Kadınlar ‘Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz’ diyecek

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kadınlar, bu yıl da sokakları bırakmayacak.

15 Kasım 2017 Çarşamba | Kadın


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kadınlar, bu yıl da sokakları bırakmayacak. İstanbul 25 Kasım Platformu, “Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan ve mücadelelerimizden vazgeçmiyoruz” sloganıyla 25 Kasım günü saat 18.00’de Tünel’de buluşarak İstiklal Caddesi’nde yürüyecek. 

25 Kasım Platformu bileşenlerinden Şenay Kumuz, geçen yıl 25 Kasım’da sloganlarının “OHAL’de de, herhalde de direniyoruz” olduğunu hatırlatan Kumuz, “Geçen sene OHAL döneminin başlangıcıydı. Dolayısıyla kadınlar açısından da OHAL’in getirdiği artı bir şiddet vardı. Kadın yaşamına dair her türlü şiddetin her daim olduğu bir süreçten geçiyorduk; ama OHAL koşullarında daha da arttı. Kadın katliamları arttı ve bunu hunharca yapar hale getirdiler. Onun dışında kadın kurumları kapatıldı. İş yerinden tutalım sokağa kadar yaşamın her alanında kadınlara dönük şiddet oldukça arttı. Şiddet, kılık kıyafetimizden tutun da yaşam biçimimiz ve çalışma yaşamına kadar her yerde gözle görülür hale geldi. Bunun en büyük etkisi de OHAL’in kendisidir” dedi.

 

Bu yıl da OHAL’e karşı

 Bu yıl 2’nci defa OHAL koşulları ile 25 Kasım’da alanda olacaklarını ifade eden Kumuz, “Bizim esas olarak çağrımız şu ki; ana sloganımızda da belirttiğimiz gibi ‘Hayatlarımızdan ve mücadelemizden vazgeçmiyoruz’ diyoruz. OHAL koşullarına rağmen tüm Türkiye’deki kadınlar, iki üç kadın bir araya geldiğinde bir duyarlılık göstermeleri gerektiğini ve bulundukları her alanda mücadelede yer almaları gerektiği çağrısında bulunuyor” diye konuştu. Kumuz, bütün kadınları 25 Kasım’da yapacakları yürüyüşe davet etti. 


MA/İSTANBUL132

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA