Mattis: Çekilme Cenevre sonrasında

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suriye’de barışçı çözüm için yapılan Cenevre görüşmeleri sonuçlanana kadar ABD ordusunun Suriye’de kalacağını söyledi.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Dünya

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suriye’de barışçı çözüm için yapılan Cenevre görüşmeleri sonuçlanana kadar ABD ordusunun Suriye’de kalacağını söyledi.  ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle konuşan Mattis, Suriye’de yeni ‘çatışmasızlık bölgelerinin’ kurulmasını desteklediklerini, Birleşmiş Milletler’in (BM) ABD’ye Suriye’de DAİŞ ile savaşma izni verdiğini söyledi. Mattis, ABD ordusunun Suriye’den ancak Cenevre’deki barış görüşmelerinin başarılı olduğunun belli olmasının ardından çıkacağını söyledi.

Mattis “Cenevre sürecinin çözülmesinden hemen önce gidecek değiliz. Bu herkesin orada kalacağı anlamına gelmiyor. Bu, belli birliklerin oradan ayrılacağı anlamına da gelmiyor. Sadece bu duruma doğru gittiğimizi söylüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu kararları vermedim. Diplomatik çözüm için şartları belirlediğimizden emin olacağız. Yani bilirsiniz sadece polislik kısmını halledip sonra ‘geri kalanı için iyi şanslar’ değil. Biz bunu diplomatik çözümü desteklemek için yaptık” dedi.

ABD’nin uzun vadeli hedefinin DAİŞ’in geri dönmesini önlemek olduğunu söyleyen Mattis “Düşman henüz bölgeyle işinin bittiğini duyurmadı. O yüzden biz onlar savaşmak istediği sürece savaşmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz, BM, DAİŞ’in peşinden gidebileceğimizi söyledi. Onları oradan çıkartmak için ordayız. O nedenle biz işleri ilerletmek için BM’nin aracı olduğu Cenevre’deki çabalara katılmalıyız” dedi.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre görüşmelerinin 8.turunun 28 Kasım’da başlayacağını açıklamıştı. 


WASHİNGTON


114

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA