Türk ordusu yalanlara sarılıyor

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, AKP rejiminin yaşadığı yenilgiyi örtbas etmek için psikolojik savaş yalanlarına başvurduğunu belirtti.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Haber

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kürdistan’da devam eden savaşın boyutlarına ve Türk devletinin psikolojik savaş yalanlarına dikkat çekildi.

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı açıklamasının önemli bölümleri şöyle: ”2017 yılı ile birlikte Kürdistan’da yürüyen savaş daha da boyutlanmış ve AKP hükümeti yetkilileri bahar ile birlikte artık kimsenin PKK’nin adını anmayacağını söylemişti. Bugün itibariyle yılın son aylarını yaşamaktayız ve bu yıl içerisinde Kürdistan’ın tüm alanlarında, gerillanın bulunduğu her yerde Türk ordusu ile gerilla güçlerimiz arasında yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Türk ordusu bir çok sefer gerillaya dönük imha operasyonları düzenlemiş ama her operasyon girişimine karşı gerilla gücümüz saldırı ruhuyla gerçekleştirdiği eylemler ile işgalci Türk ordusuna ağır kayıplar verdirmiştir. Başta Zagros, Serhed, Botan, Amed olmak üzere Kürdistan’ın diğer yerlerinde yaşanan çatışmalar ve gerilla eylemlerinde düşman gücü ağır darbeler almıştır. Gerilla gücümüzün gerçekleştirdiği bir kısım eylemler çekilen görüntülerle savaşın en somut belgesi olarak kayıt altına alınmış ve kamuoyuyla da paylaşılmıştır. Gerillanın gerçekleştirdiği bir çok saldırı eyleminin en somut örneklerinden biri de geçtiğimiz 2 Kasım günü Colemerg’in Şemzinan ilçesine bağlı Çeman karakoluna dönük gerçekleştirilmiş ve bu eylemde en az 21 düşman askeri öldürülmüştü. Bu eylemle eş zamanlı bir biçimde 3 ayrı karakolun da yoğun bir biçimde vurulduğu bilinmektedir. Bu eylem faşist Türk devletinde adeta bir şok etkisi yaratmıştır.


Artık karadan savaşamıyorlar

Gerillaya karşı karada savaşamayan ve aldığı darbelerle ne yapacağını bilemeyen Türk ordusu her gün havadan Kürdistan dağlarını bombalamaktadır. Her gerçekleşen hava saldırısı sonrası AKP yetkilileri onlarca gerilla kaybından bahsetmektedir. Herkes şunu iyi bilsin ki; AKP’lilerin söylemlerinin hepsi yalana dayalı propagandadır. Zayıflayan ve savaşamayan güçlerinin başarısızlığını kamufle etmenin çabalarıdır.


Kayıp veren Türk ordusudur

Türk ordusunun kayıplarını gizlemek isteyen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu yalan yanlış bilgilerle gerçekleri manipüle etmenin çalışmasını yürütmektedirler. Yapılan her açıklamada abartılı rakamlarla gerillanın kaybından söz etmekteler ve zafer havasına girmekteler. Oysa gerçekler tam tersidir; ağır kayıplar veren Türk ordusudur ve AKP yetkilileri de bu kayıplarını Türkiye toplumundan gizlemektedirler. Erdoğan ve şürekası bu sayede toplumdaki faşist-milliyetçi duygular ile toplumu yürütmek istemektedir. Gerillaya dönük imha operasyonlarında başarısız olan AKP, özel savaş argümanları ve algı operasyonlarıyla kendi iktidarlarının ömrünü uzatmak istemektedir.


Uluslararası arenaya mesaj

Türk ordusu gerilla karşısında başarısız oldukça, kendine her gün farklı farklı gerekçeler bulmaktadır. Bazı yerlerde gösterdiği AT-4 silahı için ABD’nin Rojava’da YPG’ye verdiği silahlardır, demesi kesinlikle gerçek dışıdır. AKP hükümeti YPG üzerinden geliştirdiği yalanlarla kendisini uluslararası arenada haklı çıkarmaya çalışmaktadır. Oysa bahsi geçen silah, silah satan tüm tüccarların elinde piyasada rahatlıkla bulunabilmektedir. Şu an bölgede 3. Dünya Savaşı yaşanmakta ve bu ortamda da her türlü silahı temin etmek tüm hareketler için zor değildir. Biz de bu tür silahları rahatlıkla temin edebilmekteyiz.


Sadece Ekim’de 108 genç katıldı

Türk İçişleri Bakanlığı gerilla saflarına katılımın durma noktasına geldiğini ileri sürüyor. Bu da yalandır. Türk devlet faşizmini yaşamın her alanında hisseden Kürt gençleri ve demokrasiye inanan kesimler her gün gerilla saflarına katılmaktadır. Soylu bir ay içerisinde 5 gencin gerillaya katıldığını ifade etmiştir ama sadece geçen Ekim ayı bilançosuna baktığımızda 108 gencin gerilla saflarına katıldığı görülmektedir. Bu rakamlar bile AKP’nin ne kadar yalancı bir karaktere sahip olduğunu göstermektedir. 


Amansız bir savaş yaşanıyor

Şüphesiz Kürdistan’daki savaş çok yoğun ve amansız bir savaştır. Kürdistan’ın bir çok alanında her gün operasyonlar ve çatışmalar var, bu çatışmalarda şehadetlerimiz de yaşanmaktadır. Biz hareket olarak savaşın bilançosunu günlük olarak kamuoyuna deklare ediyoruz. Tüm halkımız ve demokratik çevreler, AKP hükümetinin sözlerine itibar etmemeli ve gerçekleri öğrenebilmek için açıklamalarımızı takip etmelidir. Doğruları kamuoyuyla paylaşma ilkesi bizim için vazgeçilmez bir yaklaşım olacaktır.

Şehitlerimiz gizlenmesi değil, büyük fedakarlık ve kahramanlıklarının topluma mal edilmesi gereken bu halkın yüce değerleridir. Dolayısıyla sonuçları netleşen tüm olaylar değerli halkımız ve kamuoyuyla paylaşmaktayız.” 

ANF/BEHDİNAN


1814

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA