Dünyanın yarısı yüzde 1’in

Zürih merkezli İsviçre bankası Credit Suisse’nin yayınladığı Küresel Servet Raporu’nda dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin, küresel anlamda toplam varlıkların yüzde 50’sine sahip olduğu belirtildi.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Dünya

Zürih merkezli İsviçre bankası Credit Suisse’nin yayınladığı Küresel Servet Raporu’nda dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin, küresel anlamda toplam varlıkların yüzde 50’sine sahip olduğu belirtildi. Raporda, dünyanın en zengin yüzde 1’nin 2008’de küresel servetin yüzde 42.5’ne sahip olduğu, bunun günümüze gelindiğinde 140 trilyon dolara ulaşarak yüzde 50.1’e vardığını gösterdi. Guardian’da raporla ilgili yer alan haberde “Yüzde 1’lik kesimin hisseleri, mali krizden beri yükselerek 2013 yılında 2000 yılındaki değerlerini geçti ve o zamandan beri her yıl artış gösteriyor. Kriz sonrası dönemde dünya genelindeki varlık eşitsizliği günden güne artıyor” değerlendirmesi yapıldı.

Öte yandan rapora göre, dünyanın en yoksul 3.5 milyar yetişkininin her birinin 10 bin dolardan az mal varlığı bulunuyor ve bu kişiler toplamda küresel varlıkların sadece yüzde 2.7’sine sahip. 


ZÜRİH


121

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA