Pusulamız çok sağlam

HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, "Gemimiz bugün dalgalı bir denizde tehlikeli bir yol alıyor ama pusulamız çok sağlam ve güveniyoruz. Bu gemi limana er ya da geç ulaşacaktır” dedi.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Haber

Öcalan üzerindeki tecridin hiçbir izahı olmadığının altını çizen HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Ankara’dan İmralı’ya yapılacak bir yolculukla Türkiye’nin birçok sorununun çözüleceğine işaret etti.

HDP Amed Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ve Kürt ulusal birliğiyle ilgili konularda değerlendirmede bulundu. Kürt halkının, Türkiye’de bütün halkların bir arada yaşamasını istemesini sağlayanın Öcalan olduğunu belirten Erdoğmuş, Ankara’dan İmralı’ya yapılacak bir yolculukla Türkiye’deki birçok sorunun çözüleceğine inandığını dile getirdi. Erdoğmuş, “O kapılar açılsa, görüşmeler yeniden yapılsa bu kadar insan ölmeyecek ve analar ağlamayacak. Tecrit uygulamasının hukukla izahı yok. Böyle bir hukuk olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde kabul görmez. Bir adada ona özgü bir sistemle onu tutsak olarak elinizde bulunduruyorsunuz. Bir mahkumun asgari haklarını dahi kullanmasına izin vermiyorsunuz. Düşmanınız olabilir, siz düşman olarak görüyor olabilirsiniz fakat unutulmamalıdır ki düşmanlığın da bir hukuku var. O yüzden bu tecrit yaklaşımını, hassasiyetsizliği reddediyoruz ve kınıyoruz” diye konuştu.

 

Engel olamazsınız

 Tüm görüşme kanallarının kapatılmış olmasına dikkat çeken Erdoğmuş, “Bir yerden oksijenin gidip gelmesi gerekiyor. Bu şekilde tüm alanları kapatarak insanları oksijensiz bırakıp teslim almak istiyorsanız bu fıtrata aykırıdır. Oksijen, kapattığınız kapıların dışında bir yerden kanal bulur. Hiç beklemediğiniz bir yerden açar o kanalı ve herkese ulaşır” sözleriyle tecridin fikirlerin dışarıya ulaşmasına engel olamayacağını vurguladı. 

Devam eden savaşın Türkiye’yi yiyip bitireceği uyarısında bulunan Erdoğmuş, HDP olarak tek amaçlarının savaş ortamından barış ortamına geçişi sağlamak olduğunu söyledi. 


Sadece DAİŞ’le mücadele değil

Suriye’de Öcalan’ın perspektifinde gelişen yeni sistemi küresel sistemlere itiraz olarak değerlendiren Erdoğmuş, “Rojava’daki mücadeleyi sadece DAİŞ’le yapılan bir mücadele olarak görmek büyük bir haksızlık olur. Buradaki mücadele barışın ve demokrasinin 21. yüz yıla tezahürüdür” dedi. 

 

Birliğin şartları var

 Kürt ulusal birliğinin önemine değinen Erdoğmuş, “Kürtlerin ulusal birliği noktasında yeni yöntemler, yeni ilaçlar gerekiyor. Siz oturduğunuz yerde ‘niye birlik olamıyoruz’ derseniz yanılırsınız. Geldiğimiz aşamada birliğin şartları oluşmuş durumda. Biz sadece üzerimize düşeni yaparsak bu birlik sağlanacak. Kendi zihinlerini özgürleştirenler, halkın içinde eriyip halka o ruhu kazandıranlar birlik şartlarını meydana getirecektir. Gemimiz bugün dalgalı bir denizde tehlikeli bir yol alıyor ama pusulamız çok sağlam ve güveniyoruz. Bu gemi limana er ya da geç ulaşacaktır” diye konuştu. 


484

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA