaşandığı Kırmanşan’a gitti. Kirmanşan’da konuşan Ruhani, özellikle devletin yaptığı konutların yıkıldığını kabul etti.

 

Süleymaniye’deki kayıplar

Birçok komşu ülkede hissedilen deprem, Güney Kürdistan’ın Süleymaniye eyaletinde de yıkıma neden oldu. Süleymaniye eyaletinde dün sabah itibariyle 7 kişi yaşamını yitirdi, 535 kişi de yaralandı.

Süleymaniye'nin Derbendixan ilçesinde büyük yıkımın yaşandığı aktarıldı. Derbendixan Barajı’nda meydana gelen çatlaklıklardan dolayı barajdaki su, kontrollü bir şekilde bırakıldı.


Yardım seferberliği

KCK ve Heyva Sor a Kurdistanê’nın deprem felaketine uğrayan yerlerle dayanışma çağırıları Doğu Kürdistan’da büyük bir karşılık buldu. Sine, Meriwan, Kamyaran, Divülan, Şaho ve diğer şehir ve ilçe ile kasabalarda yardımda bulunma seferberliği başlatıldı. Adı geçen şehir, ilçe ve köylerden Kirmanşan, Kasr-ı Şirin, Dalaho’ya bağlı depremden büyük hasar gören ve can kaybı yaşanan alanlara konvoylarla gıda, çadır, battaniye vb. gibi yaşam ihtiyaçları gönderildi.


Dayanışmayı büyütelim

Kürdistan İslam Topluluğu (CÎK), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE) deprem dolayısıyla Avrupa’daki halka seslenerek dayanışma çağrısında bulundu. 

Civaka İslamiya Kurdistanê (CÎK), "Gün kardeşlerimizle yardımlaşma günüdür, onların ihtiyaçlarını karşılama günüdür. Gün millet olarak birlik ve tek yürek olma günüdür" dedi. Yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifa dileyen CÎK, "Biz Avrupa'da yaşayanlar olarak bu acıyı kısmen dindirme imkanına sahibiz. Milletimizi sahipsiz bırakmamalı, her iman sahibi, vicdan sahibi insanı bu yardımlaşmaya katmalıyız. Heyva Sor a Kurdistanê etrafında bu dayanışma ve yardımlaşmayı büyütmeliyiz" çağrısında bulundu.

Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE) de yaptığı yazılı açıklamada, harekete geçtiklerini belirterek, tüm üyelerine aktif katılım çağrısında bulundu.


FEDA’dan kampanya

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) "Depremin sebep olduğu yıkımın etkisini azaltmanın yolu keder içindeki musahip halklarla lokmalarımızı pay etmektir" diyerek, depremzedeler için Avrupa çapında bir yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. FEDA tarafından yapılan açıklamada, "Alevi toplumunu depremin meydana geldiği yerlerde yaşayan insanlarımızla dayanışmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki pay edilen her bir lokma, her el, yapılan her dayanışma faaliyeti acıları azaltacak, musahiplik duygularımızı güçlendirecektir. Bugünden itibaren 'Aleviler Lokmalarını Musahip Halklarla Pay Ediyor' diyerek Avrupa çapında yardım kampanyası başlatıyoruz" mesajı verildi. 

Yardımlar için banka hesap bilgileri şöyle:Federation der Demokratischen Aleviten e.V.
IBAN: DE35 3005 0110 1007 0286 55
BIC:DUSSDEDDXXX


TJK-E: Gün dayanışma günü

Depremde zarar görenlerle dayanışma çağrısı yapan Avrupa Kürt Kadın Hareketi, "Kürt kadınları savaşta da barışta da yaşanan doğal felaketlerde de her zaman en önde olmuş ve halkımızın yaşadığı her acıya en önce koşmuştur. Bu acı günde de her zaman olduğu gibi halkımızın yanında olacak, büyük bir dayanışma duygusuyla elimizde avucumuzda ne varsa değerli halkımızla paylaşacak, hiçbir dış güçten medet ummadan, kendi yaralarımızı kendimiz saracağız" dedi. Acıları azaltmanın yolununun toplumsal dayanışma olduğunun altını çizen TJK-E’nin mesajı şöyle: "Yaşanan can kayıpları ve maddi hasar nedeniyle Avrupa'daki tüm kadın meclislerimiz başta olmak üzere bütün halkımızı seferberlik ruhuyla Doğu ve Güney Kürdistan'daki halkımızın yaralarını sarmaya, Heyva Sor a Kurdistan'ın başlattığı yardım kampanyasına güçlü ve aktif bir şekilde destek vermeye ve büyük bir duyarlılıkla sahiplenmeye çağırıyoruz."

SÜLEYMANİYE

556

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA